به روز شده:  10:57 گرينويچ - سه شنبه 15 ژوئن 2010 - 25 خرداد 1389

برنامه تفریحی تاجیکی: 11 ژوئن

دوروووود و خوش آمدید به برنامه تفریحی تاجیکی از بخش فارسی رادیوی بی بی سی.

در برنامه امروز:

فیلم مستند در باره طالب شهیدی،

تجلیل از سالگرد باقی رحیم‌زاده، شاعر معروف،

“کودکی مشفقی”-نخستین نمایشنامه هنرپیشه‌های جوان،

مصاحبه با اسفندیار غلامف، هنرپیشه تئاتر و سینما.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

نخست نمایش فیلم “تسبیح”

چندی قبل در مرکز فرهنگی “باختر” در شهر دوشنبه نخست نمایش فیلم مستندی با نام “تسبیح”، که به زندگی طالب شهیدی، آهنگساز معروف، بخشیده شده است، به نمایش گذاشته شد.

گلناره امیرشایوا، مؤلف این فیلمنامه و سردبیر روزنامه “ویچرنی دوشنبه”، می‌گوید بنیاد بین‌المللی روابط فرهنگی کشورهای همسود برای روزنامه‌نگاران سابق جماهیر شوروی آزمونی را تحت عنوان “این است زندگی من” اعلان کرده بود.

وی افزود: "من نیز تصمیم گرفتم، که در این آزمون شرکت کنم. البتّه، می‌توانستم مقاله‌ای در این موضوع بنویسم و به آزمون پیشنهاد کنم.

امّا یک ‌اندیشه به ذهنم رسید، که چرا در همین موضوع فیلمی تهیه نکنم و نخستین شخصی که قهرمان فیلم آینده خود او را می‌دیدم، این طالب شهیدی بود."

گلناره با همین ‌اندیشه به نزد طالب شهیدی رفته و او پیشنهادش را پذیرفته است. سپس، گلناره با مهدی بیمنی، کارگردان و فیلمساز ایرانی، به جمع‌آوری مواد و نوارهای این فیلم شروع کرده است.

خانم گلناره افزود که این فیلم به کمیسیون تدارکات آزمون فرستاده شده و تا آخر سال نتیجه‌های آزمون اعلان خواهد شد.

امّا آقای بیمنی از همکاریهای خود با آقای شهیدی یادآور شد و گفت که برای نخستین بار سال 2004 در جشنواره “دیدار” در دوشنبه با طالب شهیدی دیدار و گفتگو داشته است.

سپس، آقای شهیدی در تهران برنامه کنسرتی اجرا می‌کند و بعد از آن تا یک سال با ارکستر سمفونی تهران همکاری نیز کرده است.

در همین حال، خود طالب شهیدی، قهرمان اصلی فیلم، گفت: “نقشه‌های زیادی دارم، می‌خواهم در تاجیکستان آنها را پیاده کنم، امّا متأسفانه ارکستر سمفونی تئاتر اپرا و باله به نام استاد عیننی نوازنده‌های حرفه‌ای تقریباً در اختیار ندارد و از امکانات اندکی برخوردار است. به این دلیل، اثرهای ایجادکرده خود را در خارج از تاجیکستان اجرا می‌کنم و ثبت می‌کنم”.

در ادامه‌صحبت آقای شهیدی افزود، که قصد دارد موسیقی ایجاد کند که هم برای علاقه‌مندان موسیقی حرفه‌ای و کلاسّیک پسندیده باشد و هم برای جوانان امروز.

مؤلف، کارگردان، و قهرمان

فیلم “تسبیح” 26 دقیقه طول دارد، ولی به گفته مهدی بیمنی، کارگردان و نواربردار ایرانی، در دست دست‌اندرکاران موادّ زیادی هنوز باقی مانده است که وارد این فیلم نشده و آنها قصد دارند در آینده فیلم دیگری در باره فعالیت و ایجادیات طالب شهیدی تهیه کنند.

تجلیل از سالگرد باقی رحیم‌زاده

روز شنبه 5 ژوئن ادبا و فرهنگیان تاجیک در تئاتر لاهوتی شهر دوشنبه از یکصدمین سالگرد تولد باقی رحیم‌زاده، شاعر معروف زمان شوروی، تجلیل کردند.

در این همایش شاعران و نویسندگان، مقامهای وزارت فرهنگ تاجیکستان و هواداران آثار باقی رحیم‌زاده و دوستان و پیوندانش شرکت داشتند.

گلرخسار سفی، شاعر معروف، در این همایش از شخصیت باقی رحیم‌زاده تعریف کرد و گفت، که وی انسانی خوش‌صحبت و همیشه تبسم در لبانش بود و در گفتارش طنز و خوشگویی زیاد بود.

رستم وهّاب، ادبیات‌شناس و شاعر تاجیک، گفت: “جایگاه باقی رحیم‌زاده تنها به شخصیت انسانی او محدود نمی‌شود. شعر استاد باقی رحیم‌زاده هم از جهت نوآوری و نوپردازیها شعر پیشرفته ترین آن دوره ادبیات تاجیک بوده‌است”.

جوره بیک نذری چند آهنگی را بر اشعار باقی رحیم‌زاده اجرا کرد

“کودکی مشفقی”

“کودکی مشفقی” نام نمایشنامه‌ای است که از روی اثر تیمور ذوالفقارف، نویسنده سرشناس تاجیک، در تئاتر به نام لاهوتی شهر دوشنبه به صحنه گذاشته شده است.

در حالی که وضع سینیما و تئاتر در تاجیکستان بهبود می‌خواهد و حقوق اندک هنرپیشه‌های تئاتر اکثر هنرپیشه‌ها را وادار کرده است که ترک پیشه خود کنند، خوشبختانه جوانانی هستند، که هنوز هم قصد هنرمند تئاتر شدن را دارند.

صحنه‌ای از نمایشنامه "کودکی مشفقی"

بعد پایان نمایشنامه با برخی از هنرپیشه‌های جوان صحبت کردیم.

شیرماه میرگلاوا، دانشجوی سال پنجم رشته هنرپیشگی دانشکده هنرهای زیبای تاجیکستان، می‌گوید که در دوام تحصیل البتّه نقشهای زیادی را بازیده است، امّا در صحنه بزرگ این نخستین تجربه هنرمندییش بوده است.

در نمایشنامه “کودکی مشفقی” شیرماه سه نقش، یعنی نقش مادر، قُمری و همچنین نقش آهو را اجرا کرده است.

ماهره، هم‌صحبت دیگر من، می‌گوید: “راستی، من از اوّل در رشته روزنامه‌نگاری تحصیل کردم و بعد آن که یک روز آمدم به شعبه هنرپیشه سینما و تئاتر، دیگر نخواستم تحصیلم را در شعبه روزنامه‌نگاری ادامه‌دهم."

وی افزود: "همین طور عاشق تئاتر شدم و امروز بعد این نمایشنامه برایم پیشنهادی شد، که در تئاتر به نام لاهوتی کار کنم و من خود را خیلی خوشبخت احساس می‌کنم، که آرزوی دیرینه‌ام اجرا می‌شود و در کنار استادان بزرگ این تئاتر هنرنمایی می‌کنم."

علا‌الدّین عبدالله‌اف، هنرپیشه شناخته، که این نمایشنامه را تماشا می‌کرد، ‌بازی هنرپیشه‌های جوان را چنین ارزیابی کرد: “تا امروز من در ‌اندیشه آن بودم، که فارغ‌التحصیلین جوان رشته هنرپیشگی مهارت خوب بازیگری را ندارند و آنها در آینده نمی‌توانند به سطح بلند هنر برسند.

حالا خیلی خوشحالم، که من اشتباه کرده‌ام و در واقع، هستند جوانانی، که مهارت خوب بازیگری دارند و با اندوختن کمی تجربه می‌توانند به هنرمندان خوبی تبدیل یابند و توان اجرای نمایشنامه‌های بهترین را داشته باشند."

مصاحبه با اسفندیار غلامف

در برنامه این هفته پاره‌ای را از مصاحبه اختصاصی با اسفندیار غلامف، هنرپیشه محبوب سینما و تئاتر را پخش نمودیم، امّا صحبت کامل با این هنرپیشه شناخته را 16 ژوئن در برنامه نیمروزی بی بی سی برای تاجیکستان خواهید شنید.

این برنامه‌ها همه‌روزه از ساعت 10 تا 10:30 به وقت لندن و از ساعت 15 تا 15:30 به وقت دوشنبه روی موج متوسط 1251 کیلوهرز پخش می‌شوند.

نظر و پیشنهادهای خود را به ما بنویسید و بگویید.

امییلهای ما: zevarshoh@bbc.tj یا bbc_dushanbe@yahoo.com

با بهترین تمنّیات و آرزوهای نیک و از من زیورشاه، تا جمعه دیگر پدروووووووووووووووووووووووووود...

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.