به روز شده:  14:47 گرينويچ - پنج شنبه 17 ژوئن 2010 - 27 خرداد 1389

فصل فوتبال در آپارات:فیلم فوتبال به سبک ایرانی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

همزمان با مسابقات جام جهانی فوتبال، برنامه آپارات هم چند مستند را برای این فصل آماده کرده است.

" فوتبال به سبک ایرانی " ساخته مازیار بهاری، اولین فیلمی است که این هفته در فصل فوتبال آپارات به نمایش در می آید.


درباره فیلم"فوتبال به سبک ایرانی"

فوتبال به سبک ایرانی فیلمی است درباره مسایل حاشیه ای فوتبال ایران و در آن مساله علاقه ایرانیان به فوتبال مورد توجه قرار گرفته است. فوتبال در ایران با زندگی بسیاری از خانواده ها گره خورده است و دو تیم مطرح تهرانی یعنی استقلال و پرسپولیس میلیون ها طرفدار دارند. در میان این طرفداران، از هر گروه اجتماعی پیدا می شود. آنان که دورتر از پایتخت هستند یا امکان دسترسی به استادیوم ها را ندارند (زنان) تصویری غیر واقع گرایانه تر از فوتبال و فوتبالیست ها در ذهن خود ترسیم می کنند. مجاز نبودن زنان به تماشای مسابقات فوتبال در استادیوم ها تبدیل به یکی از مسایل اصلی برای بسیاری از دختران ایرانی شده است.

نمایی از فیلم فوتبال به سبک ایرانی ساخته مازیار بهاری

نمایی از فیلم فوتبال به سبک ایرانی

فیلم فوتبال به سبک ایرانی نگاهی دارد به جایگاه فوتبال در ایران در سالهای بعد از انقلاب. در این فیلم مازیار بهاری همراه با مهین گرجی روزنامه نگاری که اخیرا در جریان یک تصادف کشته شد، به سراغ طرفداران فوتبال می رود و تاثیرات اجتماعی این پدیده را بررسی می کند.

ویژگی فیلم

فیلم از تجربه های اول فیلمساز در ایران است و گرچه موضوعی داغ و وسوسه کننده را پی گیری می کند، اما دچار پراکندگی می شود و در ساختار و به ویژه در متن دچار مشکل است. با این همه به وقت خود، این فیلم از صراحتی قابل توجه برخوردار بوده و فیلم ساز با زبانی صریح به این موضوع از نگاهی اجتماعی پرداخته است. دیدن فیلم برای طرفداران فوتبال ایران یادآور خاطرات فوتبال یک دهه پیش است. وقتی که مهدی هاشمی نسب در اقدامی که به "یاغی گری "تعبیر شد، از پرسپولیس به استقلال رفت.

درباره کارگردان

مازیار بهاری در سال ۱۳۴۶در تهران متولد شد. تحصیلات سینمایی اش را در مونترال کانادا به اتمام رسانده و در عین حال تحصیل کرده علوم سیاسی هم هست. در کارنامه این فیلمساز فیلم هایی چون : "نقاشی کن!مهم نیست چه چیز"، "شرم و تابوت ها"، "محمد و دلاله"، "و عنکبوتی آمد"، "سلامی از شهرک صدر"، "سقوط شاه" و "ادیسه ایرانی" به چشم می خورد.

مازیار بهاری کارگردان فیلم فوتبال به سبک ایرانی

مازیار بهاری

مازیار بهاری در کنار ساخت فیلم های مستند، چند نمایشنامه هم به نام های «انتقام کاملا موجه» و «داستان عاشقانه در ابوغریب» نوشته است.

مازیار بهاری تنها فیلم سازی است که به گونه پیوسته از هنگام حمله سال ۲۰۰۳ آمریکا به عراق در این کشور به کارپرداخته و تعدادی مستند و گزارش خبری برای «شبکه چهار بریتانیا» و «بی بی سی» درباره موضوع هایی چون زندگی آیت الله سیستانی و مقتدی صدر و حقوق بشر در عراق تهیه کرده است.

مازیار بهاری از سال ۱۹۹۸ خبرنگار نیوزویک در ایران بوده است. وی در جریان اعتراض ها به انتخابات ریاست جمهوری ایران سال گذشته در خردادماه بازداشت و پس از گذشت چند ماه به دنبال فشارهای بین المللی آزاد شد.

تماس با برنامه آپارات:کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۱۰ ۲۱:۱۰ ۲۱:۴۰ ۱۶:۴۰
تکرار جمعه
۱۳:۱۰ ۱۳:۱۰ ۱۳:۴۰ ۰۸:۴۰
تکرار جمعه
۰۰:۱۰ ۰۰:۱۰ ۰۰:۴۰ ۱۹:۴۰
تکرار شنبه
۱۶:۱۰ ۱۶:۱۰
۱۶:۴۰
۱۱:۴۰
تکرار سه‌شنبه
۲۱:۱۰ ۲۱:۱۰ ۲۱:۴۰ ۱۶:۴۰
تکرار چهارشنبه
۱۳:۱۰ ۱۳:۱۰ ۱۳:۴۰ ۰۸:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.