معمای فیلمساز ایرانی مقیم آلمان

Image caption آقای شکوف گفته فیلم آخر خود به نام "ایران زندان" را در اینترنت منتشر خواهد کرد

داریوش شکوف، فیلمساز ایرانی مقیم برلین می‌گوید که توسط "افرادی وابسته به رژیم ایران" ربوده شده بود. اما پلیس آلمان در صحت اظهارات او تردید دارد.

به گزارش رسانه‌های آلمان، آقای شکوف آخرین ‌بار روز دوشنبه (۲۴ مه) در ایستگاه مرکزی راه‌آهن شهر کلن دیده شد. او قصد داشت با قطار به پاریس سفر کند، اما به مدت ۱۲ روز ناپدید شد.

روز ۶ ژوئن چند پسر جوان در کرانه‌ رود راین در جنوب شهر کلن آقای شکوف را دیدند و پلیس را باخبر کردند.

آقای شکوف، که حالتی پریشان و آشفته داشت، به مأموران پلیس جنایی شهر کلن گفت که توسط سه نفر ربوده شده و مورد آزار قرار گرفته است.

شکوف گفت که ربایندگان او که به زبان عربی سخن می‌گفتند، به مدت دوازده روز او را در خانه‌ای زندانی کرده و پس از این مدت به رود راین انداخته‌اند.

آنها به شکوف گفته‌اند که قصد دارند او را به قتل برسانند، زیرا او در فیلم تازه خود به اعتقادات اسلامی آنها توهین کرده است.

ادامه تحقیقات پلیس

داریوش شکوف ماجرای ربوده شدن خود توسط چند مسلمان افراطی را نزد مأموران "اداره جنایی کلن" توضیح داده و سپس در چند گفتگو با رسانه‌های جمعی تکرار کرده است.

اظهارات شکوف در رسانه‌های جمعی آلمان بازتاب وسیع داشته است.

اما پلیس آلمان می‌گوید که هیچ مدرکی پیدا نکرده است که درستی اظهارات آقای شکوف را تائید کند. یکی از بازجویان به مطبوعات گفته است: "این احتمال وجود دارد که فیلمساز ایرانی با ساختن داستان ربوده شدن، قصد دارد توجه عموم را به فیلم خود جلب کند."

پلیس گفته است که به تحقیقات خود در تمام جهات ادامه می‌دهد و نتیجه را در اطلاعیه‌ای اعلام خواهد کرد.

آقای شکوف روز پنجشنبه (۱۷ ژوئن) در یک کنفرانس مطبوعاتی در برلین اعلام کرد که قصد ندارد در برابر فشارهای حکومت ایران سر خم کند.

او همچنین اطلاع داد که فیلم آخر خود به نام "ایران زندان" را به طور کامل در اینترنت منتشر می ‌کند.

فیلم ۷۰ دقیقه‌ای "ایران زندان" با حالتی مستندگون، فشارهای وحشتناک روحی و جسمی بر زندانیان مخالف حکومت ایران را نشان می‌دهد. بخش‌هایی از این فیلم قبلا در سایت "یوتیوب" قابل مشاهده بود.

نقاش و فیلمساز

داریوش شکوف، با نام اصلی علیرضا شکوفنده در سال ۱۹۵۴ در تهران زاده شد. او پیش از انقلاب ضدسلطنتی سال ۱۳۵۷ به آمریکا مهاجرت کرد و در رشته‌های فیزیک و ریاضی به تحصیل پرداخت.

آقای شکوف سپس تغییر رشته داد و پس از تحصیل در آکادمی فیلم نیویورک، به کارگردانی فیلم روی آورد.

شکوف در سال ۱۹۹۶ نخستین فیلم بلند خود را با نام "هفت مستخدم" کارگردانی کرد که در آن آنتونی کوئین ایفای نقش کرده است. این فیلم هرگز به نمایش عموم در نیامد.

داریوش شکوف از سال ۱۹۸۵ در آلمان زندگی می‌کند.

او حدود ۱۵ فیلم کوتاه و بلند کارگردانی کرده است. آخرین فیلم سینمایی او "تاکسی بهشت ‌ها" نام دارد که هنوز به نمایش در نیامده است.