به روز شده:  13:17 گرينويچ - سه شنبه 22 ژوئن 2010 - 01 تیر 1389

برنامه تفریحی تاجیکی: 18 ژوئن

عناوین مطالب عمده برنامه از این قرار بود:

نمایش مود در دانشگاه تکنولوژی،

محفل یادبود احمد ظاهر،

یادی از اکه‌شریف جوره‌یف-استاد هنر

دوستداران فوتبال در دوشنبه

این است محتوای برنامه این هفته تفریحی.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

طرّاحان جوان

چندی قبل دانش‌آموزان رشته طرّاحی دانشگاه تکنولوژی در محفلی ویژه برای استادان و رهبران موسسه‌های تعلیمات عالی و نمایندگان وزارت معارف جمهوری تاجیکستان مدلهای جدید پیراهنهایی را که خود آنها طرّاحی کرده‌اند به نمایش گذاشتند.

در برابر این شاگردان رشته اقتصاد و تجارت در باره طرّاحی و بالا بردن سطح دانش‌آموزی جوانان و جلب توجّه آنها به علمهای معاصر، معروضه‌ها ارائه کردند.

حمید‌الله فقیرف، یک مسئول معارف در دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان که از دستاوردهای شاگردان دانشگاه تکنولوژی دیدن کرد در پایان این محفل چنین گفت:

“باور دارم، که این تجربه اندوخته شاگردان دانشگاه تکنولوژی به زودی در صناعت تاجیکستان به کار خواهد آمد. تولید کالاهای مورد نیاز مردم و جوابگوی زمان امروز در دست شماست."

وی افزود: "آفریدن برنامه‌های جالب، مدلهای جدید و تولید محصولات وطنی از هنر و استعداد شما منشأ خواهد گرفت”

آلبوم نمونه‌های کار مدلسازان جوان و طرّاحان لباس.

یادی از احمد ظاهر

دوستداران هنر و آهنگهای احمد ظاهر، آوازخوان پرآوازه افغانستان در محفلی در دوشنبه از روز تولد هنرمند محبوبشان تجلیل کردند.

در این محفل، شاعران و نویسندگان، آهنگسازان و آوازخوانان از سراسر تاجیکستان گرد هم آمده بودند و مهمانانی هم از افغانستان و ایران در این محفل شرکت نمودند.

جوربیک نذری یف دانشمند تاجیک و عضو وابسته فرهنگستان علوم تاجیکستان، که 35 سال در افغانستان به عنوان مترجم انجام وظیفه نموده است، خاطراتش را از آشنایی با احمد ظاهر برای شرکت‌کنندگان محفل بیان می‌کرد:

“احمد ظاهر ترانه‌های هندی را معمولاً به زبان دری می‌خواند. مثلاً، محمّد رفیع آهنگی را به زبان هندی خیلی خوب می‌خواند و مردم آن را بسیار دوست می‌داشتند."

"به همان آهنگ محمّد رفیع، احمد ظاهر یک غزل مشهور حافظ شیرازی «ای پادشه خوبان، داد از غم تنهایی» را زیبا و پُر از درد سروده است. جان آدم را می‌گیرد"

آقای نذری یف افزود: "شنیده ام امروز بعضی از آوازخوانهای شناخته هندی همین سرود احمد ظاهر را به زبان دری می‌خوانند. احمد ظاهر هم موسیقی معاصر و هم موسیقی کلاسیک هندی را زیاد دوست می‌داشت.”

محمدرضا تاج‌الدّین شاعر و نویسنده ایرانی، که همچنین در محفل یادبود احمد ظاهر حضور داشت، شخصیت این مرد هنر را چنین توصیف کرد:

“احمد ظاهر قبل از همه شخصی بود که عرفان را به حدّ خودش می‌دانست، شناخت عمیقی از شعر فارسی داشت و علاوه بر این صدای فوق العاده زیبا و خوب داشت. از این جاست، که اشعاری که احمد ظاهر خوانده است، هم در ایران هم در افغانستان و هم در تاجیکستان و پاکستان، یعنی هر جایی که فارسی‌زبانان آنجا هستند، محبوبیت داشت و هنوز هم به او گوش می‌دهند و صدا و سرودش را دوست دارند."

از سال 2006 به این سو همه‌ساله روز 14 ژوئن علاقمندان هنر احمد ظاهر گرد هم می‌آیند و آهنگ و ترانه‌های او را اجرا می‌کنند.

سلطان حمد در تاجیکستان به عنوان پژوهشگر هنر احمد ظاهر شناخته شده است و همه‌ساله برای دوستداران هنر او محفلی با شرکت شاعران و آهنگسازان و سراینده‌ها برگزار می‌کند

وی می‌گوید: “احمد ظاهر 33 سال عمر دیده و از تنها 15 سالش را، صرف ایجاد سرود و آهنگ و اجرای آنها کرده است. در طول این 15 سال او بیش از 600 آهنگ ایجاد کرده است، که هر کدامی با زیبایی و ناتکراری، بی‌سابقه می‌باشد."

"تا امروز چندین کتابها و رساله‌های علمی در رابطه به حیات و ایجادیات احمد ظاهر در تاجیکستان و زادگاه او-افغانستان تألیف شده است.”

جام جهانی و هواداران فوتبال در دوشنبه

فدراسیون جهانی فوتبال در ‌بازی گروههای، هلند و دانمارک، 30 دختر جوان را، که با دامنهای کوتاه نارنجی وارد ورزشگاه شده بودند، از ورزشگاه بیرون کرد.

البتّه حالا سخن سر مینی ژوب، یا دامن کوتاه دختران نیست بلکه اصل ماجرا بر سر رنگ دامنهای این دختران بوده است، که شبیه رنگ تبلیغاتی شرکت تولید آبجو “باواریه” بوده است.

با آغاز جام جهانی فوتبال بسیاری از علاقه‌مندان این نوع ورزش در دوشنبه نیز در هوای باز در صحن رستورانها و یا کافی-شاپها گرد هم می‌آیند و بر پرده‌های بزرگ، که در اکثر قهوه‌خانه‌ها و رستورانها نصب شده‌اند، فوتبال تماشا می‌کنند. امّا بعضیها روی نتیجه بازیها شرط می‌بندند و گفته می‌شود در برخی موارد باختهایی جدّی، یعنی باخت مبلغ زیادی نیز روی می دهد.

همکارم مردان محمّد که در برنامه این هفته در استودیو مهمان ما بود شاهد حادثه‌ای بوده که جوانی روی نتیجه ‌بازی تیمهای اسپانیا و سوئیس به نفع پیروزی اسپانیا سه هزار دلار شرط بسته بود اما به شکلی که نمی دانیم، اسپانیا به صورت غیرمنتظره با نتیجه 0-1 مغلوب سوئیس شد.

اکه‌شریف جوره‌یف - “باربد سانی”

در محفل دیگری، که این هفته در کاخ جامی در شهر دوشنبه برگزار شد، دوستداران از اکه‌شریف جوره‌یف سراینده سرشناس ترانه‌های مردمی و استاد هنر یاد کردند.

مقام‌سرایان کمیته رادیو و تلویزیون تاجیکستان، که برگزارکنندگان این محفل بودند، ترانه‌های مرحوم اکه‌شریف جوره‌یف را اجرا نمودند.

فرقت سعید، رهبر دسته مقامخوانان می‌گوید که اکه‌شریف جوره‌یف یگانه فردی بود، که توانست دو نوع موسیقی مقام و موسیقی کوهستان را با هم توأم کند.

وی گفت: ”در ترانه‌های اکه‌شریف ضربهای شش‌مقام، پرده‌های شش‌مقام، اوج و فراری شش‌مقام احساس می‌شود. اکه‌شریف بود، که “فلک”، “نوای کوهستان”، صوتهای “باربدی”، “موریگی” و موسیقی “خومبی”-را با هم پیوند داد.”

امّا دولتمند خال می‌گوید: "ما تا کنون ترانه‌های اکه‌شریف جوره‌یف را به کلّی نیاموخته‌ایم. بسیاری از آهنگهای اکه‌شریف ثبت نشده بودند و امروز ما برخی از نمونه‌های آهنگهای او را نداریم."

وی افزود: "آنچه، که ما در خزینه طلایی رادیو و تلویزیون دولتی داریم، ترانه هایی هستند که در زمان شوروی برای ثبت آنها اجازه داده شده بود، امّا آهنگها و ترانه‌های دیگری نیز بودند که جوابگوی سیاستهای حکومت وقت شوروی نبودند و امروز تنها در ذهن علاقه‌مندان هنر اکه‌شریف جوره‌یف باقی مانده‌اند.”

صاحبنظران می‌گویند اکه‌شریف جوره‌یف هم نماینده موسیقی سنّتی کلاسّیک و هم نماینده موسیقی سنّتی مردمی تاجیکستان بوده است.

در برنامه “باربدی ثانی”، که مقام‌سرایان کمیته رادی و و تلویزیون تاجیکستان برگزار نمودند، 17 آهنگ اکه‌شریف جوره‌یف اجرا شد.

نظر و پیشنهادهای خود را به ما بنویسید.

ایمیل های ما: zevarshoh@bbc.tj یا bbc_dushanbe@yahoo.com

با بهترین تمنّیات و آرزوهای نیک از من زیورشاه، تا جمعه دیگر پدروووووووووووووووووووووووووود...

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.