'مایکل جکسون بعد از مرگ یک میلیارد دلار ثروتمندتر شد'

Image caption مایکل جکسون قرار بود که در لندن کنسرت اجرا کند

بر اساس برآورد مجله اقتصادی بیلبورد، ثروت بجای مانده از مایکل جکسون از زمان مرگش در سال گذشته بیش از یک میلیارد دلار افزایش یافته است.

این مجله می نویسد که فروش آلبوم های جکسون حدود ۳۸۳ میلیون دلار و درآمد حاصل از فیلم 'همین است' (this is it) حدود ۴۰۰ میلیون دلار بوده است.

این رقم شامل سودهای حاصل از فروش حق امتیاز نشر و تکثیر نیز می شود.

فیلم 'همین است' بر اساس صد ساعت فیلم ویدیویی تهیه شده است که در زمان تمرین مایکل جکسون برای اجرای آخرین کنسرتش فیلم برداری شده بود.

همچنین بر اساس قراردادی تازه با شرکت سونی موزیک اینترتینمنت، ده آلبوم موسیقی از این خواننده طی هفت سال آینده منتشر خواهد شد، از جمله آلبومی حاوی آهنگ هایی که تاکنون منتشر نشده است.

این قرارداد دستکم ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون دلار به اموال مایکل جکسون اضافه خواهد کرد ولی بر اساس نظر کارشناسان، مجله بیلبورد، تقریبا ۳۱ میلیون دلار از آن طی ۱۲ ماه گذشته پرداخت شده است.

با این حال زندگی مالی مایکل جکسون در سال های آخر عمرش "آشفته" توصیف می شد و او در هنگام مرگ حدود ۵۰۰ میلیون دلار بدهی داشت.

بخشی از درآمد یک سال گذشته او این بدهی را جبران می کند و مابقی عمدتا به سه فرزند و مادر مایکل جکسون می رسد.

سود نشر

تور "همین است" هیچ گاه برگزار نشد، اما سود فروش بلیت هایی که طرفداران مایکل جکسون پس ندادند و به عنوان یادگاری نگه داشتند حدود ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار برآورد شده است.

فروش محصولات جانبی این تور ۵ میلیون دلار برآورد شده است، البته شرکت آ ا گ که برگزار کننده این تور بوده، از این فروش سهم می برد.

شرکت نشر موسیقی آثار مایکل جمکسون، مایجک (Mijac)، نیز در حال حاضر حدود ۱۵۰ میلیون دلار ارزش دارد.

بر اساس برآورد مجله بیلبورد، سود این شرکت طی سال گذشته ممکن است تا ۵۰ میلیون دلار بوده باشد.

مایکل جکسون همچنین نیمی از سهام شرکت نشر موسیقی سونی آی تی وی را نیز در اختیار دارد.

بری ماسارسکی، از شرکت مشاوره ماسارسکی برآورد کرده است که سهم مایکل جکسون از سود این شرکت نیز سالانه به ۸۰ میلیون دلار برسد.

این سود شامل فروش و کرایه دی وی دی، دانلود، زنگ موبایل و حق مولف است.

مایکل جکسون ۲۵ ژوئن سال گذشته در سن ۵۰ سالگی درگذشت.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست