اسپیلبرگ بر اساس نمایش اسب جنگی فیلم می سازد

اسب جنگی نمایشنامه ای است بر روی صحنه درلندن که استیون اسپیلبرگ، کارگردان سرشناس هالیوود، می خواهد به زودی از آن یک فیلم سینمائی بسازد.

این نمایشنامه موفق که بر پایه رمانی با همین عنوان نوشته شده است، کاری است نیمه عروسکی- نیمه نمایشی که در بطن موفقیتش هنرپیشه ای ایرانی- اسکاتلندی به نام نیکولاس کریمی قرار دارد.

اسب جنگی نمایشنامه ای است راجع به جنگ جهانی دوم و پیروزی نهائی نیروهای متفقین در مقابل آلمان نازی. این نمایشنامه پس از دو سال "سفر دور دنیا" حالا به لندن آمده است.

بازیگران اصلی این نمایشنامه سه اسب چوبی هستند که هر کدام توسط سه هنرپیشه به حرکت در می آیند . یکی ازاین هنرپیشگان نیکولاس کریمی است که مادر او اسکاتلندی و پدرش ایرانی است.

نیکولاس کریمی با آنکه فارسی بلد نیست به بی بی سی گفته است ایرانی بودنش خیلی درها را در زندگی به رویش باز کرده است. او می گوید "همه به سابقه کاری من نگاه می کنند و میگویند تو چطور اسکاتلندی هستی و فامیلیت کریمی است؟ بعد می فهمند من ایرانی هستم. در محافل هنری ایرانی بودن همیشه باب صحبت را باز می کند چون فرهنگ ایرانی خیلی غنی است."

نقش نیکولاس در این نمایشنامه قلب و دستگاه تنفسی یکی از اسبها است. او در باره این که بازیگران چگونه خود را آماده نقشهای خودشان کردند می گوید "برای تقلید درست شیحه اسب به چندین نوار گوش دادیم و خیلی وقت ها یکی از ما صدایی را شروع می کرد و بقیه با تقلید آن صدا تمرین می کردیم."

اما برای ایفای مناسب یک نقش نامرئی در داخل بدنه اسبی چوبی همراه با دو نفر دیگر، آمادگی بدنی زیادی لازم بود. نیکولاس می گوید "ما کلی تمرین وزنه برداری کردیم چون ماکت چوبی اسب حدود 25 کیلوگرم وزن دارد و هرسوارکارحد اقل حدود 85 کیلوگرم وزن دارد."

در این نمایش خلاق، نه تنها قهرمان اصلی نمایش فرد نیست و حیوان است بلکه بسیاری دیگر از روشهای داستانسرایی نیز در اینجا سنت شکنی شده است. مثلا هر هنرپیشه در طول نمایش چهار یا پنج نقش ایفا می کند.

اتمام کار ساخت اسب های چوبی دو دهه طول کشید و مسئولان طرح و ساخت آنها میگویند از دید آنان هنوز کارشان تکمیل نشده و هنوز از کارو اجرای گوش چپ اسبها کاملا راضی نیستند.