معاون جدید فرهنگی وزارت ارشاد: باید روحیه جهادی داشت

Image caption معاون فرهنگی جدید وزیر ارشاد از اعتماد رییس‌جمهور به خودش "تشکر ویژه" کرد.

بهمن دری اخوی، معاون فرهنگی جدید وزارت ارشاد، گفت که در مدیریت خود در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد از "الگوهای مدیریتی" آیت الله خمینی و آیت الله خامنه ای استفاده خواهد کرد.

او امروز دوشنبه ۷ تیر (۲۸ ژوئن) در مراسم تودیع سه مسئول سابق و معارفه پنج مسئول جدید وزارت ارشاد، در سخنانی به رفتار آیت الله خمینی در "ایجاد نهادهای فرهنگی متناسب با انقلاب اسلامی و حفظ نهادهایی که پیش از انقلاب فعالیت می‌کردند" اشاره کرد.

بهمن دری گفت در فعالیت های فرهنگی باید "روحیه جهادی" داشت و وعده داد که شدیدا از بوروکراسی و تکنوکراسی در مدیریت فرهنگی‌اش پرهیز کند.

او از تصمیمش برای تدوین منشور مطالبات فرهنگی سخن گفت و محور این منشور را "رهنمودها"ی رهبر ایران در در حوزه‌ فرهنگ و "دغدغه ها"ی آقای احمدی نژاد دانست.

آقای دری "رفع کم‌کاری در ارائه‌ مبانی فکری انقلاب اسلامی"، "تلاش برای برطرف‌ کردن خلأ‌های ادبیات داستانی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس" و "مراقبت از حوزه نشر" را از جمله این محورها دانست.

معاون فرهنگی جدید وزیر ارشاد از اعتماد رییس‌جمهور به خودش "تشکر ویژه" کرد.

بهمن دری در جمع خبرنگاران، احتمال تغییرات گسترده در معاونت فرهنگی ارشاد را رد کرد و گفت: "ما همین راه را ادامه می‌دهیم، فقط سرعت و دقت را بیشتر می‌کنیم."

محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد، در حکم انتصاب آقای دری نوشته بود که انتظار دارد او "دیده‌بانی و نگاهبانی مرزهای فرهنگی" را در دستور کار خود قرار دهد.

بهمن دری پیش از این رییس انتشارات کل سپاه، سردبیر مجله پیام انقلاب، معاون فرهنگی و قائم‌مقام انتشارات صداوسیما و معاون فرهنگی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نهاد ریاست جمهوری بوده است.

پیش از او محسن پرویز معاونت فرهنگی وزارت ارشاد را بر عهده داشت. آقای پرویز در دوره وزرات محمدحسین صفار هرندی هم این معاونت را بر عهده داشت.

نظارت بر اداره کل امور کتاب که شامل صدور مجوزهای پیش از چاپ و پیش از توزیع، صدور مجوز نشر، و برگزاری جایزه کتاب سال می شود از جمله وظایف اصلی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد است.

انتقاد وزیر ارشاد از محسن پرویز

در حاشیه‌ مراسم تودیع و معارفه‌ معاونان فرهنگی وزارت ارشاد، محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در جمع خبرنگاران با اشاره به عملکرد محسن پرویز، معاون پیشین فرهنگی این وزارتخانه گفت: "علی‌رغم زحماتی که کشیده شد، برخی آثاری که ارائه می‌شد، درخور جامعه اسلامی نبود."

وزیر ارشاد گفت: "کتاب هایی هست که مروج خرافات است. در حوزه تاریخ تحریف هایی صورت می‌گیرد. بعضی از فراماسون ها چهره می‌شوند و بعضی از چهره‌های دین‌گریز به عنوان اسطوره مطرح می‌شوند."

او گفت: "متاسفانه در نمایشگاه کتاب شاهد این کتاب ها بودیم."

این در حالی است که در زمان تصدی محسن پرویز در مقام معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، علاوه بر ابلاغ فهرستی از کتاب های غیرمجاز برای عرضه در نمایشگاه به ناشران، کتاب های متعددی نیز در طول برگزاری نمایشگاه کتاب، از غرفه ها جمع آوری می شد.

وزیر ارشاد درباره ضوابط جدید چاپ و نشر گفت: "فکر می‌کنم ضوابط حوزه کتاب شفاف شده و ما به مرور از سلیقه نگری در این بخش فاصله خواهیم گرفت."

محمد حسینی گفت: "نظارت بر امور کتاب، از این پس، فراتر از تصمیم‌گیری حوزه معاونت فرهنگی است. شورای عالی انقلاب فرهنگی که عالی‌ترین نهاد فرهنگی است، قرار است بر این امور نظارت و این مسأله را دنبال کند. یکی از کارهای معاون جدید فرهنگی این است که پنج نفر را برای نظارت بر امر کتاب و پنج نفر را هم برای حوزه کتاب کودک پیشنهاد بدهد."

او گفت: "ضوابط به گونه‌ای است که اگر فردی احساس کند حقش تضییع شده است، می‌تواند مراجعه کند. هیأت نظارت هم پاسخ‌گو خواهد بود."