به روز شده:  16:43 گرينويچ - دوشنبه 05 ژوئيه 2010 - 14 تیر 1389

فصل فوتبال آپارات: فوتبال دختران افغان و سکوت بعد از شکست

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در آخرین قسمت از فصل فوتبال در آپارات، این هفته دو فیلم در این برنامه به نمایش در می آید. یکی از آنها درباره فوتبال دختران افغان و علاقه آنها به بازی فوتبال است و دیگری فیلمی تجربی و کوتاه درباره عواقب شکست های فوتبال در جامعه ای مثل ایران.

"دختران افغان می توانند شوت کنند" و "چند دقیقه سکوت" نام فیلم های این هفته برنامه آپارات است.

این دو فیلم، بی هیچ شباهتی به یکدیگر، به لحاظ مضمون و محتوا و نیز ساختار و تکنیک، تنها در یک نقطه با هم فصلی مشترک دارند: علاقه به فوتبال، پدیده جهانی است که زن و مرد نمی شناسد. برزیلی، ایرانی یا افغان هم نمی شناسد. پیروزی های فوتبال شادی می آورد و شکست هاش بعضی وقت ها بحران ساز می شود.

درباره فیلم "دختران افغان می توانند شوت کنند"

نمایی از فیلم" دختران افغان هم شوت کنند "به کارگردانی بهاره حسینی

نمایی از فیلم "دختران افغان هم شوت کنند"

"دختران افغان می توانند شوت کنند"، به ماجرای تشکیل تیم ملی فوتبال دختران افغانستان در دوران بعد از سقوط طالبان می پردازد. این فیلم تصویری است از زندگی چند دختر نوجوان و جوان افغان که به عضویت تیم ملی فوتبال دختران افغانستان در آمده اند. این دختران کسانی هستند که با شکستن موانع موجود در جامعه سنتی می کوشند توانایی هایشان را در بازی فوتبال اثبات کنند. این فیلم با تمرکز بر روی چند بازیکن، تلاش های بازیکنان این تیم را در جریان دوران آماده سازی برای حضور در اولین تورنمنت بین المللی را به تصویر می کشد.

درباره کارگردان

"بهاره حسینی" کارگردان این فیلم، مستندساز ایرانی مقیم لندن است. او ۳۲ ساله است و تاکنون دو فیلم درباره افغانستان ساخته است. فیلم دیگرش به مساله مواد مخدر در افغانستان می پردازد. خانم حسینی دانش آموخته معماری و همین طور ویدیو و تلویزیون است.

ویژگی فیلم:

بهاره حسینی کارگردان فیلم "دختران افغان هم می توانند شوت کنند"

بهاره حسینی

فیلم تلاش می کند تصویری متفاوت از زندگی زنان در افغانستان و همین طور نقش نهادهای غیر دولتی در این کشور را ارایه دهد. فیلمساز کوشیده تا ضمن تمرکز بر تلاش دختران افغان برای بازی فوتبال، محیط و بستر اجتماعی را که این دختران در آن پرورش پیدا کرده اند و همین طور محافظه کاری بخشی از جامعه و دولتمردان در پذیرش حضور زن در عرصه های ورزشی را به تصویر بکشد.

فیلم از موضوع بکر و جذابی برخوردار است، اما به نظر می رسد که به ویژه در تدوین ساختار منسجمی پیدا نکرده و در کارگردانی فیلم هم کم تجربگی پیداست. با این همه فیلمساز کوشیده که چهره ای متفاوت از کلیشه های رایج درباره زنان افغان به نمایش بگذارد.

درباره فیلم: "چند دقیقه سکوت"

نمایی از فیلم"یک دقیقه سکوت" به کارگردانی سامان سالور

نمایی از فیلم"یک دقیقه سکوت"

شکست در مقابل تیم بحرین به نظر بسیاری از علاقه مندان فوتبال در ایران یکی از تلخ ترین شکست های تیم فوتبال ایران بود، تیم ملی ایران در صورتی که بر تیم بحرین پیروز می شد می توانست راهی جام جهانی شود اما با باخت در برابر این تیم با اما و اگر هایی مواجه شد و در نهایت دربازی "پلی آف" در مقابل تیم ملی ایرلند قرار گرفت و با شکست در مقابل این تیم اروپایی از راهیابی به جام جهانی ۲۰۰۲ بازماند.

فیلم "چند دقیقه سکوت" ساخته سامان سالور نگاهی دارد به تاثیر این شکست های فوتبال ایران در بین طرفداران فوتبال و جوانان و می کوشد در شکلی نمادین، تاثیرات این شکست را در جامعه به نمایش بگذارد. فیلم از ساخته های اولیه این فیلمساز هست و ساختاری کاملا تجربی دارد.

درباره کارگردان:

سامان سالور متولد سال ۱۳۵۵ در بروجرد و فارغ التحصیل کارگردانی فیلم از دانشکده سینمایی سوره در تهران است.

سالور علاوه برساخت چند فیلم بلند، فیلم های داستانی و مستند زیادی ساخته و در جشنوارهای بین المللی بسیاری شرکت کرده و چندین جایزه از این جشنواره ها دریافت کرده است.

سامان سالور کارگردان فیلم "یک دقیقه سکوت"

سامان سالور

سامان سالور علاوه بر کارگردانی در زمینه های برنامه ریزی فیلم، نویسندگی، تهیه کنندگی، تدوین، طراحی صحنه و لباس و دستیار کارگردانی نیز فعالیت دارد.

اولین فیلم بلند آقای سالور " ساکنین سرزمین سکوت" است که در سال ۸۲ ساخته. از دیگر فیلم های او می توان به " چند کیلو خرما برای مراسم تدفین"، "ترانه تنهایی تهران "، "آرامش با دیازم یازده "، "صدای ما را از موج کوتاه می شنوید" اشاره کرد.

ویژگی فیلم:

چند دقیقه سکوت، یک فیلم کوتاه است که در اتاق تدوین ساخته شده، ساختار تجربی و قاعده شکنانه به فیلمساز اجازه داده که در این فیلم، شیوه ای از روایت گویی مستند، گزارشی و داستانی را درهم بیامیزد و از کنار تصاویر نامرتبط به همدیگر، مجموعه ای هدفمند و مرتبط از تصاویر را به کمک تدوین فراهم کند و تماشاگر را با خود همراه نماید. گرچه در این ساختار به شدت به عنصر صدا کم توجهی شده و تصاویر هم از کیفیت تصویری غنی برخوردار نیستند. اما همین تصاویر توانسته اند محتوای مورد نظر فیلمساز را به مخاطب ارایه دهند.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۱۰ ۲۱:۱۰ ۲۱:۴۰ ۱۶:۴۰
تکرار جمعه
۱۳:۱۰ ۱۳:۱۰ ۱۳:۴۰ ۰۸:۴۰
تکرار جمعه
۰۰:۱۰ ۰۰:۱۰ ۰۰:۴۰ ۱۹:۴۰
تکرار شنبه
۱۶:۱۰ ۱۶:۱۰
۱۶:۴۰
۱۱:۴۰
تکرار سه‌شنبه
۲۱:۱۰ ۲۱:۱۰ ۲۱:۴۰ ۱۶:۴۰
تکرار چهارشنبه
۱۳:۱۰ ۱۳:۱۰ ۱۳:۴۰ ۰۸:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.