واکنش به تصمیم هیئت ایرانی در آلمان

Image caption در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی این بنا در پارک شهر وایمار افتتاح شد.

هیئتی از مقامات رسمی ایرانی که به وایمار آلمان سفر کرده است، حاضر به بازدید از اردوگاه مرگ بوخن‌والد نشد. این تصمیم در رسانه‌ها و محافل سیاسی آلمان واکنش هایی برانگیخته که امکان دارد به پایان خواهرخواندگی میان دو شهر ایرانی (شیراز) و آلمانی (وایمار) منتهی شود.

شورای شهرداری وایمار از هیئت ایرانی، که مهران اعتمادی، شهردار شیراز، در رأس آن قرار دارد، دعوت کرد که از نقاط تاریخی وایمار دیدن کند. اما هیئت ایرانی دعوت دیدار از اردوگاه مرگ را رد کرد.

اشتفان وولف، شهردار وایمار گفته است همچنان به پیوند نزدیک با شیراز و اهالی شعردوست آن بسیار علاقمند ‌است، اما احترام به هزاران قربانی اسارتگاه "بوخن‌والد" نیز برای مقامات وایمار بسیار مهم است.

اردوگاه مرگ "بوخن‌والد" در نزدیکی شهر وایمار قرار دارد.

در این اردوگاه میان سال های ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۵ حدود ۵۶ هزار نفر به دست رژیم نازی به قتل رسیدند که حدود ۱۱ هزار نفر از آنها یهودی بودند.

یکی از اعضای هیئت رئیسه شهرداری وایمار گفته است که اردوگاه "بوخن‌والد" در هر رابطه‌ای با شهر وایمار، از موقعیتی ویژه برخوردار است.

در شورای شهر وایمار این نظر قوت گرفته است که با حرکت "ضدیهودی" هیئت ایرانی، پیمان خواهرخواندگی دو شهر ایرانی و آلمانی نمی‌تواند تحقق یابد.

نمایندگان هیئت شیرازی به روشنی نگفته‌اند که چرا از اردوگاه بوخن والد دیدن نمی‌کنند.

بسیاری از محافل سیاسی و رسانه‌های جمعی آلمان رفتار هیئت ایرانی را نشانه تمایلات ضدیهودی دانسته و اشاره کرده‌اند که محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری اسلامی، بارها واقعیت هولوکاست و کشتار یهودیان توسط آلمان نازی را انکار کرده است.

اما برخی از اعضای شورای شهر وایمار عقیده دارند که نباید بر هیئت ایرانی سخت گرفت. به نظر بسیاری از محافل و رسانه‌های چپ‌گرا هیئت ایرانی از "بالا" زیر فشارهای سنگینی قرار دارد.

آنها اشاره کرده‌اند که علیرضا شیخ عطار، سفیر ایران در برلین، که به جناح اصول‌گرای حاکمیت ایران تعلق دارد، هیئت را همراهی می‌کند، در حالی که او از سوی مقامات رسمی آلمان به مراسم دعوت نشده بود.

با این حال، مهران اعتمادی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ايرنا) گفت: "برنامه های سفر اين هيات بر اساس تفاهم نامه های مشخص و روشن از قبل برنامه ريزی شده بود و در آن چنين برنامه ای پیش بينی نشده بود."

Image caption ۱۱ آوریل ۱۹۴۵- سربازان آمریکایی در اردوگاه بوخن‌والد در کنار کامیونی انباشته از اجساد یهودیان

وی بابيان اينکه روابط فرهنگی دو شهر رو به گسترش است و "سیر صعودی" دارد، گفت: "تاکنون حرکتی به سمت کاهش رابطه در اين بين مشاهده نشده است."

اعتمادی با تاکيد بر اينکه شهرداری ها نهادهای عمومی غیردولتی هستند، گفت: "تفاوت ديدگاه های دولتی هيچگاه بر رابطه ملت ها تاثیر نگذاشته است."

با این حال، خبرگزاری آلمان از مقامات شهرداری وایمار نقل کرده است که دیدار از اردوگاه بوخن‌والد از ابتدا در برنامه مسافرت هیئت ایرانی به وایمار منظور شده بود و مسئولان ایرانی روز چهارشنبه گذشته (۲۳ ژوئن) در آلمان تصمیم به لغو این برنامه گرفتند.

کلاوس گالاس، مدیر "جشنوارۀ دیوان شرقی – غربی" به خبرنگاران گفته است: "بیشتر اعضای هیئت ایرانی به جنبش سبز گرایش دارند و باید وضعیت دشوار آنها را درک کرد. زیرا امکان دارد در صورت دیدار از بوخن‌والد، پس از بازگشت به ایران دچار مشکل شوند."

ماتیاس پویشل، سخنگوی "خانه ایران" نیز گفته است: "اعضای هیئت ایرانی دیدگاهی متفاوت با حکومت ایران دارند، اما باید موضع آنها را درک کرد؛ آنها مأمور هستند و باید در برابر مقامات بالای ایرانی پاسخگو باشند."

گوته و حافظ دو شاعر بزرگ

بنای یادبود زیبایی در میان پارک بزرگ شهر وایمار یادآور پیوند معنوی میان گوته و حافظ است. این بنا در سال ۲۰۰۰ میلادی توسط محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران و یوهانس راو، رئیس جمهور وقت آلمان افتتاح شد.

خواهرخواندگی دو شهر وایمار و شیراز بهمن ماه سال ۸۷ انجام گرفت.

مقامات شهرداری شیراز به دعوت دو نهاد فرهنگی یعنی "جشنواره دیوان شرقی – غربی" و "خانه ایران" از وایمار دیدن می‌کنند.

شیراز محل تولد و زندگی خواجه شمس‌الدین محمد حافظ غزل‌سرای نامی قرن هشتم (قرن چهاردهم میلادی) است.

گوته، شاعر بزرگ آلمان، در اوایل قرن نوزدهم در وایمار زندگی می‌کرد. او در تصنیف "دیوان غربی – شرقی" ارادت و احترام خود را به حافظ شیرازی نشان داده است.

مطالب مرتبط