به روز شده:  15:32 گرينويچ - دوشنبه 05 ژوئيه 2010 - 14 تیر 1389

اروپا

جشنواره‌ موسیقی در پایتخت فرهنگی اروپا

  • گروه مشهور موسیقی ملی مجارستان در مقابل تئاترملی شهر پچ
  • جشنواره موسیقی فولک و راک
  • شیپور نوازان شکارچی در جریان مسابقه
  • گروه گلستان با موسیقی پاپ و ریشه های محلی ایرانی و مجاری

شهر پچ درجنوب مجارستان که در۲۰۰ کیلومتری بوداپست پایتخت این کشور قرار دارد امسال به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب شده است. به همین مناسبت جشنواره ها و مسابقات مختلف فرهنگی و هنری در این شهر برپاست.

به گفته روژا چابا، مدیر جشنواره، هنرمندانی از سراسر اروپا برای شرکت در این جشنواره و مسابقات مختلف دعوت شده اند و در طول یک سال شهر پچ شاهد ۲۵۰۰ نمایش و اجراهای موسیقی خواهد بود.

در صد سال گذشته شهر پچ با ارگهای بادی اش معروف شده و ارگهای بادی این شهر ساخت خانواده انگستر که این حرفه را از دویست سال قبل شروع کرد شهرت جهانی پیدا کرده اند. به همین مناسبت موزه ارگ انگستر که در برگیرنده نقشه های ساخت ارگهای بزرگ و جزئیات ساختمانی آنهاست در جریان جشنواره افتتاح شد. یکی از معروفترین آنها در کلیسای جامع شهر هنوز مورد استفاده است.

با وجود باران شدید، نواختن سازهای بادی نظیر شیپور، توسط گروههای شکارچی از سراسر اروپا، که با سر و صدای زیاد هم همراه بود، از بخشهای جذاب جشنواره بود. گروههای شکارچی که از کشورهای آلمان، اتریش، ‌‌لهستان، مجارستان و چند کشور دیگر بودند برنامه خود را در برابر هیئت داوران اجرا نمودند. این مسابقه در یکی از میدانهای شهر مقابل ساختمان تئاتر ملی شهر پچ انجام شد.

شبی دیگر درهمین محل، گروه مشهور موسیقی ملی مجارستان نیز اجرا داشت. این گروه علاوه بر ویولن و ویولن سل، سنتور مجارستانی هم می نواختند که شبیه سنتور ایرانی است اما بزرگتر.

هنگام اجرای این گروه، یک مربی معروف رقص از شهر پچ مردمی را که در همان میدان به تماشا ایستاده بودند را تشویق کرد تا رقص محلی مجاری اجرا کنند.

در طول این جشنواره گروههای مختلف موسیقی محلی، پاپ، راک، و همچنین گروه های موسیقی و رقص کولی ها برنامه خواهند داشت.

برخی از گروههای موسیقی با تلفیق موسیقی محلی و راک سبک جدیدی را ارائه کردند. آنها بر این باور هستند که با این کار موسیقی محلی مجارستان را حفظ می کنند چون این موسیقی کم کم به فراموشی سپرده شده و سبک هایی مثل پاپ و راک جای آن را می گیرد.

کورمورون یک گروه راک قدیمی مجارستانی است که سی سال سابقه دارد. این گروه که سالهاست فعالیتی نداشت در این جشنواره با کارهای جدید فولک و راک روی صحنه آمد و اجراهای آن با تشویق زیاد مردم روبرو شدند.

گروه گلستان با موسیقی پاپ و ریشه های محلی ایرانی و مجاری یکی دیگر از گروه هایی بود که در این جشنواره اجرا داشت.

دکتر خنجی (قدرت الله نورسته)، جراح اهل خنج لارستان ایران، گروه گلستان را در سال 2001 تشکیل داد. گروهی که با نوازنده های مجاری، که بعضی از آنها از پزشکان مجاری آشنا با موسیقی و نوازندگی بودند، تکمیل شد.

ترانه ها و آهنگهای این گروه ساخته دکتر خنجی و به گویش لارستانی (گویش اچُمی) است.

گروه گلستان چهار آلبوم منتشر کرده و درحال حاضر مشغول ضبط پنجمین آلبوم خود است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.