'هفته‌ای ده‌ها هزار فیلم مهمانی و استخر کشف می‌شود'

Image caption معاون اجتماعی پلیس تهران گفت تکثیرکنندگان این فیلم ها در هر ثانیه ۱۷۰۰ تومان سود می کنند

معاون اجتماعی پلیس آگاهی تهران گفت که هر هفته دست کم "ده‌ها هزار فیلم مبتذل و خصوصی از مهمانی‌ها و استخرهای شنا" کشف می شود.

رضا غنی لو در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفت که سال گذشته قانونی "بسیار قوی" برای برخورد با خرید و فروش فیلم های خصوصی تصویب شد.

به گفته او بر اساس این قانون، در صورتی که افرادی مسائل خصوصی مردم را تکثیر و توزیع کنند، مجازاتی تا حد اعدام برای آنها پیش بینی شده است.

تصاویری از رقص در مهمانی ها و عروسی ها، استخرهای زنانه و صحنه های جنسی از جمله مواردی است که در سال های اخیر در ایران به طور گسترده منتشر می شود.

در سال های گذشته، مواردی از انتشار فیلم های خصوصی منسوب به چند بازیگر سینما و تلویزیون ایران نیز دیده شد که برخی از این موارد، به خروج بازیگر از ایران، یا ممنوع التصویرشدن آنها انجامید.

آقای غنی لو گفت که مختل کنندگان امنیت روانی جامعه در ارتکاب جرایم جسورتر شده اند.

به گفته او "بازدارندگی برای مجرمانی که به ارتکاب جرم عادت کرده اند مهم نیست چون آنها این سبک را برای زندگیشان انتخاب کرده اند."

معاون اجتماعی پلیس آگاهی تهران بزرگ گفت که برخی از تکثیرکنندگان این فیلم ها از دستگاه هایی استفاده می کنند که "در هر ۱۰ ثانیه ۲۰ سی دی تکثیر می کند و با توجه به قیمت سی دی خام، در هر ثانیه ۱۷۰۰ تومان سود می برند."

در قانون جرایم رایانه ای که دی ماه سال ۱۳۸۷ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، آمده است: "هرکس محتویات مستهجن را تولید، ارسال، منتشر، توزیع یا معامله کند یا به قصد ارسال یا انتشار یا تجارت تولید یا ذخیره یا نگهداری کند، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد."

در این قانون محتویات مستهجن به تصویر، صوت یا متن واقعی یا غیرواقعی اطلاق شده است که "بیانگر برهنگی کامل زن یا مرد یا اندام تناسلی یا آمیزش یا عمل جنسی انسان است."

در ماده هفدهم این قانون نیز آمده است: "هرکس صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد."

مطالب مرتبط