به روز شده:  02:32 گرينويچ - چهارشنبه 07 ژوئيه 2010 - 16 تیر 1389

برنامه تفریحی تاجیکی، 2 ژوئيه

درود،

درگذشت شایسته ملّاجاناوا، آوازخوان سرشناس تاجیک در آمریکا، نارضایتی مشتریان شرکت "الکوزی" از نحوه برگزاری قرعه‌کشی، که برای دریافت جایزه اصلی، ماشین "تایاتا کامری" برگزار شد، از جمله مطالب برنامه این هفته است.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

همچنین، خاله عشوربی از ناحیه شوراباد استان ختلان در باره سنن عروسی 50 سال قبل به ما قصّه می‌کند. صحبتی هم داریم با جاوید نام جوان افغان مقیم دوشنبه اطراف شغل او.

هفته سپری شده شایسته ملاجاناوا، آوازخوان یهودی تبار پرآوازه تاجیک، در سن 85-سالگی در آمریکا درگذشت.

وی در سال 1925 در شهر استالین‌آباد (دوشنبه فعلی) به دنیا آمد و بخش اعظمی از عمر خود را در این شهر سپری کرد. وی از آوان 15 سالگی در فیلارمونی دولتی تاجیکستان به آوازخوانی پرداخت و همزمان در دانشکده موسیقی تحصیل می‌کرد.

بعد از فارغ شدن از دانشکده شایسته فعالیت خود را در فلارمونی ادامه‌داد و تا آخر سالهای 1980 در این مؤسسه بااعتبار فرهنگی کار می‌کرد.

الماس عبدالله‌یف، استاد موسیقی از شایسته یادآور شده می‌گوید: "شایسته ملّاجاناوا یکی از نابغگان هنر موسیقی در تاجیکستان بود و مدّتی طولانی در گروه "ششمقام" فعالیت داشت. وی هیچ گاه به نوازندگانی، که برایش خنیاگری می‌کردند، درشتی را روا نمی‌دید."

آقای عبدالله‌یف افزود: "اصلا با شایسته مشکلی پیش نمی‌آمد و اگر دشواری سر می‌زد، شایسته آن را بزودی حل می‌کرد. انسان نجیبی بود و به همکاران همیشه دست کمک دراز می‌کرد.”

نارضایتی از نحوه قرعهکشی شرکت "الکوزی"

روز یکشنبه 27 ژوئن در کاخ “باربد” شهر دوشنبه قرعه‌کشی میان مشتریان شرکت “الکوزی” برگزار شد. از میان 1382 نفر شرکت‌کنندگان آزمون 700 نفر به ‌بازی وارد شده بودند و صاحب جایزه‌های مختلف گردیدند. جایزه اصلی این قرعه‌کشی ماشین «Toyota Camry» نصیب قربان‌علی رجب‌اف، یک ساکن ناحیه تیمورملیک، گردید.

وی در صحبت با ما گفت: "من خیلی خوشحالم، که جایزه اصلی نصیب من گشت. در گذشته من هرگز چنین پیروز‌ی نداشتم. به این نمایشگاه من تصادفاً آمدم. در دوشنبه به خاطر شرکت در یک جشن عروسی دعوت شده بودم و از تبلیغات تلویزیون از این نمایشگاه آگهی یافتم و خواستم از محصولات به نمایشگذاشته افغانی دیدن کنم."

دو بلیت ‌بازی بردناک شرکت “الکوزی” را خریدم به امیدی، که شاید چیزی برد کنم. حتّی باور نداشتم، که ماشین می‌برم.”

امّا یکی از هم‌صحبتان من، که از بردن نامش خودداری کرد، از نحوه قرعه‌کشی شرکت “الکوزی” انتقاد کرد.

وی معتقد است، که مسئولان جایزه‌های اصلی این قرعه‌کشی، مثل ماشین، موتورسیکلت، دوچرخه، تلویزیون و باز چندی دیگر را به اشخاص شناس خودشان تقدیم کرده‌اند.

وی افزود: "من روز آخر نمایشگاه بلیت خریداری کردم و شماره بلیت من 1374 بود و بعدش خواستم، که باز چند بلیت بردناک این بازی را خریداری کنم. ولی به من گفتند، که بلیتها تمام شده و دیگر فروخته نمی‌شود. تعجّب‌آور آن است، که شخصی که ماشین را برد، شماره بلیتش 1379 بود و او می‌گوید، که روز دوّم بلیت خریداری کرده است. شماره 1376 باشد، موتورسیکلت را برد، از کجا این بلیتها پیدا شدند و کی آنها را فروخته است.”

خانجان آله کوزی، یک مسئول شرکت “الکوزی” گفت: "تعداد آنهایی، که در مجموع بلیتهای بازی را خریداری کردند، 1382 نفر هستند و 700 نفر در این ‌بازی صاحب جایزه‌های مختلف خواهند شد. باقیمانده کارتهای سفید دریافت می‌کنند، که بدون جایزه هستند. ما، که می‌فهمیم ناراضیگی مردم را، امّا نمی‌توانیم به همه جایزه بدهیم."

قطب‌الدّین ناظراف، ساکن ناحیه رودکی، در این قرعه‌کشی صاحب تلویزیون شد. وی گفت این برای نخستین بار است، که در چنین آزمونی برنده می‌شود.

امّا مردم دیگر، که بلیتهای “الکوزی” را خریداری کرده‌اند، بر این باورند، که آزمون منصفانه صورت نگرفته است.

سنن عروسی 50 سال پیش

امروزها جوانان در جشن عروسی خود به پارکها می‌روند و سیر و گشت می‌کنند و حتّی بعضاً قبل از عروسی نیز ملاقاتهایی با هم می‌کنند، امّا در گذشته آیا چنین بود؟

خاله عشوربی، که حیات خود را در ناحیه دوردست شورا‌‌آباد، در ده قاضی گذرانده است، به ما در باره عروسیهای نیم صده قبل صحبت کرد.

وی از جمله گفت: "وقتهای اوّل آدمان برای خواستگاری کمی کولچه و قند سفید گرفته می‌رفتند به خانه دختردار برای خواستگاری. با دختردار گپ می‌زدند ، اگر پسر به دختردار پسند می‌آمد، راضی می‌شد. بعد طرف داماد برای دختر رویمال، شاهی، کلوش، کمی لباس‌واری گرفته برای فاتحه(بله برون) به خانه دختردار می‌برد."

امروزها دشوار شده است، پیشترها آسان بود. آن زمان برای دختر را به شوهر دادن، یک یخدان (یعنی صندوق) و چاینک و پیاله می‌دادی، حالا باشد، مبل و جهاز زیاد می‌دهی."

برای ادامه‌قصّه‌های خاله عشوربی از عروسیهای جوانان کولاب در گذشته لینک صدایی برنامه تفریحی را فشار دهید.

جوانان افغان مقیم دوشنبه

بسیاری از جوانان افغان، که در تاجیکستان به سر می‌برند، همه‌روزه با مشکلات فراوانی نظیر مزاحمت پلیس و طلب رشوه از آنها روبرو می‌شوند: درست همان مشکلی، که جوانان مهاجر تاجیک در روسیه دارند. امّا به نظر می‌رسد، که کسی به فکر حلّ این مشکلات نیست.

در برنامه این هفته صحبتی داریم با جاوید ولد عبدالقادر، یک جوان افغان، که از دو سال پیش بدین سو در دوشنبه به سر می‌برد. جاوید از بود و باش جوانان افغان در دوشنبه به ما قصّه می‌کند و از شغل خودش.

وی می‌گوید: "البتّه، در مقایسه‌با افغانستان زندگی در دوشنبه بهتر است، چه از لحاظ امنیت و چه از لحاظ کار و تجارت. دو سال قبل، که برای نخستین بار به دوشنبه آمدم، پلیس سر هر قدم در خیابانها مرا ایستاد می‌کرد و حجّتهای (اسناد) مرا طلب می‌کرد. زیاد اذیت می‌شدم، تا از این ماجراها رها می‌شدم، که به کارم اصلاً نمی‌رسیدم."

"بعدا فهمیدم، که مشکل اصلی در صورت من است و من کاملاً تیپ مویهای خود را عوض کردم، نحوه لباس‌پوشیم را مثل بچه‌های تاجیک کردم. حالا نزدیک دو سال می‌شود، که هیچ مشکلی با پلیس در خیابانها ندارم."

جاوید در یکی از دوکانهای "صدبرگ" به تعمیر تلفن های موبایل مشغول است. او می‌گوید، که قبل از آمدنش به دوشنبه در افغانستان کامپیوتر تعمیر می‌کرده است.

جاوید افزود: "از روی شایعاتی، که میان بچه‌های افغانی در دوشنبه هست، گویا تا سال 2012 برنامه سازمان ملل متّحد همه مهاجرین افغان را، که در تاجیکستان به سر می‌برند، به کانادا می‌برند. اگر همین گونه بود، خوب، وگرنه شاید بازمیگردم به افغانستان و یا شاید برای همیشه بمانم دوشنبه. هنوز مشخصاً گفته نمی‌توانم."

نظر و پیشنهادهای خود را به ما بنویسید.

امییلهای ما: zevarshoh@bbc.tj یا bbc_dushanbe@yahoo.com

با بهترین تمنّیات و آرزوهای نیک از من زیورشاه، تا جمعه دیگر پدروووووووووووووووووووووووووود...

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.