به روز شده:  10:48 گرينويچ - دوشنبه 12 ژوئيه 2010 - 21 تیر 1389

برنامه تفریحی تاجیکی، 9 ژوئیه

دوروووووود،

بشنوید از محتوای برنامه این هفته:

صحبتی داریم با دلشاد نظراف، گرز‌انداز شهرتیار تاجیک، بعد پیروز‌ی نوبتی‌اش در شهر مادرید اسپانیا،

همچنین، می‌رویم به ناحیه شهرتوس استان ختلان و از آثارخانه خصوصی مسلمانقول قاسم‌اف دیدن می‌کنیم،

قسمت اصلی برنامه امروز ما را ترانه‌ها و مصاحبه گروه “برتنگ” به خود اختصاص می‌دهد.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

پیروز‌ی به خاطر آش پلو

هفته سپری شده دلشاد نظراف، گرز‌انداز تاجیک، با مدال طلای نوبتی خود از مسابقات جهانی گرز‌اندازی در شهر مادرید اسپانیا به وطن برگشت.

این پنجمین مدال طلای دلشاد در سال 2010 می‌باشد. هنگامی که از دلشاد سؤال کردم، که در طول زندگیش چند مدال طلا به دست آورده است، با تبسم گفت، که شماره آنها را به یاد ندارد.

دلشاد می‌گوید تا آخر امسال باز سه مسابقه بین‌المللی دیگر در نظر است و او آمادگی می‌گیرد، که در این مسابقات شرکت کند و تعداد م‌دالهای خود را بیشتر کند.

وی می‌گوید آرزو دارد، که موفقیّتهای آندری عبدالولی یف، نخستین قهرمان جهان در رشته گرز‌اندازی از تاجیکستان را تکرار کند.

در کودکی دلشاد مثل دیگر بچه‌ها عاشق ‌بازی فوتبال بود و تا دوازده‌سالگی با بچه‌های دیگر فوتبال‌بازی می‌کرد.

مربّی نخستینش تلوبای حاجی مراداف، که در همسایگی آنها بود، دلشاد را با قدّ و قامت بلند و بازوان بقوّت دید و او را دعوت کرد به ورزش سبک و به دلشاد نازکیهای گرز‌اندازی را آموزاند

در برابر شرکت در مسابقات بین‌المللی دلشاد ورزشگران جوان را مشق می‌دهد. ماه مه در سنگاپور مسابقاتی آسیایی میان جوانان برگزار شد و شاگرد دلشاد عبدالقادر براتاف جای دوّم را کسب کرد.

سپس، عبدالقادر برای شرکت در بازیهای المپیک میان جوانان که قرارست ماه اوت همینسال در سنگاپور برگزار شود، راه‌خط گرفت.

دلشاد می‌گوید: "همیشه وقتی به ورزشگاه می‌روی، باید مشقها را کاملاً اجرا نکنی. وقتی شتابکاری می‌کنی و می‌خواهی زود کار را تمام کرده، جای دیگر روی، بهتر است، که اصلاً مشق نکنی. وقتی که بازوانت را فریب می‌کنی، در مسابقات دست و پا و بازوانت نیز به تو مدد نمی‌کنند. در هر کاری، که نباشد، من شتابکاری را دوست ندارم."

یگانه هدفی، که الآن دلشاد دارد، این پیروز‌ی در بازیهای قهرمانی سال 2012 است.

دلشاد صاحب دو فرزند، یک پسر و یک دختر است. پسرش تکوندو مشق می‌کند و دخترش هنوز خیلی خرد است. دلشاد می‌گوید: “اگر پسرم و یا دخترم در آینده خواهند، که ورزشکار شوند، دست آنها را می‌گیرم.”

طوریکه دلشاد گفت، همیشه قبل از سفر به مسابقات همسر دلشاد برایش آش پلو تهیه می‌کند.

دلشاد افزود: "یکی از موفقیّتهای من در مسابقات شاید همین باشد و من همیشه به حریفان خود نیز می‌گویم، که ما در تاجیکستان یک نوع غذایی داریم با نام “آش پلو” و بعد خوردن آش حتماً من سنگ را به 2-3 متر دورتر از آن، که معمولاً می‌‌اندازم، پرتاب می‌کنم. این را من بارها آزموده‌ام."

گروه “برتنگ” “ما نمی‌خواهیم در گروه ما دختر باشد”

موسیقی “رپ” و “ار اند بی” در تاجیکستان میان جوانان بتدریج هواداران زیادی پیدا می‌کند.

گروه “برتنگ”، که این هفته در مهمانی ما بود، سال 1999 تأسیس یافته است. حلیم دولتنظراف، رهبر آن، تنها اعضای این گروه است، که معلومات عالی موسیقی دارد.

چهار عضو دیگر گروه تنها دلباخته موسیقی هستند، که در لحظه‌های فارغ از شغل دائمیشان گردهم می‌آیند و موسیقی مردمی را با موسیقی “رپ” و “ار اند بی” آمیزش می‌دهند و از نگاه خودشان موسیقی جدید تاجیکی می‌آفرند.

منوچهر از اعضای دیگر این گروه است، که در برابر آوازخوانی کارهای اداری و برنامه‌‌ریزیها را نیز بر عهده دارد. وی به قولی مدیر گروه است: “موسیقی پاپ یکرنگ و یکنواخت است. موسیقی، که ما اجرا می‌کنیم، شاید نه برای همه مقبول است، امّا خیلی رنگارنگ است و در آن هم نمونه موسیقی پاپ و هم موسیقی مردمی هست و هم رپ و ار اند بی.”

حلیم در ادامه‌ سخنانش افزود: “در بیشتر اوقات ما موسیقی مردمی و یا قدیمی را گرفته، با پاره هایی از موسیقی رپ و ار اند بی امیزش می دهیم. این به آن خاطر است، که آهنگهای قدیمی و تا جایی فراموششده را عمر دوباره بخشیم.”

چندی قبل در مرکز تجارتی “وفا-سنتر” در شهر دوشنبه برنامه کنسرتی گروههای موسیقی “رپ” برگزار شده بود. تماشاچیان این برنامه ترانه‌های گروه “برتنگ” را خوش پذیرفتند.

به سؤال من، که آیا دختران نیز در تاجیکستان موسیقی رپ اجرا می‌کنند، حلیم دولتنظراف، رهبر گروه، گفت: “البتّه هستند دختران جوانی، که رپ می‌خوانند و حتّی بعضاً از بچه‌ها نیز بهتر اجرا می‌کنند.”

از وی پرسیدم پس چرا در گروه شما، که پنج نفر بچه‌ها هستید، چنین دختران رپخان نیستند؟

وی گفت: “در این باره ما نیز زمانی ‌اندیشیده بودیم و حتّی یک دانشجودختر زمانی با ما همکاری می‌کرد. چون اعضای گروه تا نیمه شب مشق می‌کنند و یا برای اجرای برنامه کنسرتی شاید به نواحی مختلف سفر کنند، در این حالت شاید پدر یا مادر دختر با این حال راضی نشوند، که دختر جوان در میان پسران تا نیمه شب در استودیو بماند و باز سفرهای تولانی کند."

با توجّه به این، آقای دولتنزراف می‌گوید، که از این خاطر اعضای گروه وی تصمیم گرفته‌اند، که با پنجگانه خود بمانند.

این است قسمتی از مصاحبه گروه “برتنگ”، امّا اگر می‌خواهید، که کاملاً این مصاحبه را با آهنگهای آنها بشنوید، لینک سدایی برنامه تفریحی را ناخن زنید.

آثارخانه خصوصی مسلمانقول

مسولمانقول قاسم‌اف، یک فرد بازنشسته، که در گذشته آموزگار بود، صاحب یک آثارخانه شخصیست. آقای قاسم‌اف می‌گوید، که حدود 40 اشیای نمایشی در آثارخانه‌اش محفوظ است و در ناحیه شهرتوس این دوّمین آثارخانه آثار باستانی بوده است.

آقای قاسم‌اف افزود، که نخست وی خنجری را از نزدیکی مدرسه ‌خواجه ‌ مشهد پیدا کرد و سپس دیگر آثار تاریخی را در هر جایی، که می‌یافت، جمع‌آوری می‌کرد.

به گفته وی، ساکنان این منطقه نیز هر چیزی را، که پیدا می‌کردند، برایش چون ارمغان می اوردند.

آقای قاسم‌اف اشیای این آثارخانه را از سالهای 1985 به این سو جمع‌آوری کرده است. وی می‌گوید، که قدیمترین این آثار طبقی است، که به تخمین وی، بیش از 300 سال دارد.

مسلمانقول قاسم‌اف سالمند است و می‌گوید، که حالا قصد دارد برای زیارت به حج رود. امّا وی سرمایه کافی برای سفر ندارد. از این رو، قصد دارد، که اشیای آثارخانه را به فروش گذارد و با این سرمایه به حج رود.

هفته آینده صحهبت اختصاصی بی بی سی با لطافت عزّت‌الله، یکی از شنوندگان دائمی رادیوی بی بی سی و از علاقه‌مندان موسیقی در تاجیکستان را نیز برایتان در نظر گرفته‌ایم.

این صحبت روز سه‌شنبه‌ 13 ژوئیه ساعت 15:00 در برنامه نیمروزی بی بی سی روی موج میانه‌ 1251 پخش خواهد شد.

لطفاً، نظر و پیشنهادهای خود را به ما بنویسید.

امییلهای ما: zevarshoh@bbc.tj یا bbc_dushanbe@yahoo.com

با بهترین تمنّیات و آرزوهای نیک،

تا جمعه دیگر پدروووووووووووووووووووووووووود...

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.