چرا آزمون تافل فعلا در ایران برگزار نمی شود؟

Image caption برگزارکنندگان آزمون تافل به مصوبه شورای امنیت سازمان ملل استناد کرده اند

معاون سازمان سنجش آموزش گفت که برگزاری آزمون تافل در ایران به دلیل "مشکلات در پرداخت حق ثبت نام به موسسه آمریکایی ای تی اس" از این پس ممکن نیست.

ابراهیم خدایی گفت که پیش از این، هزینه ثبت نام برای موسسه ای تی اس که برگزارکننده آزمون تافل در سراسر جهان است، فرستاده می شد اما در حال حاضر در ارسال آن "مشکلاتی" پیش آمده است.

"به دلیل عدم امکان پرداخت حق وجه ثبت نام آزمون تافل، متقاضیان این آزمون در حال حاضر نمی توانند در ایران برای شرکت در آزمون اقدام کنند."

آقای خدایی در گفت و گو با خبرگزاری مهر، لغو آزمون تافل در ایران را "بی ارتباط با تحریم های اخیر ایران" دانست، اما در عین حال گفت: "با توجه به قطع همکاری بانکی ایران با کشورهای خارجی و عدم امکان ارسال هزینه ثبت نام، موسسه ای تی اس به تحریم ها استناد می کند."

شیرزاد عبداللهی، کارشناس آموزش و پرورش در این باره به بی بی سی فارسی گفت: "کسی انتظار نداشت که اولین مشکلاتی که تحریم ایجاد می کند، قشر جوان تحصیلکرده ایران را در بر بگیرد- به خصوص آنهایی را که متقاضی تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور هستند. این نشان می دهد که ادعای هوشمندبودن تحریم ها افسانه است و تحریم ها بیشتر برای اقشار مختلف مردم مشکل ایجاد می کند."

در سایت رسمی ای تی اس آمده است: "شورای امنیت سازمان ملل مصوبه ای داشته است که بر مناسبات تجاری بانک ها و موسسات مالی با ایران تاثیر گذاشته است. در نتیجه این مصوبه، ای تی اس در حال حاضر امکان دریافت هزینه های ثبت نام از ایران را ندارد و موقتا ثبت نام در ایران را معوق کرده است تا راهی برای آن جایگزین شود."

در این سایت از متقاضیان درخواست شده روز ۲۲ جولای (۳۱ تیر) برای اطلاع یافتن از اخبار تکمیلی به سایت مراجعه کنند.

آزمون تافل، آزمون زبان انگلیسی برای غیرانگلیسی زبانان است و شرکت در آن از پیش‌شرط‌های تحصیل در بیشتر دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی در جهان است.

بر اساس اطلاعات موجود در سایت موسسه ای تی اس، بیش از ۷۵۰۰ دانشگاه و موسسه آموزشی و آژانس های کاری در بیش از ۱۳۰ کشور جهان، مدرک تافل را به رسمیت می شناسند و تاکنون بیش از ۲۴ میلیون نفر در جهان در این آزمون شرکت کرده اند.