رحیم رضازاده ملک درگذشت

رحیم رضازاده ملک
Image caption رحیم رضازاده ملک تا واپسین روزهای زندگی هم در تخصص علمی خود در امور مالی ادامه داد و هم در دلبستگی فراوان خود به مقولات تاریخی و فرهنگی

رحیم رضازاده ملك، پژوهشگر در تاریخ و فرهنگ معاصر ایران شامگاه سه‌شنبه (۲۲ تیرماه) به علت ایست قلبی در تهران درگذشت.

رضازاده ملک در رشته اقتصاد تحصیل کرده بود، اما شهرت و اعتبار او به خاطر مطالعاتش در زمینه تاریخ معاصر و آثار تحقیقی او در مسائل فرهنگی است.

رحیم رضازاده ملک در سال ۱۳۱۹ در مراغه‌‌ (آذربایجان) به دنیا آمد. او تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در تهران گذراند.

تحصیلات دانشگاهی خود را تا مرحله كارشناسی ارشد امور مالی و حسابداری در دانشگاه تهران به پایان رساند. سپس به آمریكا رفت و تخصص خود را در مدیریت مالی و اقتصاد سنجی تا اخذ دکترا ادامه داد.

آقای رضازاده ملک پس از بازگشت به ایران به عنوان کارشناس مسائل مالیاتی به کار پرداخت و در "مدرسه عالی بازرگانی" به تدریس در رشته‌های حسابداری و حسابرسی مشغول شد.

پژوهش در نهضت مشروطه

آقای رضازاده ملک، بنا به علاقه و استعداد شخصی در پژوهش و تحقیق، آثاری متعدد و متنوع در زمینه تاریخ و فرهنگ و ادب ایران به یادگار گذاشته است.

از پژوهش‌های رضازاده ملک در عرصه تاریخ دوران متأخر قاجار و جنبش مشروطه، به ویژه کتاب او به عنوان "حیدر عمواوغلی، چکیده انقلاب" معروفیت فراوان دارد. در این کتاب که در سال ۱۳۵۳ منتشر شد، دلبستگی نویسنده به اندیشه‌ها و آرمان چپ آشکار است.

كتاب‌های "انقلاب مشروطه ایران بر اساس اسناد بریتانیا"، ایران و ایرانیان و سوسمارالدوله، آثار دیگر رضازاده ملک در عرصه تاریخ هستند.

رضازاده ملك به زبان فارسی و میراث ادبی ایران نیز عشق می‌ورزید و در این عرصه‌ها نیز چند اثر پژوهشی منتشر کرده است.

رضازاده ملک به علوم عقلی در دوره‌های گذشته توجه داشت و آثاری در این عرصه پدید آورده است. برای نمونه می‌توان از تحقیقات گسترده او درباره عمرخیام نام برد. او رسالات علمی شاعر و ریاضی‌دان ایرانی را در چند کتاب معرفی کرده است: "دانشنامه ‌خیامی"، "دو رساله فلسفی از عمرخیام، "عمر خیام، قافله‌سالار دانش" و... در همین حوزه باید از پژوهش‌های رحیم رضازاده ملک درباره نجوم و تقویم و گاهشماری نام برد.

رحیم رضازاده ملک تا واپسین روزهای زندگی هم در تخصص علمی خود در امور مالی ادامه داد و هم در دلبستگی فراوان خود به مقولات تاریخی و فرهنگی.

به گفته خانواده دکتر رضازاده ملک، پیکر این نویسنده و پژوهشگر در قطعه "نام‌آوران" در گورستان "بهشت زهرا" به خاک سپرده خواهد شد.