برنامه تفریحی تاجیکی، 16 ژوئیه

به صحفه برنامه تفریحی این هفته ما خوش آمدید!

در برنامه امروز سر زدیم به مسابقات بین‌المللی ورزشهای زورخانه‌ای “جام فردوسی”، از انتشار آلبوم جدید گروه “سما” گفتیم و صحبتی هم داشتیم با سا را سبزه علی یوا، هنرپیشه سرشناس سینیما و تئاتر تاجیک.

مسابقات بین‌المللی ورزشهای زورخانه‌ای “جام فردوسی”

این مسابقات بعد از ظهر یکشنبه، با حضور اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر رئیس جمهوری اسلامی ایران، محسن مهرعلیزاده، رئیس فدراسیون بین‌المللی ورزشهای زورخانه‌ای و سفیران ایران و افغانستان در تاجیکستان گشایش یافت.

در این مسابقات زورخانه‌ای ورزشکاران از کشورهای ایران، تاجیکستان، افغانستان، آذربایجان، هند و نپال شرکت کردند.

دومین دوره مسابقات بین‌المللی ورزشهای زورخانه‌ای دوشنبه شب برگزار شد. در نتیجه مسابقات با درنظرداشت امتیازات مهارتهای تیمی و انفرادی، تیم آذربایجان قهرمان بازیها اعلام شده، تیم تاجیکستان جای دوم را به خود اختصاص داد و ایران و افغانستان مشترَکا جای سوم را کسب کردند.

در بخش مهارتهای تیمی ایران با کسب 1505 امتیاز در جایی اول قرار گرفت. آذرباجیجان در این بخش 904 امتیاز، تاجیکستان 845 امتیاز و افغانستان 834 امتیاز کسب کردند.

در این مسابقات دوروزه، که در شهر دوشنبه، برگزار شد، در بخش کُشتی پهلوانی تیمهای جمهوری آذربایجان و تاجیکستان اول و دوم شدند و ایران به همراه افغانستان مقام سوم مشترَک را به دست آوردند.

اسفندیار رحیم مشایی دوشنبه شب در مراسم پایانی این مسابقات، در زورخانه ورزشگاه مرکزی شهر دوشنبه، که با سرمایه‌گذاری ایران ساخته شده است، شرکت کرد و جایزه‌ها را به قهرمانان اهدا نمود.

هم اکنون 35 کشور جهان دارای فدراسیونهای ملی ورزشهای زورخانه‌ای هستند، که این نوع ورزش میراث تمدن ایرانی است.

“نور است و شعا”

به تازگی گروه “سما” آلبوم جدیدش را با نام “نور است و شعا” انتشار داد. این نخستین آلبوم گروه "سما" است، که برای کلیه، یعنی 14 آهنگش فیلم ساخته شده و آن به شکل دی وی دی به دست هوادارانشان می‌رسد.

شنبه ممدگمیناف، رهبر گروه در صحبت با ما گفت:”آلبوم جدید گروه “سما” از 14 آهنگ عبارت بوده و همشان آهنگهای جدید هستند. وی ابراز امیدواری کرد که این آلبوم به علاقه‌مندان ترانه‌های مردمی پسند خواهد آمد.

آقای ممدگمیناف از اقبال ذوقی‌بیک‌اف و پولاد پولاداف برای ضبط آهنگهای آلبوم جدیدش سپاسگزاری کرد و افزود. “برای انتشار این آلبوم، ما به چندین شرکتهای بانفوذ مراجعت نمودیم، اما متاسفانه آنها کار ما را به درازا کشیدند و کمکی از این شرکتها برای ما نشد. بالاخره با کمک دوستان در تلویزیون تصویرهایی برای آهنگها فیلمبرداری کردیم و همین گونه، با مدد یار و دوستان مواد آلبوم تهیه شد.”

علاقه‌مندان آهنگهای گروه “سما” این آلبوم را می‌توانند از دکانهای ضبط فروشی و آثارخانه سازهای مردمی بابای گُرمینج پیدا کنند.

شنبه برایم گفت در اواخر ماه نوامبر قرار است اعضای این گروه سفر هنری به فنلاند انجام دهند و در چند شهر این کشور برنامه کنسرتی اجرا کنند.

سا را: "نمیخواهم فرزندانم هنرپیشه شوند"

سا را سبزه علی یوا، هنرپیشه شناخته سینما و تئاتر تاجیک مهمان استودیوی ما بود.

آشکار شد، که خانم سا را نمی‌خواهد فرزندانش هنرپیشه باشند، اما در فیلم “گمگشته پیدا” که خانم سارا کارگردان این فیلم بود، نوه‌اش ربییه جان نقش اصلی را اجرا کرد.

صحبت ما با خانم سا را از یک نمایشنامه جدیدی آغاز شد، که کارگردان آن ظفر جواداف است. این نمایشنامه از روی اثر نویسنده نمایشنامه ترک عزیز نیسین به صحنه رفته است.

سارا در این نمایشنامه نقش اصلی مادر را اجرا می‌کند. وی گفت: “برای نخستین بار در تئاتر من نقشی را اجرا می‌کنم، که قهرمان من از من خیلی بزرگتر است و برای من خیلی جالب بود، آفریدن قهرمانی که نگاه او به زندگی کاملاً از دیدگاه من متفاوت است.”

خانم سارا افزود: “هنوز از آوان کودکی و حتی بعد فارغ‌التحصیل شدنم آرزو می‌کردم، که به دانشکده آموزگاری دوشنبه داخل شوم و استاد مدرسه باشم. امّا با خواهش خواهرانم آیت بیگم و ثوری النسا، که خودشان یکی در تئاتر اپرا باله و دیگری در تئاتر درام فعالیت می‌کردند، مرا برای ادامه‌ تحصیل به مسکو فرستادند و من پنج سال در رشته هنرپیشه سینما تحصیل کردم. سال 1975 به تئاتر استاد ابوالقاسم لاهوتی برگشتم و تا امروز اینجا فعالیت دارم.”

بعد نواربرداری فیلم “گمگشته پیدا”، که خانم سبزه علی یوا برای نخستین بار خود را در "پوست" کارگردان احساس کرد از او پرسیدم، که آیا می‌خواهند فیلی دیگر نیز تهیه کنند یا نه؟ گفت: “اثری هست، که جالب است برایم که کار کنم روی آن، امّا مبلغ برای فیلمبرداری در دست نداریم و از این خاطر در ‌اندیشه فیلم جدید نیستم.”

در ادامه‌ صحبت خانم سبزه علی یوا از جوانانی، که تازه برای کار به تئاتر آمده‌اند تعریف کرد و گفت، که خیلی جوانان باهنر هستند و اگر کارگردانها اندکی پرطاقت تر باشند و امکانات بیشتری برای این جوانان فراهم کنند، در آینده بهترین هنرپیشه‌های سینما و تئاتر می‌شوند.

آگهی کوتاهی هم داریم: از هفته آینده، 22 ژوئیه پخش گزارشهایی، که در 10 دقیقه اوّل برنامه تفریحی داشتیم، قطع خواهد شد. بر عوض آن طول سه دقیقه نخستین برنامه تفریحی اخبار کوتاه فرهنگی پیشکش شنوندگان خواهد شد.

با همین، با شما خداحافظی می‌کنم. لطفاً نظر و پیشنهادهای خود را در باره برنامه تفریحی به ما بفرستید. امییلهای ما: zevarshoh@bbc.tj یا bbc_dushanbe@yahoo.com

با بهترین تمنیات و آرزوهای نیک، تا آدینه آینده پدروووووووووووووووووووووووووود...