به روز شده:  16:43 گرينويچ - سه شنبه 27 ژوئيه 2010 - 05 مرداد 1389

'عموی من،پدر سالار 'در برنامه آپارات

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

برنامه این هفته آپارات اختصاص به نمایش فیلم "عموی من ،پدر سالار" ساخته "عباس یوسف پور" فیلمساز ایرانی ساکن آلمان دارد.

زیاد می شنویم که می گویند جامعه سنتی ایران یک جامعه پدر سالار است، یعنی پدرها حرف اول و آخر را در خانواده ها می زنند ولی از طرف دیگر جامعه ایرانی یک جامعه جوان و در اصطلاح جامعه شناسی در حال گذار است و دراین جوامع، امروزه خصوصیاتی مانند پدر سالاری در حال رنگ باختن است. حالا پدرسالارها چه شخصیت هایی هستند؟ با دیدن این فیلم شاید بهتر بتوان به این پرسش پاسخ گفت.

درباره فیلم

عموی من پدرسالار داستان زندگی پدر یک خانواده گسترده سنتی و شیوه سنتی کسب و کار او در آستانه ورود به زندگی مدرن در یکی از شهرهای کوچک ایران است. حاج تقی چندین فرزند و نوه دارد و همواره سعی داشته تا آنها را بر سر سفره خود جمع کند و در مقابل همواره انتظارات و توقعاتی نیز از آنان داشته است. او در گذشته گیوه می دوخته است ولی با تغییر روزگار و ذائقه مردم، از طریق عمده فروشی کفشهای ماشین دوز، امرار معاش می کند. عقاید سرسختانه"حاج تقی" درباره زندگی و شیوه کسب و کارش برای نوه ها و حتی پسرانش غیر ممکن و گاه غریب می نماید.

ویژگی فیلم

نمایی از فیلم"عموی من،پدر سالار" ساخته عباس یوسف پور

نمایی از فیلم"عموی من،پدر سالار"

فیلمساز شخصیت جالبی را برای موضوع فیلمش انتخاب کرده است و سعی می کند درگفتگو با آدمهای مختلف، ابعاد متفاوت شخصیت او را در فیلم نشان دهد. فیلم در نگاه اول ممکن است شبیه به مجموعه ای از فیلمهای خانوادگی باشد اما فیلمساز به شکلی هدفمند این تصاویر را بکار می گیرد تا دوره ای از تاریخ اجتماعی ایران در درون یک خانواده و در درون سه نسل را به تصویر بکشد. فیلم از تنوع تصویری محدودی برخوردار است. فیلمساز از جزییات کمتری استفاده کرده است و در عین حال فیلم از صدا برداری خوب برخوردار نیست.

ساختار فیلم همچون زندگی حاج تقی ساده است. فیلمساز، با شخصیت محوری و خانواده او همراه می شود و لحظات ناب و صمیمی از آنان را ثبت می کند.

نگاه کارگردان

ماجرا، جدال تجدد و سنت و پیروزی ناگزیر تجدد در این جدال است. این ماجرای مردی است که به نوع خاصی از معامله در بازار بروجرد مشغول است که اکنون دیگر رایج نیست. ما در فیلم شاهد حضور سه نسل هستیم. نسل "حاج تقی" که به باورهایی غیر معمول اعتقاد دارند، نسل پسرانش که دیگر تاب زندگی و کسب و کار همچون پدر را ندارند و نسل نوه ها که رفتار و نگاهشان به زندگی کاملاً با حاج تقی متفاوت است. سعی کردم که نشان دهم که زندگی خانوادگی سنتی علیرغم خیلی ازمسائل احساس برانگیزش دیگر تاب پایداری حتی در شهر های کوچک ایران را ندارد، چون زمانه عوض شده است.

درباره کارگردان

عباس یوسف پور کارگردان فیلم "عموی من ،پدر سالار"

عباس یوسف پور

"عباس یوسف پور" پس از فراغت از تحصیل در رشته مونتاژ مدرسه عالی تلویزیون درسال ۱۳۵۲ به کار تدوین در تلویزیون ایران می پردازد. وی از سال ۱۹۸۹ به آلمان مهاجرت می کند و پس از آن به مدت ۱۸ سال به تدوین فیلمهای مستند علمی و مردم نگارانه می پردازد. به غیر از فیلم "عموی من پدر سالار" او دو فیلم دیگر "تاسوعا، عاشورا" درباره مراسم مذهبی شیعیان در بروجرد و فیلم "بعد از ۱۳ سال بازگشت به ایران" که نوعی خاطره نگاری تصویری از سفرش به ایران است را در کارنامه دارد.

مروری برفیلم هفته گذشته


درباره فیلم "شاملو، شاعر بزرگ آزادی"

ده سال پیش در دوم مرداد ماه ادبیات ایران یکی از درخشان ترین چهره های معاصر خودش را از دست داد. احمد شاملو با شعرها، ترجمه ها و دیدگاههایش گوشه های تازه ای را در ادبیات فارسی گشود. اگرچه درباره شاملو که بیش از چهار دهه به عنوان یکی از چهره های همیشه مطرح و همیشه پیشرو ادبیات معاصر ایران شناخته می شود کتاب و مقاله زیاد نوشته شده ولی فقط یکی دو فیلم درباره او ساخته شده است. فیلم مستند "شاملو، شاعر بزرگ آزادی" در زمان حیاتش تصویربرداری شده و خود احمد شاملو در فیلم حضوری برجسته دارد.

این فیلم به کارگردانی "مسلم منصوری" و تهیه کنندگی "بهمن مقصودلو" است و حدود ۱۴ سال پیش ساخته شده است. اختلاف نظر تهیه کننده و کارگردان درباره کیفیت کار باعث شده که در فیلم تغییراتی ایجاد شود و محصول نهایی با فیلم اولیه متفاوت باشد.

فیلم مجموعه منحصر به فردی از تصاویر و گفتگوها و اظهارات شاملو، همسرش آیدا و دیگرشاعران، نویسندگان و هنرمندان معاصر ایران درباره احمد شاملو است.

نظرات بینندگان در مورد فیلم "شاملو، شاعر بزرگ آزادی"

شروین:

احمد شاملو در نمایی از فیلم"شاملو،شاعر بزرگ آزادی" ساخته مسلم منصوری

احمد شاملو در نمایی از فیلم"شاملو،شاعر بزرگ آزادی" ساخته مسلم منصوری

هر چند فیلم "شاملو، شاعر بزرگ آزادی" کوتاه بود. اما همچون تعبیر شاملو از زندگی گزیده و شکوهمند بود. این فیلم تصویر کاملی از شاملو به کسانی که او را نمی شناسند نمی دهد اما برای آنهایی که او را کمی می شناسند همچون دیداری دوستانه با شاملو بود. در مجموع باید از کارگردان اثر تشکر کرد.

مهران:

متاسف هستم که در این هفته فیلمی را نشان دادید که در آن به شعر اصلی در ادبیات پارسی که شعر کلاسیک هست و شعر با وزن و قافیه تاخته. از دید کسانی که به راستی در کار ادبیات و شعر هستند شعر از روز اول تعریف خود را داشته است و نوشته های شاملو جزو شعر به شمار نمی آید حال نام تازه ای می توان بر آن گذاشت ولی این نوشته ها شعر نیست و ایشان هم شاعر نبوده اند. ما نوشته های موزون چند سد سال پیش از ایشان هم داشته ایم که ایشان دنباله روی آنها هستند. این حقیقت علمی و تاریخی است.

جمشید فخر:

برنامه جالب، آموزنده و پر محتوای شاملو، شاعر بزرگ آزادی را به مناسبت سال مرگ زنده یاد احمد شاملو دیدم. دست مریزادی دیگر برای شما. با امید تداوم در راهی که پیش گرفته اید.

شرمین:

ممنون بابت فیلم "شاملو،شاعر بزرگ آزادی". در این فیلم ترجیح می دادم که فیلم فقط شاهد حضور خود شاملو و آیدا باشم. تک تک اشعار شاملو با صدای خودش گویای هنر این شاعر بزرگ هست. اشعار شاملو هیچ وقت تازگی شو از دست نمیده درست مثل اشعار حافظ.

حامد:

فیلم بدی نبود ولی به نظر من کمی خسته کننده بود و بیشتر شکل مصاحبه رو داشت ولی به خاطر اینکه فیلم درباره شاملو بود آدم رو تا آخر نگه می داشت.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۱۰ ۲۱:۱۰ ۲۱:۴۰ ۱۶:۴۰
تکرار جمعه
۱۳:۱۰ ۱۳:۱۰ ۱۳:۴۰ ۰۸:۴۰
تکرار جمعه
۰۰:۱۰ ۰۰:۱۰ ۰۰:۴۰ ۱۹:۴۰
تکرار شنبه
۱۶:۱۰ ۱۶:۱۰
۱۶:۴۰
۱۱:۴۰
تکرار سه‌شنبه
۲۱:۱۰ ۲۱:۱۰ ۲۱:۴۰ ۱۶:۴۰
تکرار چهارشنبه
۱۳:۱۰ ۱۳:۱۰ ۱۳:۴۰ ۰۸:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.