برنامه تفریحی تاجیکی، 23 ژوئیه

دورووووود...،

نخستنمایش فیلم “شکست قلبها” ساخته سلیم شاهین، کارگردان افغان که در کاخ “جامی” شهر دوشنبه برگزار شد، موضوع اوّل برنامه این هفته است.

بعد سری می‌زنیم به مسابقات بدنسازی و وزنه‌برداری که یکشنبه گذشته در شهر دوشنبه برگزار شد.

سپس به مهمانی عدالت کامل‌اوا آوازخوان محبوب می‌رویم در شهر قُرغانتپه،

“شکست قلبها”

در کاخ جامی شهر دوشنبه نخستنمایش فیلم “شکست قلبها”، ساخته سلیم شاهین، کارگردان افغان، به نمایش درآمد.

مسئولان شرکت سینمای “شاهینفیلم” می‌گویند که هدف اصلی از نمایش این فیلم در تاجیکستان معرفی آن برای مهاجران افغان است که حالا در این کشور به سر می‌برند.

پری غلامی، هنرپیشه جوان افغان، نقش مرکزی را در فیلم “شکست قلبها” اجرا می‌کند. وی می‌گوید: "مردم باید از داستان فیلم برایشان نتیجه‌گیری کنند که پدر و مادر باید نسبت به فرزندان جبر نکنند."

نادیه رئوفی، هنرپیشه دیگر، در فیلم نقش دکتر را ‌بازی می‌کند. نادیه می‌گوید شغل هنرپیشگی در افغانستان شغل آسانی نیست.

خانم رئوفی افزود: "در افغانستان مشکلاتی از قبیل بدگویی نسبت به هنرپیشه‌های زن وجود دارد. حتی برخی از تندروان به هنرپیشه‌های زن اخطار می‌دهند، که در صورت ادامه‌ فعالیتشان چون هنرپیشه کُشته خواهند شد."

اما وی افزود که با این وجود هنرپیشه‌های زن به فعالیتهای هنری خویش در افغانستان ادامه‌ می‌دهند و این باعث افتخار آنهاست.

مسابقه بدنسازی در دوشنبه

روز یکشنبه 18 ژوئیه در تالار فیلارمونی دولتی تاجیکستان دومین مسابقه سراسری بدنسازی (Bodybuilding) و وزنه‌برداری (Powerlifting) زیر شعار "جوانان به مقابل مواد مخدر!" برگزار شد.

در این مسابقات نزدیک 50 ورزشکار از شهرها و نواحی مختلف تاجیکستان شرکت کردند.

ملکشا نعمت‌اف، رئیس کمیته جوانان، ورزش و سیاحی تاجیکستان، هدف اصلی این مسابقه را چنین عنوان کرد: "برای هر دولت و هر کشور جهان سالمی جامعه، به نظر من، از همه ارزشهای دیگر بالاترست."

به گفته آقای نعمت‌اف، حالا بیش از 50 فدیراسیون مختلف ورزشی در تاجیکستان فعال هستند و هر کدامی از روی برنامه‌های مشخص فعالیت می‌کنند. جوانانی که اعضای این سازمانها هستند، هم در مسابقات داخلی و هم بین‌المللی شرکت می‌کنند.

مسابقه بدنسازی و وزنه‌برداری به ابتکار انجمن بدنسازان و وزنه‌برداران تاجیکستان و با حمایت مالی سفارت آمریکا در دوشنبه و شرکت مخابراتی "Tcell" برگزار شد.

طالع خالنظراف، رئیس انجمن بدنسازی و وزنه‌برداری تاجیکستان که در هیئت داوران این مسابقه بود، می‌گوید، که توجه جوانان به بدنسازی و وزنه‌برداری بیشتر شده است.

وی افزود: "بعد برگزاری نخستین مسابقه بدنسازی که سال گذشته در شهر دوشنبه دایر شد، تعداد جوانانی که به این نوع ورزش رو آوردند، بمراتیب افزود. دلیل این گفته‌ها خواهشمندان زیادیست که برای شرکت در مسابقه امساله نام‌نویس شده بودند."

ورزشگران منوچهر نادرخاناف، فردوس دوستاف، اسماعیل قادراف، فیروز دولتاف، سهراب صالحاف، عزیز عزیزاف و تاج‌الدّین تبراف به عنوانهای قهرمانی دست یافتند.

در آخر مسابقات از میان هفت غالب دور اول، عزیزجان عزیزاف، ورزشگر جوان، قهرمان مطلق این مسابقه دانسته شد.

عزیزجان می‌گوید: "در مسابقه اول بدنسازی سال گذشته من جای دوم را گرفتم و بعد تمرین زیاد امسال عنوان قهرمان مطلق را صاحب شدم که از این خیلی خرسندم و حالا به مسابقه بین‌المللی آمادگی می‌گیرم."

عزیزجان عزیزاف، غالب مطلق این مسابقه، از شرف تاجیکستان در مسابقه قهرمانی بدنسازی آسیا که از 1 تا 3 اوت در شهر تهران، پایتخت ایران، برگزار می‌شود، دفاع خواهد کرد.

آلبوم عکس را از آزمون بدن سازی اینجا ببینید

در مهمانی عدالت کاملاوا

عدالت کاملاوا آوازخوان شناخته که حالا در شهر قُرغانتپه زندگی می‌کند، در دهه‌های 1970 و 1980 از محبوبیت زیادی در میان مردم تاجیکستان برخوردار بود.

اما به گفته برخی از هنرشناسان، در دوران استقلال تاجیکستان حضور خانم کاملاوا در برنامه‌های رادیو و تلویزیون بشدت کمرنگ شده است.

آرزوی کریم، خبرنگار محلی در قُرغانتپه، چندی قبل در مهمانی خانم کاملاوا بود.

خانم کاملاوا می‌گوید: "راستی، خوشنودم که جوانان به صحنه می‌آیند، ولی نه همه آنها هنر خوب دارند. می‌خواهم که جوانان خوش‌آواز روی صحنه برآیند و در پهلوی خودم کار کنند."

عدالت بانو از سال 2006 بدین سو رهبری دسته "ششمقام" خانه فرهنگ ولایت ختلان را به دوش دارد. وی در پی آماده کردن سرودهای جدید است و مخلصان و خواهشمندانش معمولاً صدای او را در تدابیر فرهنگی می‌شنوند.

وی در باره خود می‌گوید: "من زن خوشبختم. از زندگی که دارم، راضی‌ام و خوشبختم که در پهلویم پسران عزیزم هستند و کمکم می‌کنند. سه فرزند من دوستدار سرود هستند و پسر خردی‌ام زمان در دسته "دریا" کار می‌کند که این برای من شرف است."

خانم کاملاوا سرودهای پیشینش را هم که به دل شنوندگان بزرگسال نزدیک است، گاهگاهی می‌سراید. وی همچنین می‌گوید، که رئیس جمخور به او خانه‌ای داده است، که این اقدام را هرگز فراموش نمی‌کند.

زمان بازاراف، پسر سیووم عدالت کامل‌افه، در خردی از پیشه مادرش چندان راضی نبوده است. سبب این را زمان چنین شرح می‌دهد: "راستی، مادرم خیلی سیرکار بود، شبانه دیر به خانه می‌آمد و سحر خیلی زود از خانه می‌برآمد، که من از دیدارش سیر نمی‌شدم و خلا خسته می‌شدم."

ولی حالا، نظر زمان با گذشت زمان دیگر شده است: "هالا آفرین می‌خوانم به مادرم، که تا این زمان سرودهای زیادی را باقی گذاشت، به ما، به دوستداران سرود، سرود و ترانهایش را گذاشت. من تصمیم گرفتم، که سرودهای سالهای پیش خوانده مادرم را دوباره زنده کنم."

در این جا با شما خداحافظی می‌کنم.

لطفاً نظر و پیشنهادهای خود را در باره برنامه تفریحی به ما بفرستید. امییلهای ما: zevarshoh@bbc.tj یا bbc_dushanbe@yahoo.com

با بهترین تمنّیات و آرزوهای نیک، تا آدینه آینده پدروووووووووووووووووووووووووود...

مطالب مرتبط