رئیس پلیس تهران: پرونده سرقت مجسمه‌ها در حال پیگیری است

Image caption پایه یکی از سردیس های دزدیده شده از مقابل سالن اصلی تئاتر شهر

سرتیپ حسین ساجدی نیا، رئیس پلیس تهران، گفت که پیگیری پرونده سرقت مجسمه ها از سطح شهر تهران ادامه دارد و تاکنون چند مظنون در این مورد دستگیر شده‌اند.

آقای ساجدی نیا، در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: "در صورت اثبات جرم مظنونان دستگيرشده، اطلاع‌رسانی خواهد شد."

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، او روز بیستم اردیبهشت امسال نیز از دستگیری چند مظنون به سرقت های پیاپی مجسمه ها خبر داده بود.

با این حال، هنوز هیچ گزارشی درباره هویت و انگیزه احتمالی مظنونان توسط پلیس یا دستگاه قضایی ایران منتشر نشده است.

پس از پایان تعطیلات نوروزی امسال، به تدریج اخباری مبنی بر ربوده شدن مجسمه هایی از سطح شهر تهران منتشر شد که در میان آنها مجسمه بعضی از شخصیت‌های ملی ایران هم به چشم می خورد.

مجسمه های برنزی "ابن سینا" از پارک بهجت آباد، "شهریار" از مقابل سالن تئاتر شهر، "صنیع خاتم" از پارک ملت، "ستارخان" از خیابان ستارخان، "باقرخان" از خیابان شهرآرا، "شریعتی" از پارک شریعتی و "مادر و فرزند" از شهرک غرب از جمله مجسمه هایی بودند که در چند ماه گذشته دزدیده شدند.

سرتیپ ساجدی نیا پیش از این با تایید خبر سرقت ۱۲ مجسمه از سطح شهر تهران اعلام کرده بود که تیمی ویژه در آگاهی تهران بزرگ تشکیل شده تا پرونده سرقت مجسمه‌های تهران را پیگیری کند.

واکنش ها به سرقت ها

محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، سرقت پیاپی مجسمه ها را "سازمان یافته" دانسته و وجود انگیزه هایی جز انگیزه مالی را رد نکرده است.

اوایل اردیبهشت امسال، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، از آغاز رسیدگی به موضوع سرقت مجسمه های پایتخت به عنوان مدعی العموم خبر داد.

مجسمه سازی در ایران پس از انقلاب بیش از ده سال هنری ممنوع و متروک بود و در زمستان ۱۳۶۸ برای نخستین بار به طور رسمی نمایشگاهی از آثار مجسمه سازان معاصر ایران در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

پس از آن به رغم مخالفت هایی که وجود داشت، با برگزاری دوسالانه های مجسمه سازی و قرار دادن مجسمه در پارک ها و میادین شهرها نفسی تازه در کالبد این هنر دمیده شد.

سازمان زیباسازی شهرداری تهران از مجسمه سازانی که آثار آنها طی ماه های اخیر از پارک ها و اماکن عمومی در سطح شهر تهران به سرقت رفته، خواسته است که نمونه های مشابه این مجسمه ها را دوباره بسازند.

احمد مسجد جامعی چندی پیش در جلسه شورای شهر تهران گفته بود: "حتی در صورت جایگزینی و جبران این فقدان، ساخت مجدد برخی از آثار به سرقت رفته امکان پذیر نیست و این تاسف برانگیز است".

مطالب مرتبط