به روز شده:  22:33 گرينويچ - شنبه 31 ژوئيه 2010 - 09 مرداد 1389

هنر ایران

محمد نوری خواننده نامی درگذشت

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

محمد نوری از خوانندگان نوگرای موسیقی ایرانی شامگاه شنبه در بیمارستان جم تهران درگذشت.

ترانه‌ها و تصنیف‌های محمد نوری در چهار دهه محبوبیت فراوانی کسب کرده بود.

محمد نوری در جوانی پس از تحصیل در رشته زبان و ادبیات انگلیسی، در آموزشگاه‌های گوناگون به تدریس این زبان مشغول شد. اما جدا از این "شغل" توجه و علاقه اصلی او به موسیقی بود که از جوانی با عشق و شیفتگی و سپس به صورت حرفه‌ای ادامه داد.

محمد نوری (عکس از ایلنا)

محمد نوری از سالهای جوانی و پیش از ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ به آرمان‌های مردمی متمایل بود و این گرایش در انتخاب ترانه‌ها و مضمون آنها مشهود است

محمد نوری آواز ایرانی را نزد اسماعیل مهرتاش آموخت و سپس تئوری موسیقی علمی شامل سلفژ و نوازندگی پیانو را از سیروس شهردار و فریدون فرزانه، استادان "هنرستان عالی موسیقی" فرا گرفت.

او تئوری و اجرای آواز کلاسیک را نزد خانم اولین باغچه‏بان آموخت.

محمد نوری در شیوه آوازی خود را پیرو استادانی مانند حسین اصلانی و ناصر حسینی می‌دانست.

محمد نوری به ویژه در سالهای دهه ۱۳۴۰ خورشیدی با رشته‌ای از ترانه‌ها و تصنیف‌های محلی به شهرت رسید.

با اجراهای زنده و پراحساس او بود که برخی از ترانه‌های محلی مانند "جان مریم"، "شالیزار"، "واسونک"، "جمعه بازار" بار دیگر به سر زبان‌ها افتاد. اجراهای تر و تازه او با زبان‌ها یا گویش‌های آذری و گیلکی و شیرازی در نهایت زیبایی و استادی است.

محمد نوری از سالهای جوانی و پیش از ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ به آرمان‌های مردمی متمایل بود و این گرایش در انتخاب ترانه‌ها و مضمون آنها مشهود است.

زبان جهانی موسیقی

محمد نوری موسیقی را زبانی جهانی و از آن تمام اقوام و ملت‌های روی زمین می‌دانست. با این برداشت بود که او به اقتباس و الهام از هنر کلاسیک غرب معتقد بود.

نمونه‌ای از تلاش‌های او اجرای "کارمینا بورانا"، قطعه آوازی معروف کارل اورف است که محمد نوری در سال ۱۳۸۷ با گروه کر خود در تالار وحدت تهران به اجرا گذاشت.

محمد نوری عقیده داشت که موسیقی سنتی ایران با پیروی از سرمشق نیمایوشیج که با خلاقیت و جسارت شعر فارسی را دگرگون کرد، باید در راه تحول بنیادین گام بردارد.

او عقیده داشت که موسیقی سنتی ایران با پیروی از سرمشق نیمایوشیج که با خلاقیت و جسارت شعر فارسی را دگرگون کرد، باید در راه تحول بنیادین گام بردارد.

او در آلبوم "در شب سرد زمستانی" با موسیقی فریبرز لاچینی، قطعات معروفی از شعر نیمایوشیج را اجرا کرده است.

محمد نوری به زادوبوم خود عشق می‌ورزید. در قطعاتی مانند "سرزمین خورشید"، "ای دیار خوب من" و "ای وطن" علایق ملی او به خوبی مشهود است.

سازمان صدا و سیما محمد نوری را به عنوان چهره ماندگار موسیقی انتخاب و معرفی کرد.

محمد نوری در سال ۱۳۰۸ در تهران به دنیا آمده بود و هنگام مرگ ۸۱ سال داشت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.