گالری تیت مدرن لندن؛ چشم انداز آینده

Image caption نمای بیرونی موزه تیت مدرن در لندن

تنها ده سال پیش بود که گالری تیت بریتانیا، یکی از معتبرترین گالری های هنری دنیا، شعبه تازه ای از خود را در محل یک موتورخانه در ساحل جنوبی رودخانه تیمز در مرکز لندن افتتاح کرد و نام آن را گذاشت: تیت مدرن.

حالا امروز این گالری از معتبرترین مراکز هنری جهان و از پر بیننده ترین همه آنهاست و یکی از گنجینه های بزرگ نقاشی و چیدمان جهان را در خود گرد آورده است.

به مناسبت ده سالگی این مرکز، انتشارات فعال تیت، کتابی با عنوان «تیت مدرن، ده» منتشر کرده که اطلاعات جالب و ارزنده ای درباره این موزه دارد.

تیت مدرن در سال ۲۰۰۰ برای ارائه گنجینه ای از هنر قرن بیستم افتتاح شد و قصد آن ارائه آثار بحث انگیز و جنجالی هنری قرن بیستم در کنار آثار ناشناخته اما با ارزش بود تا بدین ترتیب ضمن ارائه آثار شناخته شده، آثار ارزشمند نویی را هم به تماشاگران معرفی کند.

مدیر کل تیت، نیکلاس سروتا در مقاله ای با عنوان «تیت مدرن ده ساله است» توضیح می دهد که ممکن است تیت مدرن (به دلیل عمر کوتاه ترش)، از لحاظ تعداد آثار شاهکار شناخته شده، به پای موزه های مشابه در نیویورک و پاریس نرسد، اما در عین حال خود باعث تثبیت شاهکارهایی چون برخی آثار ربکا هورن و انسلم کیفر شده است. در کنار آنها البته تعداد آثار هنرمندان کاملاً تثبیت شده ای چون پیکاسو، دالی، ماتیس، پولاک و دوشان هم در این گالری اندک نیست.

Image caption جلد کتاب تیت مدرن چاپ انتشارات تیت

گنجینه تیت مدرن شامل آثاری از سال ۱۹۰۰ تا به امروز است. در واقع تیت بریتانیا دیگر محلی برای نگهداری آثار جدید نداشت و با افتتاح تیت مدرن، این فرصت فراهم شد که تمام آثار مربوط به پس از آغاز قرن بیستم در آن گرد بیاید.

شمار بازدید کنندگان این گالری تا به امروز حدود ۴۵ میلیون نفر رسیده و تیت مدرن به یکی از جذابیت های بی‌رقیب لندن در جلب توریست بدل شده است.

در مقدمه کتاب اشاره شده که مدیران تیت برای گردآوری این مجموعه از نظرات هنرمندان مختلف استفاده کرده اند و از سوی دیگر مدیون کمک های عده ای هستند که آثار خود را در اختیار تیت مدرن قرار داده اند.

مدیر تیت می نویسد که هنوز ساختمان تیت مدرن نیمه کاره است و به زودی بنای بزرگی در کنار آن ساخته خواهد شد.

در عکسی در کنار این مقاله شکل آتی این گالری تصویر شده: ساختمان بزرگی به شکل هرم که چسبیده به یک ساختمان دیگر است، شکل ظاهری این گالری را که به شکل تخت است، تغییر خواهد داد و بر ارتفاع آن خواهد افزود. وعده داده شده است که عملیات احداث این ساختمان در تابستان امسال آغاز شود.

ساختمان فعلی که در قرن نوزده به عنوان مرکز تولید انرژی و برق ساخته شد، در دهه ۱۹۶۰ توسط جیل گیلبرت اسکات تکمیل شد و در اوایل دهه هشتاد اضافاتی پیدا کرد.

نکته جالب دیگر وعده گشایش قسمت های جدید در گالری طی چند سال آینده است که در آن بخش های مختلفی از جمله عکاسی وجود خواهد داشت. در کتاب اشاره شده که بخش عکس در موزه تیت مدرن، تنها به عکس های اروپا و شمال آفریقا منحصر نخواهد ماند و گنجینه ای از عکس های تمام جهان خواهد بود.

محل ویژه ای هم برای مطالعه و برگزاری همایش در نظر گرفته شده است، که البته اکنون هم گالری تیت در این زمینه بسیار فعال است.

در ادامه این کتاب آثاری از صد هنرمند شناخته شده که در تیت مدرن نگهداری می شوند، معرفی و نقد شده اند؛ آثاری از اندی وارهول تا واسیلی کاندینسکی، کلود مونه تا هنری مور، آنیش کاپور تا سیندی شرمن؛ که نام هر کدام از آنها کافی است تا میلیون ها توریست را به این موزه جلب کند.

مطالب مرتبط