برنامه تفریحی تاجیکی، 30 ژوئیه

درود بر شما و به صحیفه برنامه تفریحی تاجیکی خوش آمدید!

در برنامه این هفته صحبتی داشتیم با خیر‌الله دولتف، نقاش و از مسئولان مجله هجوی "خارپوشتک"

بعداً به روستای خرمنجای ناحیه مرزی شورا‌‌آباد سر زدیم و از تفریح جوانان آن جا خبر گرفتیم

امّا طول تمام برنامه جانیبیک مراد با ما بود و ترانه ‌های نو خود را به ما معرفی کرد

"خارپوشتک" چه حال دارد؟

هر کسی در دوره شوروی روزنامه می ‌خواند، حتماً مجلّه پُرخواننده در آن زمان با نام "خارپوشتک"- را یاد دارد.

این نشریه امروز هم فعالیت می ‌کند، هرچند از محبوبیت و اهمیتش در زمان پس از کسب استقلال کاسته است. بصیر رسا، ادیب معروف و سردبیر این مجلّه اخیراً در سن 79 سالگی درگذشت که در این باره قبلاً گزارش دادیم.

امّا چرا "خارپوشتک" محض در زمان شوروی این قدر خواننده زیاد داشت؟ بسیاریها می ‌گویند که در آن زمان "خارپوشتک" از مجلّه ‌های کمی بود که از رؤسا و منصبداران آن زمان می ‌توانست انتقاد کند.

امّا امروز این مجله هجوی و کاریکاتوری چه احوالی دارد؟

خیر‌الله دولتف نخست از شرایط طبع و نشر مجله "خارپشتک" اظهار نگرانی نمود و گفت که "این مجله ارزش خود را از دست داده است، زیرا طنز و اثرهای کاریکاتوری اش توجّه زیادی را به خود جلب نمی‌ کند.

سال 2008 خیر‌الله دولتف در آزمون بین‌المللی که در شهر آلماتی قزاقستان برگزار شد، شرکت کرده و با کاریکاتورهایش در یکی از بخش های این آزمون پیروز‌ شناخته شد.

وی می‌ گوید: "سال های گذشته ما امکانات بیشتری در اختیار داشتیم، بیرون از کشور در آزمون ها زیاد شرکت می‌ کردیم، غالب می‌آمدیم.

وی افزود: "یگانه رسام هجونگار و کاریکاتوریست بودم که سه مراتبه به مسکو رفتم. افسوس که بعد از درگیریها کاری کرده نتوانستم. آن زمان ما آزاد تر بودیم، دوستداران هجو ما زیاد بودند".

خیر‌الله دولتف می‌ گوید اگر امکان دست دهد می‌ خواهد در ولایت ختلان نمایشگاه اثرهای کاریکاتوری خود را برگزار کند و از این راه توجّه مردم را به این نوع هنر جلب کند.

خیر‌الله دولتف از پی آفریدن اثرهای نو کارتونی است و تلاش دارد چهره‌ها و تصویرهایی را آفرد که درخور زمانه باشند. از این راه وی چهره زمان معاصر را انعکاس می ‌کند.

جانیبیک: "من ‌انداز پرداخت می کنم"

جانی‌بیک مراد، آوازخوان جوان این هفته در مهمانی برنامه تفریحی تاجیکی بود. خبر خوبی از جانی‌بیک این بود که 30 ژوئیه شرکت "سایوز" که معمولاً ویديو و موسیقی سراینده ‌های مشهور روس را آماده و منتشر می ‌کند، چند آهنگ جانی‌بیک را نیز تهیه و به بازار ارائه کرده است.

دیگر این که از اوایل ماه آوریل تا آخر ماه ژوئن در شهرهای نیو یورک، ویرجینیا، سن فرانسیسکو و لوس آنجلس و نبراسکای آمریکا برنامه هایی اجرا کرده است که در مقایسه‌ با برنامه‌های قبلی تعداد تماشاچیان و علاقه‌مندان آهنگهای تاجیکی در آنها بیشتر بوده است.

در این صحبت دوستانه جانی‌بیک در باره قطع همکاریهایش با شبنم ثوریا حکایت کرد.

وی گفت: "بعد از به پایان آمدن زمان قرارداد دو ساله ما با "Dafentertainment" من به مثل شبنم قراردادم را با این شرکت تمدید نکردم. و از اینجا راه های ما از هم جدا شدند. امّا اکنون من می ‌توانم مستقلانه هر جایی که خواهم برنامه اجرا کنم و علاوه بر این، شرکت خودم را تأسیس دادم با نام "ج.م".

نخستین آلبوم خود را جانی‌بیک سال 2007 با نام "شکر خدا" انتشار داد و بعداً در سال 2008 با شبنم ثریا آلبوم "الله هو"- را به دست هوادارانش رساند. آخرین آلبوم جانی‌بیک سال 2009 تحت عنوان "ای دل ای دل" منتشر شد.

قرار است آلبوم جدید جانی‌بیک پاییز امسال به فروش برسد. نام این آلبوم هنوز مشخص نشده است یا شاید مشخص شده، ولی جانی‌بیک می‌خواهد آن را تا زمانی مخفی نگاه دارد.

سفری به روستای خرمنجا

برخی از جوانان در روستای خرمنجا، واقع در مرز مشترک افغانستان و تاجیکستان در ناحیه شورا‌‌آباد می ‌گویند که از مدتها قبل آوازخوانها و هنرمندان تیاتر به روستای آنها سر نزده‌اند.

یکی گفت کلوب یا خانه فرهنگی این روستا تعمیر شده است، امّا بر در آن کلوب قفل آویزان است.

عصمت و پهلوان دو جوان 18 ساله روستای خرمنجاه ناحیه شورا‌‌آباد هستند. عصمت می ‌گوید که بیشتر اوقات در فصل تابستان را با کار و بار روزگار می ‌گذراند، بیشتر به پدر و مادر کمک می‌ کند.

"به این کلوب ما بعضاً هنرمندان از کولاب می ‌آیند، ولی هیچ برنامه‌های بزرگ کنسرتی یا فرهنگی تا حال در اینجا برگزار نشده است که من شاهدش شده باشم."

پهلوان برای گذران تعطیل تابستانه به دیهه آمده است. وی می ‌گوید تنها تفریح آنها در این روستای مرزی، ‌بازی فوتبال در ورزشگاه مدرسه روستای خرمنجا بوده است.

بعضاً جوانان پس از انجام کارهای خانه‌داری و مالداری در گوشه‌ ای از دیهه گرد هم می‌ آیند و خبرهای مختلف را به همدیگر حکایت می ‌کنند.

لطفاً نظر و پیشنهادهای خود را در بارة برنامة تفریحی به ما بفرستید. امییلهای ما: zevarshoh@bbc.tj یا bbc_dushanbe@yahoo.com

با بهترین تمنّیات و آرزوهای نیک، تا آدینة آینده پدروووووووووووووووووووووووووود...

مطالب مرتبط