به روز شده:  14:50 گرينويچ - چهارشنبه 04 اوت 2010 - 13 مرداد 1389

پنجره و برداشتی آزاد از داستان صادق چوبک در آپارات این هفته

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در برنامه آپارات این هفته بر خلاف هفته های گذشته که به فیلم های مستند پرداخته می شد، دو فیلم داستانی کوتاه با نام های"جای دوست، جای دشمن" به کارگردانی"الهام حسین زاده" و "پنجره" ساخته "موسی علیجانی" به نمایش درخواهد آمد.

درباره فیلم "جای دوست،جای دشمن"

"جای دوست، جای دشمن" برداشتی تصویری و آزاد از قصه قدیمی، "انتری که لوطیش مرده بود"، نوشته "صادق چوبک" است. این فیلم حکایت زندگی انتری معرکه گیر به نام "زبل" است که پس از مرگ ناگهانی صاحبش که تنها منبع معاشش نمایش جانور بوده و رفتار بدی با او داشته، آزاد می شود.

اقتباس و برداشت از آثار نویسنده های بزرگ موضوعی است که همیشه فیلم سازها را وسوسه می کند، اما به خصوص در دنیای فیلم های کوتاه، کمتر پیش می آید که این وسوسه به عمل در آید، به ویژه در مورد فیلمی که شخصیت اولش یک میمون است. اما "الهام حسین زاده" این جسارت را به خرج داده و با نگاهی به قصه معروف "صادق چوبک" این فیلم را ساخته است.

ویژگی فیلم

نمایی از فیلم "چای دوست،چای دشمن" ساخته الهام حسین زاده

نمایی از فیلم "چای دوست،چای دشمن"

به نظر می رسد که "جای دوست، جای دشمن"، ساخته "الهام حسین زاده"، همه آن چیزی را که در داستان صادق چوبک بود به تصویر نکشیده است که دلیل آن، شاید به وجود خیلی ملاحظات دراین مورد برگردد. پایان فیلم هم شباهتی به پایان داستان ندارد. البته فیلمساز این فیلم را یک برداشت آزاد و نه اقتباس صرف از آن اثر می داند.

فیلم حدود ۳ سال پیش ساخته شده و استفاده فیلمساز از تصاویر بسته و مونو کروم وغالب کردن یک رنگ در کل فیلم، به فضا سازی فیلم و ایجاد یک فضای قدیمی خیلی کمک کرده است. هدایت حیوانات به خصوص در صحنه های حسی، کار سختی است و همیشه این خطر وجود دارد که صحنه مورد نظر به نحوی که مد نظر فیلمساز بوده از کار در نیاید و تاثیر لازم را بر مخاطب بر جای نگذارد.

اما در این فیلم جسارت "الهام حسین زاده" در به کارگیری این میمون دست آموز در بعضی صحنه ها خوب جواب داده است. فیلمنامه جمع و جور و تدوین خوب که در خدمت روایت گویی داستان در آمده، از دیگر امتیازات فیلم است.

درباره کارگردان

"الهام حسین زاده" دانش آموخته ارتباطات اجتماعی در ایران است. او در ابتدا به کار در نشریات و تحقیقات روزنامه نگاری در دانشگاه می پرداخت. اولین فیلم او "همسفر خاموش" ساخته شده در سال ۱۳۸۱در جشنواره های داخل ایران و نیز جشنواره های بین المللی به نمایش در آمد و چندین جایزه معتبر کسب کرد. "جای دوست، جای دشمن" فیلم دوم اوست که در سال ۱۳۸۶ ساخته شده است.

درباره فیلم "پنجره"

نمایی از فیلم "پنجره" ساخته "موسی علیجانی"

نمایی از فیلم "پنجره"

فیلم پنجره تصویری از برهه ای کوتاه از زندگی یک زن سالخورده است که تنها راه ارتباطش با جهان خارج پنجره ایست که در کنار آن بستری است. او تنها از این دریچه کوچک است که به دنیا نگاه می کند.

ویژگی فیلم

فیلم ساختاری کاملا تجربی دارد و فیلمساز به شکلی جسورانه تصمیم دارد قصه فیلم را تنها از یک زاویه برای دوربین به پیش ببرد و بیننده را کنجکاو اتفاقاتی کند که مقابل این پنجره در حال رخ دادن است. فیلمساز برای این که حوصله تماشاگر از یکنواختی تصویر سر نرود، تمهیدات جالبی را به کار گرفته است که از مهمترین آنها می توان به طراحی صحنه خوب و استفاده از عنصر صدا اشاره کرد. در خیلی از قسمت هایی که تصویر وجود ندارد. بیینده با شنیدن صداست که به اتفاقات در حال رخ دادن پی می برد. فیلم، فیلمنامه خوبی دارد و همه اجزا به خوبی در کنار هم قرار گرفته اند. تنها بازی و لحن نامناسب بازیگر زن است که بر ارتباط مخاطب با فیلم تاثیر منفی می گذارد.

درباره کارگردان

موسی علیجانی کارگردان فیلم "پنجره"

موسی علیجانی

موسی علیجانی، زاده گیلان و دانش آموخته ادبیات نمایشی از تهران است. او فیلمسازی است که در رشته های هنری دیگر مانند آهنگسازی و نگارش داستان و فیلمنامه نیز دستی دارد و فیلمسازی را تنها به عنوان یک دغدغه شخصی پیگیری می کند. این فیلمساز دو فیلم دیگر به نام های "ویلن زن روی برف" و "دیگ" در کارنامه دارد.

فیلم "پنجره" دومین فیلم اوست که در سال ۱۳۸۴ ساخته شده و در چندین جشنواره در داخل و خارج از ایران به نمایش در آمده و جوایز مختلفی را نیز از آن خود کرده است.

نگاه کارگردان:

آقای موسوی می گوید: "در سال ۸۳ مادرم سکته کرد و نیمی از بدنش فلج شد. او قادر به انجام کارهای روزانه خود نبود. هفته ای سه روز او را به فیزیوتراپی می بردیم. او زن کشاورزی بود که بیش از ۵۰ سال در شالیزار کار کرده بود. تابستان سال ۸۴ چند روزی تصمیم داشتم برای سفر به ارمنستان بروم. سفر جور نشد. در بازگشت از آژانس توریستی به خانه فکر کردم باید کاری کنم مثلا یک فیلم بسازم. طرحی در ذهنم شکل گرفت. تصمیم گرفتم فیلمی بسازم که دوربین ثابت باشد یا حرکت کمی داشته باشد با داستان ساده: "زندگی یک دختر پیانیست، که از مادر فلجش نگهداری می کند تا بهبود یابد."

او می افزاید: "چند روز دنبال پیرزنی که این نقش را بازی کند، گشتم. سپس به این نتیجه رسیدم که از مادرم که آن روزها سخت مریض بود دعوت کنم تا زندگی خودش را بازی کند. فیلم برداری یک هفته طول کشید و صدماه بعد فیلم آماده شد. حالا ۵ سال از آن موقع گذشته و ۶ ماه از مرگ مادرم، بی بی هیبت حاجی زاده."

"بزرگ نبود و از اهالی امروز هم نبود، رها بود از هر چه امروز و اهالی امروز
اما معنی آب، آینه، آسمان و زمین را خوب می فهمید"

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۱۰ ۲۱:۱۰ ۲۱:۴۰ ۱۶:۴۰
تکرار جمعه

۱۱:۱۰

۱۱:۱۰

۱۱:۴۰

۰۶:۴۰

تکرارشنبه

۰۰:۱۰ ۰۰:۱۰ ۰۰:۴۰ ۱۹:۴۰

تکرارسه شنبه

۰۰:۱۰

۰۰:۱۰


۰۰:۴۰


۱۹:۴۰

تکرارچهارشنبه

۱۱:۱۰

۱۱:۱۰

۱۱:۴۰

۰۶:۴۰

تکرار چهارشنبه

۱۶:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۱:۳۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.