آکاردئون، فیلم جعفر پناهی، نخستین‌بار در جشنواره ونیز نمایش داده می‌شود

Image caption مدیران جشنواره ونیز امیدوارند جعفر پناهی بتواند در این جشنواره شرکت کند

فیلمی از جعفر پناهی با عنوان آکاردئون برای نخستین بار در بخش "روزهای مولفان" جشنواره بین المللی فیلم ونیز به نمایش درخواهد آمد.

بر اساس آنچه در سایت رسمی "روزهای مولفان" جشنواره ونیز آمده، قرار است هفتمین دوره این بخش در شصت و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم ونیز با فیلم آکاردئون، ساخته جعفر پناهی، افتتاح شود.

از جعفر پناهی دعوت شده است که روز اول سپتامبر (دهم شهریور)، در مراسم نخستین اکران آکاردئون در سالن سینمای سالن پالازو حضور یابد.

جشنواره فیلم ونیز از روز اول تا یازدهم سپتامبر امسال (۱۰ تا ۲۰ شهریور) در شهر ونیز ایتالیا برگزار خواهد شد.

فیلم کوتاه آکاردئون که در ایران فیلمبرداری شده، بخشی از یک پروژه با عنوان "آنگاه و اکنون؛ ورای مرزها و تفاوت ها" است؛ فیلم های این پروژه با محور ماده هجدهم اعلامیه جهانی حقوق بشر ساخته شده اند: "هرکس حق دارد از آزادی فکر، وجدان و مذهب برخوردار باشد."

در سایت جشنواره ونیز، به نقل از جعفر پناهی آمده است: "من نسبت به هر پدیده تازه ای که در جامعه من به وجود می آید حساسم. طبیعتا به آن واکنش نشان می دهم، و شاید، آکاردئون واکنش مرا به رخدادهای پیرامونم و شیوه نگاهم را به واقعیت نشان می دهد."

داستان فیلم آکاردئون درباره دو نوازنده خیابانی کم‌سن‌وسال است که در پی یک اتفاق، آکاردئونشان از آنها گرفته می شود.

قرار است روز دوم سپتامبر (یازدهم شهریور) آقای پناهی در نشستی ویژه به همراه مزدک طائبی (بازیگر و فیلمساز ایرانی ساکن تورنتو) درحضور رسانه های بین المللی، درباره موضوعات مرتبط با فیلم صحبت کند.

علاوه بر این، قرار است جعفر پناهی کارگاهی آموزشی برای علاقمندان جوان سینما که اهل کشورهای اروپایی هستند برگزار کند.

جورجیو گوزتی مدیر بخش روزهای مولفان گفته است: "بسیار امیدوارم آقای پناهی بتواند به ما در ونیز بپیوندد تا درست ۱۰ سال بعد از اینکه شیر طلایی ونیز را برای فیلم دایره دریافت کرد، چنان که سزاوار آن است، توسط علاقمندان پرشور سینما مورد تقدیر قرار گیرد."

آقای پناهی بهمن سال 88 قرار بود در چارچوب جشنواره برلین در میزگردی شرکت کند اما از خروج او از ایران جلوگیری شد.

او ۱۰ اسفند سال گذشته (اول مارس ۲۰۱۰) به همراه ۱۷ نفر، از جمله همسر و دخترش، در منزل خود در تهران بازداشت شد. بیشتر افراد بازداشت‌ شده روزهای بعد آزاد شدند، اما فیلمساز ۴۹ ساله نزدیک سه ماه در زندان اوین باقی ماند.

آقای پناهی پس از نزدیک به ۸۰ روز بازداشت، به اعتصاب غذا دست زد. بازداشت جعفر پناهی و اعتصاب او در زندان موجی از همبستگی بین‌المللی را با او به دنبال آورد و سرانجام، روز سه‌شنبه، ۴ خرداد (۲۵ مه) با پرداخت وثیقه آزاد شد.

او در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته از میرحسین موسوی حمایت کرد و پس از آن در تجمع‌های اعتراض به تقلب در انتخابات شرکت کرده بود.

جعفر پناهی در گفت‌وگویی با تلویزیون "آرته" فرانسه در پاسخ به این سؤال که فیلم بعدی خود را کی خواهد ساخت، گفته است: «فعلا که ناچارم فقط توی سرم فیلم بسازم.»

مطالب مرتبط