توقیف سریال تلویزیونی "مسیح" در لبنان

Image caption کارگردان بشارت منجی می گوید این فیلم، زندگی عیسی مسیح را بر اساس قرآن و انجیل به تصویر کشیده

پلیس لبنان سریال تلویزیونی ایرانی بشارت منجی را توقیف کرد، پخش ترجمه عربی این سریال با عنوان السید المسیح، از آغاز ماه رمضان در شبکه های تلویزیونی المنار وابسته به حزب الله و ان بی ان، متعلق به جنبش امل شروع شده بود.

این دو شبکه از هفته ها پیش با نصب پوسترهایی در خیابانها و جاده های لبنان و همچنین آگهی های تلویزیونی و مطبوعاتی، پخش این سریال را اعلام کرده بودند اما با آغاز پخش، نهادهای مذهبی مسیحی به محتوای سریال اعتراض کردند و سرانجام، بیش از دو قسمت از سریال پخش نشد.

المنار و ان بی ان با صدور بیانیه ای، بدون اعتراضی به توقف پخش سریال، اعلام کردند که خواهان برانگیخته شدن حساسیتها و پیامدهای منفی آن نیستند.

سریال بشارت منجی، به گفته کارگردانش نادر طالب زاده، زندگی عیسی مسیح را بر اساس قرآن و انجیل به تصویر کشیده، اما نه روایتی از انجیل که مورد پذیرش کلیسا باشد، بلکه بر اساس انجیلی که به برنابا، یکی از پیروان اولیه مسیح نسبت داده می شود و کلیسا آن را معتبر نمی داند.

محتوای این "انجیل" با انجیل رسمی تضادهای اساسی دارد و همخوان با شخصیتی است که قرآن برای عیسی مسیح قائل شده است.

مقام الوهیت برای عیسی مسیح و رابطه پدر و فرزندی او با خداوند که رکن اصلی دین مسیحیت است در انجیل منسوب به برنابا نفی شده و همچون قرآن، عیسی یکی از پیامبران خداوند معرفی شده که به ظهور پیامبری پس از خود بشارت داده است که محمد نام دارد.

به صلیب کشیده شدن عیسی و برآمدن او از قبر نیز که از مهمترین باورهای مسیحیان است در این "انجیل" رد شده است.

روایت زندگی مسیح بر اساس این "انجیل" و قرآن، اعتراض شدیداللحن کلیساهای کاتولیک مارونی و ملکی لبنان را در پی آورد که در این میان، اعتراض کلیسای مارونی به رنگ و بویی سیاسی هم آغشته بود.

بشاره راعی، سخنگوی کلیسای مارونی، پخش این سریال را "فتنه انگیزی مذهبی" و "ضربه به میثاق ملی" لبنان دانست.

چنین واکنشی از جانب مقامات کلیسای مارونی به نوبه خود انتقادهایی از جانب مسیحیان متحد حزب الله به همراه آورد؛ از جمله نبیل نقولا، نماینده جناح مسیحی متحد حزب الله در مجلس لبنان گفت آنهایی که می خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند کجا بودند وقتی رسانه های اسرائیلی به حضرت مریم اهانت می کردند و رسانه های جناح ۱۴ مارس (جناح تحت رهبری سعد حریری نخست وزیر) مستقیماٌ به عیسی مسیح اسائه ادب می کردند؟

اعتراض به سریال مسیح فقط در لبنان صورت نگرفته و منحصر به مسیحیان هم نبوده است.

Image caption نادر طالب زاده، کارگردان بشارت منجی، ابتدا نسخه سینمایی این داستان را با نام مسیح (ع) روی پرده برد و سپس نسخه تلویزیونی آن را در قالب سریالی عرضه کرد

در تونس، گروهی از وکلا نامه ای به شیخ عثمان بطیخ، مفتی اعظم این کشور نوشته و از او خواسته اند فوراً با صدور حکمی جلوی پخش سه سریال ایرانی را که به گفته آنان، به مقام پیامبران اهانت کرده اند بگیرد.

در تونس، شبکه های تلویزیونی حنبعل و نسمه تی وی در ماه رمضان شروع به پخش سریالهای ایرانی حضرت یوسف، بشارت منجی و مریم مقدس کرده اند که در این کشور با نامهای یوسف الصدیق، السید المسیح و مریم العذراء ترجمه و پخش می شوند.

وکلایی که خواستار توقیف این سریالها شده اند می گویند که به تصویر کشیدن چهره پیامبران در قالب بازیگران سینما و تلویزیون، اهانت به جایگاه آنان و مخالف تعالیم اسلام است.

در لبنان، سریالهای حضرت یوسف و مریم مقدس در سالهای اخیر از تلویزیون المنار پخش شده و اعتراضی برنینگیخته بودند.

کارگردان بشارت منجی، نادر طالب زاده است که ابتدا نسخه سینمایی این داستان را با نام مسیح (ع) روی پرده برد و سپس نسخه تلویزیونی آن را در قالب سریالی عرضه کرد که سال گذشته از شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی پخش شد.

مقایسه روایتهای اسلامی و مسیحی زندگی مسیح و این پیام که او بشارت دهنده دین اسلام بوده، مضمون و پیام اصلی داستان بشارت منجی است.

جنجال و اعتراضی هم که پخش این سریال میان مسیحیان برانگیخته، خواسته خود آقای طالب زاده و یکی از اهداف او در ساختن این سریال بوده است.

نادر طالب زاده در مصاحبه های مختلف، مخاطبان اصلی فیلم مسیح و بشارت منجی را مسیحیان اعلام کرده و از جمله در مصاحبه ای که هفدهم مرداد سال گذشته در روزنامه جوان چاپ شد گفته بود: "فکر می کنم زمانی این کار خوب است که اولا بیرون از مرزهای ما یک دعوا راه بیندازد که بالاخره مسیح پسر خدا هست یا نیست. در این زمینه ما تقیه ای نداریم. یا بقدری خوب باشد که بشود در دنیا لااقل درباره بعضی ویژگیهایش حرف زد. اما این هم کافی نیست چون ما این فیلم را برای جشنواره نساخته ایم. اگر مردم این فیلم را دیدند و در خارج از کشور بازتابی داشت و موجی ایجاد کرد و مسیحیها را به فکر انداخت که دوباره قرآن را بخوانند و بعد توانستم نگاهی را در دنیا تغییر دهم، آن وقت فیلم خوبی ساخته ام ".

مطالب مرتبط