پلنگ "لوکارنو" به چین رسید

لی هونگکی
Image caption لی هونگکی جایزه بزرگ لوکارنو را دریافت کرد

جشنواره بین‌المللی فیلم لوکارنو، شامگاه شنبه (۱۴ اوت) به پایان رسید. جایزه بزرگ جشنواره، پلنگ طلایی، به فیلم چینی "هان جیا" (تعطیلات زمستانی) تعلق گرفت.

اعضای هیئت داوران، به ریاست اریک خو، کارگردان سنگاپوری، در اهدای جایزه بزرگ جشنواره به فیلم چینی "تعطیلات زمستانی" ساخته لی هونگکی، اتفاق نظر داشتند. این فیلم آرام و طنزآمیز نظر منتقدان و تماشاگران را نیز در فستیوال جلب کرده بود و جایزه "اتحادیه بین‌المللی منتقدان" را نیز از آن خود ساخت.

فیلم "تعطیلات زمستانی" در روایت سرگذشت چند نوجوان در مدرسه و ساعات فراغت، تصویری گسترده از روستائیان را در چین امروز را به نمایش می‌گذارد. برای جشنواره که در کشف استعدادهای ناشناخته کوشاست، موفقیت فیلم چینی خود یک دستاورد است، زیرا فیلمنامه آن با پشتیبانی همین جشنواره شکل گرفته بود.

دومین فیلم برجسته فستیوال، "فردا" نام دارد، محصول مشترکی از رومانی و مجارستان و فرانسه به کارگردانی ماریا کریسان. این فیلم با لحنی مؤثر داستانی غم‌انگیز را در مرز رومانی و مجارستان روایت می‌کند.

جایزه بهترین کارگردانی به دنی کوته، فیلمساز کانادایی، تعلق گرفت به خاطر فیلم "مرد آسایشگاهی"، که رابطه یک پدر و دختر را حکایت می‌کند. امانوئل بیلودو، ایفاگر نقش پدر در این فیلم جایزه بهترین بازیگر مرد را از آن خود ساخت.

جایزه بهترین بازیگر نقش زن، به یاسنا دوریچیچ تعلق گرفت که در فیلم "دنیای سفید سفید" به کارگردانی اولگ نووکوویچ، نقش مادری فداکار را ایفا کرده است. این فیلم محصول مشترک آلمان و سوئد و صربستان است.

فیلم مستند شش ساعته از چین به نام "کارامای" توجه زیادی در جشنواره برانگیخت و مورد ستایش قرار گرفت. فیلم ماجرای مرگ چند صد کودک را در جریان آتش‌سوزی به خاطر سهل‌انگاری مقامات نشان می‌دهد.

فیلم "ماندو" اولین ساخته ابراهیم سعیدی، کارگردان جوان ایرانی، در بخش مسابقه فیلم‌های اول و دوم جشنواره لوکارنو شرکت داشت. این فیلم را "وزارت روشنبیری" (فرهنگ و هنر) کردستان عراق تهیه کرده است.

"ماندو" به عنوان فیلمی عراقی در جشنواره لوکارنو شرکت داشت، اما بیشتر عوامل فنی و هنری آن ایرانی هستند.

در شصت و سومین دوره فستیوال سینمایی لوکارنو، گلشیفته فراهانی، هنرپیشه ایرانی، یکی از ۱۲ عضو هیئت داوران بخش رقابتی جشنواره بود.

امسال مدیریت هنری جشنواره لوکارنو را برای اولین بار اولیویه پر به عهده داشت.

مطالب مرتبط