به روز شده:  13:21 گرينويچ - دوشنبه 16 اوت 2010 - 25 مرداد 1389

تاجیکستان

برنامه تفریحی تاجیکی، 13 اوت

در اين صفحه:

لیلی تاجیک در سریال ایرانی: این هفته در مهمانی برنامه تفریحی ستاره بانو، جوان ‌دختر تاجیکیست، که در سریال ایرانی "در چشم باد” یکی از نقشهای اساسی را اجرا کرده است.

12 اوت، روز بین ‌المللی جوانان است: جوانان تاجیک در این روز چه کار می ‌کنند؟ پاسخ این سؤال را در ادامه ‌می خوانيد.

سپس، سفری داریم به ناحیه قبادیان: جوانان این جا از سحر تا شام آب می ‌کشانند....

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

برنامه تفریی را با انگشت زدن این سطر بشنوید

ستاره در نقش لیلی

ستاره سفروا، جوان ‌دختر تاجیک، که در یک سریال ایرانی با نام "در چشم باد" نقش لیلی نام دختری تاجیک را اجرا کرده است.

وقعایع سریال "در چشم باد" زمانی آغاز می‌ شود، که میرزا کوچک‌ خان جنگلی در گیلان اعلام جمهوری می ‌کند. روایت سریال در باره میرزا حسن ایرانی و خانواده وی است، که در گیلان زندگی می ‌کند و از یاران میرزا کوچک‌ خان است. ماجرای وی تا انقلاب اسلامی و فتح خرّمشهر ادامه‌ می ‌یابد.

ستاره می ‌گوید: "من در برنامه اخبار تلویزیون تاجیکستان گزارشی را از ‌بازی هنرپیشه ‌های تاجیک حبیب‌الله ابدورزّاقف، قربان صابر، لطافت یوسفوا و باباجان حسن اف در یک سریال ایرانی دیده و خیلی خوشحال شدم، که در چنین فیلم جالب تاریخی هنرپیشه ‌های تاجیک نقش می‌ آفرند."

صحنه ای از فیلم "در چشم باد"

یک سال بعد از این خبر، مسعود جعفر جزجانی، کارگردان فیلم "در چشم باد"، در استودیو "تاجیک فیلم" از میان دختران تاجیک برای اجرای نقش لیلی قهرمان جستجو می ‌کرد و ستاره از میان داوطلبان دیگر برای اجرای این نقش انتخاب شد.

وی می ‌گوید: "روزهای اوّل، که من به ایران رفتم، در بسیار اوقات متوجّه نمی ‌شدم، که چه می‌ گفتند و بعداً بیشتر روزنامه‌ ها را می ‌خوندم و کانال های ایرانی تماشا می ‌کردم، تا فارسی من بهتر شود."

ستاربانو از مسعود جعفر جزجانی، کارگردان این سریال، تشکّر می ‌کند، که به کمک او توانسته است از عهده آفریدن نقش قهرمانش براید.

وی می ‌فزاید: "من به یکایک بچه های، که در این فیلم کار کرده‌اند، اظهار سپاس می ‌کنم و در واقع، همگی خیلی با ما مهربان بودند و همیشه کوشش می‌ کردند هر چه برای من نافهما بود، توضیح دهند. تجروبه خوبی بود برای من، که فکر می ‌کنم توانست جریان زندگی مرا عوض کند و نظر مرا نسبت به سینیما و بازیگری عوض کرد."

"من که هرگز در ‌اندیشه بازیگری در سینیما و تئاتر نبوده‌ام. بعد این فیلم من به جهان سینما با چشم دیگر نگاه می‌ کنم و می ‌فهم، که پشت هر یک دقیقه ‌بازی هنرپیشه ‌ها در سینیما چه قدر زحمتهای تیم بزرگی پنهان است، امّا تماشابین تنها قهرمان فیلم را می ‌بیند و بس."

در این سفر ستاره را برادرش وطن سفراو همراهی می ‌کرد و چنان که ستاره می ‌گوید، وی همیشه در محل نواربرداری او را همراهی می ‌کرد.

در یکی از صحنه ‌ها مسعود جعفر جزجانی، هنگامی که باید افسر روسی را نواربرداری می ‌کردند، برادر ستاره را می ‌بیند و برای نقش ویرتلوگین خواهش می‌ کند، که او را گریم کنند و نزد دوربین حاضر کنند.

ستاره می ‌گوید، که این برای اوّلین بار بوده است، که در فیلم نقش آفریده است و از این تجربه خوشش آمده و اگر پیشنهاد ‌بازی در فیلم دیگری برایش می ‌شد و از فیلمنامه خوشش آید، حتماً این پیشنهاد را می‌ پذیرد.

جوانان تاجیک و روز بین‌المللی جوانان

روز 12 اوت جوانان در سراسر عالم "روز بین‌المللی جوانان" را جشن گرفتند.

مجمع عمومی سازمان ملل متّحد سال 1999 روز 12 اوت را همچون روز بین‌المللی جوانان قبول کرد. و برای نخستین بار این روز در سال 2000 جشن گرفته شد.

جوانان تاجیک این روز را چه گونه جشن می ‌گیرند؟ از صحبت های، که در خیابانهای شهر با برخی از جوانان انجام دادیم، چنین برمی‌آید، که بیشتر آنها نه از چنین روزی خبر دارند و نه آن را جشن می ‌گیرند.

امّا آنهایی، که آگهی داشتند، می ‌گفتند، که چرا برنامهایی در این روز برای جوانان در دوشنبه و دیگر شهرهای تاجیکستان برگزار نمی ‌شود؟

امّا در مرکز فرهنگی "اریانا" در شهر دوشنبه ملکشا نعمتف، رئیس کمیته کار با جوانان تاجیکستان، در روز جوانان با دانشجویانی، که در خارج از کشور تحصیل می‌ کنند، ملاقاتی داشت.

در این ملاقات وی از جوانانی، که در خارجه تحصیل می ‌کنند، خواهش کرد، که بعد برگشتن به وطن امکانات وطن را به نظر گرفته، حقوق طلب کنند.

وی گفت: "بچه ‌های زیادی، که امروز در خارجه تحصیل می ‌کنند، بعد بازگشت به وطن در کارخانه‌های وطنی خواهش کار کردن ندارند و می ‌خواهند، که مثل اروپا و آمریکا 10 و 20 هزار دولار معاش طلب می ‌کنند. تاجیکستان چنین امکاناتی ندارد."

آقای نعمتف افزود: "وطن به شما امکان داده است، که در بهترین دانشگاه های دنیا تحصیل کنید و به وطن خود بازگشته، وطن را ‌‌آباد کنید. بگذار، در آینده فرزندان ما و شما شرایط و امکانات بهتری داشته باشند."

آبکشی جوانان در قبادیان

امّا همه جوانان تاجیک، بویژه جوانان روستایی، امکان تحصیل در خارجه را ندارند. انورشاه جانان از ناحیه قبادیان آرزو داشت، تا دانشجو باشد، ولی مشکلات مالی او را نگذاشت، تا شامل دانشگاه یا دانشکده شود.

وی می‌ گوید، که به کارهای دهقانی رو آورده است و بیشتر پنبکاری می‌ کند.

به عقیده وی، کارهای کشاورزی از دور شدن از والدان و فرزندان در روسیه بهتر است: "در مردیکاری بودم، آن جا زندگی برای ما، جوانان، چندان خوب نیست. بر ضمّ این، کار می ‌کنیم و حقوق ما را کارفرمایان نمی ‌دهند و ما نیز نمی ‌توانیم جایی شکایت ببریم، چون نه قانونها را می‌ دانیم و نه زبان را."

"حالا با پدرم کارهای دهقانی کرده، زندگی مان خوب است. حالا پنبه ما برای چیدن آماده است و کوشش می ‌کنیم، که تربوز و خربزه را نیز از زمین برداریم و به فروش بریم."

زینت شاه عزّت شایف و خرسند سهراب زاده هر دو از جوانان مهاجر در ناحیه دورافتاده ناصر خسرو هستند، که 8 سال قبل با همراه والدانشان از بدخشان کوچ بسته و حالا در این جا به سر می‌ برند.

زینت شاه می ‌گوید، که طبیعت خوب زادگاهش روشان را خوب در یاد دارد و بعضاً یاد می ‌کند، ولی ناحیه ناصر خسرو را نیز برای خود یک گوشه وطن می‌ داند.

وی می ‌گوید: "با این گرمی مطابق شدنمان نهایت دشوار بود، کمبود آب نوشیدنی، که از چندین کیلومیتر دور هر روز پیاده می ‌کشانیم، به این مشکل ضم شده است."

به ناحیه ناصر خسرو بیش از 100 خانواده مهاجر بدخشانی آمده بودند، که بیشترشان به زادگاه شان برگشتند، ولی اهل عایله خرسند این جا را خانه دوّم خود شمرده، در اینجا زندگی می ‌کنند.

خرسند می ‌گوید، که این جا بد نیست، ولی یاد نزدیکانش، که در بدخشان هستند، دل او را تنگ می‌ کند.

او با خوشنودی از پذیرفته شدنش به دانشکده تربیه جسمانی برایمان گفت: "من با تلاش خودم و کمک بخش معاریف ناحیه از ماه سپتامبر تحصیل را در رشته ورزش در شهر دوشنبه ادامه‌می ‌دهم و خوشحالم. بعد فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه می ‌خواهم به ناحیه بازگشته و به طالب‌علمان درس ورزش بدهم."

لطفاً نظر و پیشنهاد های خود را در باره برنامه تفریحی به ما بفرستید. E-mail ما: ze5arshoh@bbc.tj یا bbc_dushanbe@yahoo.com

با بهترین تمنّیات و آرزوهای نیک، تا آدینه آینده پدروووووووووووووووووووووووووود...

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.