به روز شده:  13:33 گرينويچ - سه شنبه 24 اوت 2010 - 02 شهریور 1389

تاجیکستان

برنامه تفریحی تاجیکی، 20 اوت

درود به هواداران برنامه تفریحی تاجیکی!

در این برنامه:

زرینه تاجی بایوا، چندی از اشعار لایق را به آلمانی ترجمه کرده است.

شرکت “ازبک نوا” مجوز آوازخوانی فیروزه جمعه نیازاوا را لغو کرد.

نمایش آثار هنرهای دستی در منزل سفیر آمریکا در دوشنبه.

روز پزشکان: طبیبان جوان زاد روز ابن سینا را چگونه جشن می‌گیرند؟

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

با عشق وطن در آلمان و سوئیس

زرینه تاچی بایوا بیشتر از 15 سال است که در اروپا به سر می‌برد. وی در بچّگی به هنر سینما محبت بی‌اندازه داشت. او به مکتب هنرپیشه‌های جوان که آن را دولت خدانظر تأسیس داده بود، شامل شد. اما بعد از ختم مکتب همگانی از پی کسب پدرش که مهندس بود، رفت و تحصیل عالیش را در دانشگاه پلی تکنیک تاجیکستان، در رشته مهندسی برق گرفت.

حالا او گردشگران روس و فارسی ‌زبان را که از آلمان و سوئیس دیدن می‌کنند، در این کشورها راه بلدی و برای آنها ترجمانی می‌کند.

اما در نهایت رغبت زرینه به هنر بالا گرفت و رو به جهان تئاتر آورد. وی اکنون دانشجوی سال دوم دانشگاه تئاتری زوریخ سوئیس است و در اینجا نزاکتهای (فن) هنرپیشگی را می‌آموزد.

زرینه می‌گوید: “من در دوشنبه، دانشجوی دانشگاه تکنیکی بودم و با کمک برنامه IRST به آلمان رفتم. بعداً با سعی و کوشش خودم وارد دانشگاه سربیکین آلمان شدم و با همسرم نیز در همین دانشگاه شناس شدم. بعد چندی ازدواج کردیم. شوهرم سوئیسی است دو فرزند دارم. پسرم 12 سال و دخترم 10 سال دارند.”

زرینه می‌گوید که پسر و دخترش سال 2006 به تاجیکستان آمده بودند و از وطن مادریشان خیلی خوششان آمده است. آنها غذای تاجیکی را خیلی دوست دارند و حتی هنگام بازگشت به سوئیس اشک می‌ریزند.

وی می‌گوید موسیقی تاجیکی در غربت یگانه وسیله پیوند او با تاجیکستان و عشق دیار و محبّت عزیزانش است. “هر لحظه، که دلم برای وطن تنگ می‌شود آهنگهای تاجیکی را گوش می‌کنم. شنیدن این آهنگها تشنگی مرا به وطن تا اندازه‌ای می‌شکند. در بیشتر موارد آهنگهای دلیر نذراو، پرویز نظراو، گروه “شمس” و “اوستا”را گوش می‌کنم."

وی افزود: "گرچه در سوئیس نمایندگان تاجیکستان چندان زیاد نیستند، اما در اروپا کم نیستند و من کوشش می‌کنم، ارتباط میان ما برقرار باشد و ما جشنهای ملی خود را با هم تجلیل می‌کنیم. همه‌ساله در “نوروز” گرد خان نوروزی گردهم می‌آییم و رقص و آوازخوانی می‌کنیم."

زرینه در دوری از وطن به زر و زیور و آرایشهای سنتی تاجیکی به مانند قال و سوزنیهای تاجیکی محبت ویژه پیدا کرده و می‌گوید، منزلش در سوئیس با اینها آراسته شده است.

وی می‌گوید: "تا با بالشت (متکا) و کورپچه(دوشکچه)‌های تاجیکی در خانه‌ام دارم. چند نمود لباس سنتی تاجیکی دارم که من و دخترم در روزهای جشنها می‌پوشیم و در جمع دوستان رقص و ‌بازی می‌کنیم”

فیروزه برای سرودخوانی در تاجیکستان مجوزش را از دست داد

شرکت دولتی “ازبک نوا” مجوز فعالیت فیروزه جمعه نیازاوا، آوازخوان جوان ازبک را در ازبکستان بازپس گرفته است.

در سایت اینترنتی این شرکت آمده است که این تصمیم پس از اجرای سه کنسرت خانم جمعه نیازاوا در تاجیکستان گرفته شده است.

همکارم زرینه که این موضوع را دنبال کرده، می‌گوید که طبق قانون ازبکستان، فیروزه جمعه نیازاوا تا زمان دریافت مجوز جدید از اجرای کنسرتها، تهیه برنامه‌های هنری و سفرهای هنری به کشورهای خارجی محروم شده است.

تلاشهای ما برای تماس با مسئولان شرکت دولتی "ازبک نوا" برای دریافت جزئیات بیشتر این قضیه و تصمیم نهایی این شرکت بی‌نتیجه ماند.

ولی زُهرا جمعه نیازاوا، مادر فیروزه و همزمان مدیر برنامه‌های هنری وی، ادعای مبنی به اجرای کنسرت دخترش در تاجیکستان بدون اجازه شرکت را تکذیب کرد.

وی گفته است که شرکت "ازبک نوا" مجوز را از فیروزه نگرفته است، بلکه مجوز این شرکت برای یک سال بوده که در ماه ژانویه به پایان رسید. مادر این آوازخوان جوان افزود که بزودی برای تمدید مجوز آوازخوانی برای دخترش به مسئولان شرکت موراجعه خواهد کرد.

در مهمانی سفیر آمریکا در دوشنبه

کنت گراس، سفیر آمریکا در تاجیکستان، این هفته در منزلش در شهر دوشنبه نمونه‌ای از مصوره‌های نقاشان ایرانی مقیم آمریکا و نمونه‌هایی از هنرهای دستی هنرمندان تاجیک را به نمایش گذاشت.

آقای گراس در این نمایشگاه چنین گفت: "ما از آن خاطر نمونه‌های مصوره‌های نقاشان ایرانی را برای این نمایشگاه انتخاب نمودیم که این اثرها برای بیننده تاجیک نزدیک و آشنا هستند".

به گفته سفیر آمریکا، هدف اصلی از برگزاری این برنامه گردآوری و معرفی بهترین نمونه‌های آثار هنری کشورهای مختلف است.

همچنین در این نمایشگاه نمونه هنرهای دستی هنرمندان تاجیک نیز به نمایش گذاشته شده بود.

این برنامه از سال 1964 بدین سو در سفارتخانه‌ها و نمایندگیهای آمریکا در کشورهای مختلف برگزار می‌شود. تا امروز 3500 نمونه از مصوره‌های نقاشان آمریکایی در این نمایشگاهها گردآوری شده است.

اکثراً این اثرها در اقامتگاه سفیران یا بناهای سفارتخانه‌های امریکا به نمایش گذاشته می‌شوند.

به ‌اندیشه برگزارکنندگان این نمایشگاه، هنر بهترین وسیله برقرار کردن مناسبتهای حسنه با اهل فرهنگ کشورهای جهان بوده، برای رشد معارف، تجارت و دیپلوماسی میان ممالک دنیا، مساعدت می‌کند.

بهترین درمان سخن نکوست

در روز طبیبان که آن به تولد متفکر و شاعر و عالم برجسته مشرقزمین ابوعلی سینا برابر است، در اکثر بیمارستانهای تاجیکستان و درمانگاههای کشور محفلهای بزرگداشت از این روز برگزار شد.

در این روز برای بهترین طبیبان و پرستاران عنوانهای علمی و افتخاری و جایزه‌های "بیهترین کارمند بهداشتی سال" سپرده می‌شود.

در چنین یک محفل که بخشیده به این روز در شهر قُرغان تپه برگزار شد، آرزوی کریم خبرنگار ما شرکت داشت و در این باره با چندی از طبیبان جوان صحبت کرده است.

غیب‌الله افضلاف، استاندار ختلان در این روز سنگ بنیاد درمانگاه قلب در قُرغانتپه، مرکز ولایت را گذاشته، کارمندان ساحه طب را با روز کسبیشان تبریک کرد.

در کلّیه شهر و نواحی ولایت به مناسبت این روز هفته بهداشت با شمول چاره ‌بینیهای مختلف با شرکت پزشکان جوان برگزار شد.

زُهرا نادراوا، پرستار جوان که تازه به کار شروع کرده است، می‌گوید. “بیمار را قبل از همه سخن خوش و برخورد خوب پزشک شفا می‌بخشد و دارو و درمان در درجه دوم است.

وی معتقد است که "یک سخن خوش می‌تواند سلامتی بیمار را بهبود بخشد و برعکس برخورد ناخوب می‌تواند، وضع سلامت بیمار را وخیمتر کند.

زُهرا در صحبت می‌گوید که آنها برای پرستاری بیماران مبلغ علاوگی طلب نمی‌کنند. اما دردمندان بیمارخانه‌ای که زُهرا آنجا کار می‌کند به این ادعا چه می‌گویند؟

نرگس نعیماوا، دکتر جوان دیگر که آرزوی کریم در ختلان با او صحبتی داشته است، مامادایه 26 ساله است. وی در این سن و سال جوان موفق شده است، تا در تولد چندین مادر کمک رساند.

نرگس می‌گوید که با زنانی کار می‌برد که برای مشورت به تولدخانه می‌آیند و از اهمیت زایمان در زایشگاهها را به آنها می‌فهماند، تا این که از خطر تولد در شرایط خانه آگاه شوند.

لطفاً نظر و پیشنهادهای خود را در باره برنامه تفریحی به ما بفرستید. ایمییلهای ما: zevarshoh@bbc.tj یا bbc_dushanbe@yahoo.com

با بهترین تمنّیات و آرزوهای نیک، تا آدینه آینده پدروووووووووووووووووووووووووود...

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.