'کمیسیون فرهنگی مجلس با عدم پخش ربنا موافق است'

محمدرضا شجریان
Image caption واکنش های موافق و مخالف با دعای ربنای شجریان ابعاد گسترده ای پیدا کرده است

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، از موافقت اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس با پخش نشدن دعای ربنای محمدرضا شجریان از شبکه های رادیویی و تلویزیونی ایران در ماه رمضان خبر داده است.

این خبرگزاری به نقل از جلال یحیی زاده، نماینده تفت و میبد، نوشت: " نظر کمیسیون فرهنگی با حذف صدای شجریان مثبت بوده و نظری منفی‌ اعلام نشده است."

به گفته آقای یحیی زاده، خبر ممنوعیت پخش دعای ربنای آقای شجریان در حد یک خبر در کمیسیون فرهنگی مطرح شد و اعضای این کمیسیون مواضع او و نحوه برخورد سازمان صدا و سیما را بررسی کرده اند.

دعای ربنای محمد رضا شجریان که در سه دهه گذشته هنگام افطار از صدا و سیمای ایران پخش می شد، تلاوت چند آیه قرآن است.

آقای شجریان بارها در اعتراض به عملکرد صدا و سیما خواستار توقف پخش آثار خود از شبکه های رادیویی و تلویزیونی این سازمان شده بود ولی دعای ربنا را مستثنی دانسته بود.

ممنوعیت پخش این دعا با واکنش های زیادی از سوی مخالفان و موافقان مواجه شده است.

حسین زمان، از خوانندگان ایرانی حمایت آقای شجریان از معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را علت پخش نشدن این اثر دانسته است.

آقای زمان در یادداشتی نوشت: " تنها دلیلی که برای عدم پخش این اثر وجود دارد این است که شجریان به مردمش فکر میکرد و به دفاع از حقوق مردمش لب به سخن گشود. گناه بزرگ شجریان این بود که انتقاد کرد و به نظر می رسد، انتقاد از نظام، گناهی نابخشودنی است ".

علی رضا افتخاری، از خوانندگان دیگر در ایران نیز در واکنش به این ممنوعیت گفته است: " اگر آقای شجریان راضی به پخش این قطعه از صداوسیما نیست ـ که هست ـ می توانیم به شکلی دیگر ، روزهای رمضانی خود را با این نوای ماندگار افطار کنیم؛ امروز دیگر لوح فشرده ربنا در خانه همه مردم ایران پیدا می‌شود و آیاتی که آقای شجریان خوانده‌اند سالهاست که در تاروپود زندگی مردم ریشه دوانده است."

این در حالی است که بعضی از محافظه کاران و سیاستمداران نزدیک به حکومت از این اقدام حمایت کرده اند.

حمید رضا ترقی از اعضای ارشد حزب موتلفه اسلامی پخش دعای ربنا از صدا و سیما را خواست "دشمنان انقلاب دانسته است."

آقای ترقی گفت: " متاسفانه آقای شجریان در فتنه اخیر کارنامه موفقی از خود نشان نداد و با رفتارهای غیرمعقول خود را به جریان فتنه نزدیک کرد."

مطالب مرتبط