به روز شده:  15:15 گرينويچ - دوشنبه 30 اوت 2010 - 08 شهریور 1389

تاجیکستان

برنامه تفریحی تاجیکی، 27 اوت

دورووووود...!

خوش آمدید به برنامه تفریحی تاجیکی از بخش فارسی بی بی سی.

در برنامه این هفته:

درگذشت حفیظ سعیداف، رهبر موسیقی گروه "سپر" در دوشنبه و شب خاطره شایسته ملاجاناوا، آوازخوان یهودی تبار تاجیک، در سفارتخانه تاجیکستان در شهر وین اتریش؛

"دانیشجویان مدارس اسلامی در خارجه تروریست و اکستریمیست (افراط گرا) می‌شوند." این هشدار امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان است.

درآمد از پختن "نوش الله" در ماه رمضان: صحبتی داریم با یک جوان نوش الله‌ فروش ...

برنامه را اینحا بشنوید

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

این ملک جهان به کس نماند باقی

روز 26 اوت بعد بیماری طولانی حفیظ سعیداف، سراینده و رهبر ایجادی (بنبانگذار) گروه "سپر" وابسته به وزارت کشور تاجیکستان، در سن 42 سالگی بر اثر بیماری سکته قلبی درگذشت.

حفیظ سعیداف سالهای زیادی در کمیته تلویزیون و رادیوی تاجیکستان، در گروه پرآوازه "گلشن" و از سال 2000 تا لحظات آخر عمرش در گروه "سپر" فعالیت داشت.

زینوره، یکی از شاگردان حفیظ، در باره وی چنین یادآور شد: "همکاری من با استاد سعیداف دو سال قبل شروع شده بود. وی شخصی بود که هرگز با کسی به لحن درشت صحبت نمی‌کرد."

زینوره می‌فزاید: "من دو آهنگ حفیظ سعیداف را اجرا کردم. متأسفانه، آهنگ آخرینی که برایم نوشته بود، ناتمام ماند. وی همیشه به آوازخوانهای جوان کمک می‌کرد."

شایسته مولاجاناوه و ظفر ناظم از سراینده‌های شهرتیار تاجیکستان هستند که امسال قلب آنها از تپیدن بازماند.

هفته جاری به ابتکار سفارت تاجیکستان در شهر ویین اتریش یک محفل یادبود آوازخوان سرشناس شایسته ملاجاناوا برگزار شد.

در این محفل به نقش برجسته شایسته ملاجاناوا در رشد فرهنگ معاصر تاجیک، بویژه در اجرای سرودهای "ششمقام" تأکید شده است.

خانم ملاجاناوه که در اوایل 1990 از تاجیکستان به آمریکا کوچ بسته بود، روز 26 ژوئن سال جاری در سن 84 سالگی در نیویورک فوت کرد.

" فرزندانتان را برگردانید!"

امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان، هفته جاری سفرهایی داشت به نواحی ولایت ختلان و منطقه رشت. وی در ملاقات با ساکنان نواحی فرخار، وخش و تاجیک‌‌آباد از مردم خواست که فرزندان خود را که در مدرسه‌های کشورهای اسلامی تحصیل می‌کنند، به وطن برگردانند.

امامعلی رحمان از جمله ضمن صحبت با اجتماعی از مردم محلی در ناحیه وخش گفت: "در ما (اینجا) دانشکده دولتی اسلامی وجود دارد، بگذار در همین جا تحصیل کنند. اگر لازم شود، کمیته دین تعداد ضروری (مورد نیاز) جوانان را به مدرسهایی می‌فرستد که ما مطمئن هستیم در آن جا جوانان تنها آموزش مذهبی می‌بینند."

همکارم اسکندر فیروز که این موضوع را تحقیق کرده و با برخی از تحلیلگران و کارشناسان صحبت کرده است، می‌گوید که با دعوت رئیس جمهور نمی‌توان از رفتن جوانان به مدارس مذهبی خارجی مانع شد.

به گفته وی، اکثر جوانان اولا برای مهاجرت کاری به روسیه و کشورهای دیگر خارجی می روند و از آن جا با پیدا کردن مبالغ هنگفت عازم کشورهای اسلامی و دانشکده‌های اسلامی می‌شوند.

وی افزود: "علت دیگر رو آوردن جوانان به مدارس اسلامی این بوده است که برای تحصیل در دانشکده و دانشگاههای تاجیکستان مبلغ زیادی لازم است و اکثر جوانان چون برای پرداخت تحصیل امکانات مالی ندارند، به مدارس اسلامی کشورهای خارجی که اکثراً برای جوانان تعلیمات رایگان پیشنهاد می‌کنند، روی می‌‌آورند."

در همین حال، عبدالجبار علیزاده، رئیس دانشکده اسلامی تاجیکستان، نگرانی آقای رحمان از گرایش جوانان به گروههای افراطگرا در مدارس و مراکز مذهبی خارجی را تأیید می‌کند.

وی می‌گوید: "زیر نقاب اسلام امروز گروههایی تأسیس می‌یابند که مناقشه و ناآرامی را میان مسلمانان برانگیخته و با استفاده از بی‌تجربگی جوانان ما آنها را با راههای فریب شامل گروههای افراطگرا و تروریستی می‌کنند."

آقای علیزاده دانشکده اسلامی تاجیکستان را گزینه بهتری به جایی رفتن جوانان تاجیک به مدارس اسلامی کشورهای خارجی برای گرفتن تعالیم مذهبی می‌داند.

وی می‌گوید: "البته در مقایسه‌با چند سال قبل تعداد داوطلبان دانشکده ما نیز بمراتیب افزایش یافته است. اگر در گذشته برای یک جای در دوره امتحان ورودی دو و یا سه نفر داوطلب داشتیم، امسال از پنج تا هشت نفر داوطلبان با هم رقابت می‌کنند."

نظر اکثر جوانانی که در دانشکده دولتی اسلامی با آنها صحبت داشتیم، این بود که تفاوت تعلیمات مذهبی این مدرسه با مدارس اسلامی کشورهای اسلامی زیاد است.

هم‌صحبتانم می‌گفتند عقیده جوانانی که در خارجه تحصیل کرده‌اند، کاملاً دیگر است و مسائل مذهبی را از زاویه دیگر شرح و توضیح می‌دهند.

در مورد پوشش لباس جوانانی که پیراهن پاکستانی و عربی بر تن می‌کنند، یکی از هم‌صحبتانم گفت: "ما باید هویت ملی خود را نگاه داریم و در دایره فرایض سنتی مردم تاجیک لباس پوشیم، نه این که پوشش کشورهای دیگر را تقلید کنیم."

اما برخی دیگر بر این نظر بودند که پوشش لباس چندان مهم نیست، مهم آن است که با احکام شریعت اسلامی سازگار باشد.

نوش الله قُرغان تپه

یکی از سنن ماه رمضان در تاجیکستان پختن نوش الله است. در هر منطقه کشور این نوع غذا را به طور خاص تهیه می‌کنند. آرزوی کریم، خبرنگار محلی ما، این هفته در باره این که در مرکز استان ختلان چگونه نوش الله می‌پزند، گزارشی برایمان تهیه نمود.

طبق این گزارش، تهیه نوش الله در جنوب کشور با نوش الله سغد و دوشنبه تقریباً تفاوتی نداشته است. برادران نوش الله پز، معروفجان و عالمجان در شهر قُرغان تپه از پدرشان هنر نوش الله پزی را آموخته و 15 سال شده که در ماه رمضان نوش الله می‌پزند.

معروفجان می‌گوید بابا و باباکلان آنها در گذشته از ولایت فرغانه ازبکستان به قُرغانتپه آمده‌اند.

وی می‌گوید: "تهیه نوش الله را هر کس نمی‌تواند، آن نازکیهای (ظرافتهای) خود را دارد. برای تهیه آن باید دست و دل تازه داشته باشید، تا نوش الله سفید شود."

جوشاندن و تازه کردن بیخ یا ریشه گیاهی ویژه مرحله اول پوختن نوش الله بوده است.

معروفجان می‌گوید: "برای تهیه نوش الله بیخ، شکر، سفیدی تخم و جوهر لازم است."

برادر بزرگ معروف، عالمجان، می‌گوید که وی و برادرش در ماه رمضان از پوختن و فروختن نوش الله درآمد چندماهه خانواده را تأمین می‌کنند.

رستم سهراب، یک ساکن قُرغان تّپه، می‌گوید: "نرخ نوش الله نیز به مثل دیگر انواع غذا در بازارها همه‌ساله بالا می‌رود و برای پیدا کردن نوش الله خوب بعضاً 5-6 سامانی می‌دهیم."

اما در بازارهای قُرغان تپه نوش الله را تنها در ماه رمضان پیدا کردن ممکن است و بس.

فردوس اعظم، یک ساکن ولایت سغد، می‌گوید اگر چه امروز مردم قُرغان تپه نوش الله پز ماهر هستند، ولی تاریخ نوش الله پزی در ولایت سغد قدیمی

تر است، زیرا در شهر و نواحی استان سغد چندین نوعهای آن تهیه کرده می‌شود.

لطفاً نظر و پیشنهادهای خود را در باره برنامه تفریحی به ما بفرستید. ایمییلهای ما: zevarshoh@bbc.tj یا bbc_dushanbe@yahoo.com

با بهترین تمنیات و آرزوهای نیک، تا آدینه آینده پدروووووووووووووووووووووووووود...

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.