به روز شده:  18:29 گرينويچ - چهارشنبه 01 سپتامبر 2010 - 10 شهریور 1389

الفبای افغان در برنامه آپارات

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در برنامه این هفته، فیلم "الفبای افغان"ساخته" محسن مخملباف" پخش شود.

فیلم "الفبای افغان" حکایت بچه های افغان در ایران است.

درباره فیلم:

تا سال های سال بچه های افغان هایی که به صورت غیر قانونی وارد ایران شده بودند، در ایران اجازه تحصیل نداشتند و همین باعث شد که هزاران کودک بی سواد بمونند. تا حدود ۱۰ سال پیش همین قانون در ایران اعمال می شد که البته با تلاش هایی که انجام گرفت، این محدویت برای کودکان افغان برداشته شد. فیلم حاصل بخشی از این تلاش ها است.
محسن مخملباف با دوربین دیجیتال در روستاهای مرزی بین ایران و افغانستان به سراغ کودکان بدون مدرسه افغانستان می رود و از آنها علت مدرسه نرفتن شان را جویا می شود. درجایی دختران افغانستان را در کلاس آموزش یونیسف می یابد. یکی از دختران با آن که از افغانستان گریخته و با آن که طالبان حضور ندارند حاضر نیست از زیر برقع بیرون بیاید. او از خدای وحشتناکی که طالبان خلق کرده اند بیش از خود طالبان می ترسد.
فیلم الفبای افغان در جشنواره های بین المللی بسیاری شرکت کرده است و جایزه "بهترین فیلم" از جشنواره بین المللی فیلم داکیومنت آرت، آلمان در سال ۲۰۰۲ دریافت کرده است.

ویژگی فیلم
نمایی از فیلم "الفبای افغان" ساخته محسن مخملباف
:

این فیلم یک فیلم یک نفره بود در واقع که با یک دوربین دیجیتال معمولی ساخته شده است. اما آنقدر مواد داشت و خوب کنار هم چیده شده بود که بیننده را تا پایان با خود همراه می کرد. فیلمساز در فیلم در کنار توجه به مشکل اصلی کودکان افغان در ایران و ارایه گزارشی از این وضعیت، به شکلی هنرمندانه نقبی می زند به باورهای مذهبی که به شکلی عجیب و غریب در ذهن کودکان جای می گیرد. در اوایل فیلم تاکید زیادی می شه به یاد گرفتن کلمه آب و تکرار این کلمه توسط این بچه ها. در ادامه می بینیم که آب چه نقش نمادینی در فیلم ایفا می کند. فیلم تدوین خیلی خوب و روانی دارد. فیلمساز در جایی که احساس نیاز به دادن اطلاعات کرده از روایت گویی استفاده می کند و از اواسط فیلم خود فیلمساز از فیلم حذف می شود که البته همین تا حدودی ساختار فیلم را دو پاره کرده، اما در مجموع بیننده هم چون خودش درگیر ماجرای حیرت آور دختر پنهان به زیر حجاب می شود، این را احساس نمی کند.
فیلم پایانی بسیار درخشان دارد و سوالهایی که کارگردان با کودکان مطرح می کند، به خوبی نشان می دهد که چه تصورات و باورهایی می تواند در لایه های فرو دست و محروم از دانش جامعه رشد کند.

نظر کارگردان:

طالبان در افغانستان یک رژیم سیاسی نبودند بلکه هنوز یک فرهنگ اند. بمباران می تواند یک رژیم سیاسی را ساقط کند اما نمی تواند یک فرهنگ را عوض کند. زنی که در زندان برقع اسیر است را نمی توان با راکت آزاد کرد. دختر افغان نیازمند آموزش است. او معمولاً نمی داند که نمی داند. او زندانی است اما نمی داند که زندانی فقر، ‌جهل، تعصب و مردسالاری و خرافه است. ۹۵ درصد زنان و ۸۰ درصد مردان افغانستان حتی قبل از طالبان شانس رفتن به مدرسه را نداشتند. این فیلم به دنبال کلید گمشده ای است که قفل مشکلات فرهنگی افغانستان را بتواند باز کند.

درباره کارگردان:

محسن مخملباف کارگردان فیلم "الفبای افغان"

محسن مخملباف

محسن مخملباف هشتم خرداد ۱۳۳۶ در جنوب شهر تهران به دنیا آمد. به دلیل فقر خانواده از هشت سالگی تا ۱۷ سالگی در سیزده شغل مختلف شاگردی و کارگری کرد تا مخارج زندگی خود و مادرش را تامین کند. از سن پانزده ‏سالگی در گروهی چریکی‏ که خود تشکیل داده بود به فعالیت سیاسی و مبارزه مخفی پرداخت. در سن ۱۷ سالگی در جریان عملیات خلع سلاح یک پلیس، تیر خورد و دستگیر شد و از سال ۱۳۵۳ تا زمان انقلاب به مدت چهار سال و نیم در زندان ماند. به دلیل آن که مشکل جامعه ایران را فقر فرهنگی یافته بود، بعد از انقلاب، سیاست را کنار گذاشت و به ادبیات و سینما روی آورد.
در زمینه‏های رمان، داستان کوتاه، نمایشنامه، فیلم نامه و تحقیق هنری تاکنون ۲۷ جلد کتاب از او به چاپ رسیده و برخی از نوشته‏های او به زبان‏ انگلیسی، فرانسه، ایتالیایی، عربی، اردو، کردی، ترکی استانبولی، کره ای، پرتقالی، آلمانی، بوسنیایی، روسی و ژاپنی ترجمه شده‏اند.
طی ۲۰ سال گذشته، علاوه بر ۱۸ فیلم سینمایی ۶ فیلم کوتاه نیز ساخته است. از نوشته های او فیلم سازان دیگری فیلم ساخته اند و فیلم هایی از دیگران توسط او تدوین شده است.
محسن مخملباف در سال ۲۰۰۴ به عنوان اعتراض به تشدید سانسور ایران را ترک کرد. در سال های اخیر وی بیشتر در افغانستان و تاجیکستان ، هند و فرانسه زندگی کرده است.
از فیلم های که محسن مخملباف ساخته می توان به این فیلم ها اشاره کرد:
دو چشم بی سو، بایکوت ، توبه نصوح ، استعاذه ، دستفروش، بای سیکل ران، عروسی خوبان، نوبت عاشقی، شبهای زاینده رود، ناصرالدین شاه آکتور سینما، هنرپیشه، سلام سینما، گبه ، نون و گلدون،تست دموکراسی ، سکوت، قندهار، سکس و فلسفه، فریاد مورچه ها، صندلی.
او در جریان حوادث پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران، بار دیگر به دنیای سیاست بازگشت و به عنوان یک منتقد نظام حاکم بر ایران، به تلاش های گسترده سیاسی پرداخت.


مروری بر فیلم هفته گذشته

درباره فیلم"برف"

فیلم"برف "ساخته" مهران زینت بخش" حکایت راوی(فیلمسازی) است شیفته فرهاد مهراد که قصد دارد فیلمی درباره او بسازد ولی در ابتدای کار، خبر مرگ او را می شنود. اما او همچنان مصمم است که درباره فرهاد مستندی تهیه کند و در این راه گام بر می دارد. در ادامه او با به تصویر کشیدن بخشهائی از کارهای فرهاد در قبل و بعد از انقلاب و مصاحبه با نزدیکان و صاحب نظران به مروری از زندگی و مرگ او می پردازد.

نظرات بینندگان در مورد فیلم برف

محسن داوودی:

این فیلم، مثل همه فیلمهای دیگه، یه ظرف داشت و یه محتوا در مورد ظرفی که کارگردان انتخاب کرده بود تا این محتوا را توش بریزه صحبت نمی کنم. آیا ما به مسئولیت خود در رابطه با هنرمندمان، فرهاد مهرداد، عمل کردیم ؟
همیشه از خود سئوال می کردم چرا ما در زمان انقلاب، این گونه مست تحت تاثیر سرودها و آهنگهای آن دوران بودیم؟ چرا اینقدر این سرودها به دل ما نشست؟ با دیدن این فیلم متوجه شدم که هر سرود و آهنگ آن زمان، حاوی سالها فریاد فرو خفته بود و به این خاطر تاثیر گذار بود. متوجه شدم که عشق و دلسوزی در این شعرها بوده که به دل می نشسته و نه فقط سرود و آهنگش.
به هر حال با دیدن این فیلم یکبار دیگه متوجه شدم هر آنچه از دل بر آید لاجرم بر دل نشیند، و چون بر دل نشیند لاجرم باعث تاثیر عمیق در وجود طرف می شود ولی متاسفانه در این فیلم، به فضای رویش فرهاد، و حتی مسایل خانوادگی او آن چنان که باید و شاید و حق مطلب زندگی نامه ی او باشد، هیچ اشاره ای نکرده بود.

متاسفانه در این فیلم هیچ اشاره ای به توطئه سکوت و ظلم حکومت شاه نسبت به این چنین هنرمندان دلسوز و همچنین دولت جمهوری اسلامی در ادامه سرکوب هنرمندان واقعی نشده بود.
انگار نه انگار که دولتها، نقشی در ترویج هنر و معرفی هنرمندان و حمایت از هنرمندان دارند.

حمید رضا:

اگرچه فیلم دارای ضعفهای زیادی بود ولی بخشهای تاثیرگذاری داشت و همین که یاد فرهاد را در وجودمون زنده کرد، پخشش کار با ارزشی بود.

فرزانه مرادی:

به نظر من فیلم خیلی خوبی نبود. ولی خب چون درباره ی فرهاد بود تا آخرش نیگاش کردم. یعنی چون فیلم به فرهاد ربط داره ببیننده را تا آخره فیلم نگه می دارد.

سینا:

فیلم برف، نه مستند بود نه یک فیلم موضوعی! بازی بدون احساس و سرد همایون ارشادی و گفتارهای بی ربط برادر و خواهر فرهاد، واقعا بر ضعف فیلم افزوده بود.

مریم نیکی:

فیلم برف عالی بود! یاد فرهاد گرامی.

میثاق:

فیلم هیچ یک از تعریفهای ابتدایی یک فیلم مستند را نداشت، و نمی دانم حتی می‌توان اسمش را فیلم گذشت یا نه! ولی‌ خلاصه این کولاژ کلیپ و یا هر چه که اسمش را بگذاریم بسی بسیار ضعیف بود، و تنها جایگاه ‌بی نظیر و یگانه فرهاد سبب کشش برای مشاهده آن می شد .

محمد :

فرهاد در نمایی از فیلم برف ساخته مهران زینت بخش

فرهاد در نمایی از فیلم برف ساخته مهران زینت بخش

همین که به یاد فرهاد بودید یک دنیا ارزش داشت، مثل چند هفته پیش برای شاملوی بزرگ.

پویا خانی:

هم اینکه از فرهاد یاد کردین خوب بود. ولی‌ در کل اصلا فیلم خوش ساختی‌ نبود.

آرمان بهمنی:

درسته فیلم خوش ساختی نبود ولی‌ واقعا یادی از فرهاد تازه کرد......

لیلا:

فیلم فرهاد بسیار زیبا بود.

سمیه:

فقط شنیدن صدای فرهاد خیلی خوب بود.

فرزاد:

در فیلم برف آن قدر که باید و شاید برای فرهاد مایه نگذاشته بود. انتظارم بیش از این ها بود.

نیما:

در فیلم برف تدوین وحشتناک بود، همایون ارشادی نچسب بود و فیلم ساختار مستند گونه نداشت.

مهدی:

این فیلم اطلاعاتی در مورد فرهاد نمی داد بلکه صرفا ترانه های او را معرفی می کرد. در این فیلم به شخصیت، زندگی فرهاد پرداخته نشده بود که باعث ضعف شدید در محتوای فیلم شده بود.هر چند سعی شد با مصاحبه ها این خلا پر شود اما متاسفانه پر رنگ تر شد.
این فیلم من را که دوستدار فرهادم نتوانست جذب کند چه برسد به کسانی که آشنایی با او ندارند.

هادی:

فیلم چارچوب ساختاری جالبی نداشت، حضور آقای ارشادی هم کششی برای دیدن ایجاد نمی کرد. فقط یه سری مصاحبه با افراد در مورد فرهاد بود که جالبترین شون هم به نظرم مصاحبه با برادر و خواهر فرهاد بود. ولی از اینکه فیلمی در مورد فرهاد و به یاد او ساخته شده بود جای تقدیر دارد.

همایون:

من اصلا واسم فیلم از نظر فیلم مهم نبود، فقط اینکه از یک انسان هنرمند کمی فقط کمی یاد شد و من را به دوران جوانی و اعتراضات خودم برد ممنون هستم.

جلال از بجنورد:

فرهاد صدای ماندگار بود. صدای معترض بود.
ولی من به عنوان یه ایرانی دوست دارم همیشه از اعتراض سخن نگویید. صدایی رو تشریح کنید که راه جلو پامون بزاره نه از گذشته ها بسوزونمون.

رضا:

در مورد فیلم برف باید بگم که همون طور که خودتون هم گفتید فیلم اطلاعات تازه ای به بیننده در مورد زندگی فرهاد مهراد و کارهاش نمی داد و البته با وجود اینکه فیلم به نوعی می خواست بیننده با دیدن اون دوباره یاد فرهاد و ترانه های ماندگارش بیفته ولی متاسفانه با ریتم کند و کسل کنندش حوصله بیننده رو سر می برد. نکته دیگری هم که می خواستم راجع به فیلم بگم اینه که به نظرم حضور راوی در فیلم بیشتر از اونکه لازم باشه به چشم می آمد به طوری که بعضی مواقع(به خصوص در نیم ساعت اول فیلم) بیننده فکر می کنه که فیلم بیشتر برای نشان دادن آقای همایون ارشادی ساخته شده تا معرفی فرهاد به عنوان سوژه اصلی فیلم.

من به عنوان یکی از شیفتگان صدای فرهاد باید ازتون سوال کنم که آیا فیلم بهتری از فرهاد نداشتین که نشون بدین؟

بیژن:

اگر بخواهم در مورد برنامه های شما اظهار نظر کنم، می توانم نمره ناکافی را منظور دارم، برای من تماشای بی‌بی‌سی انگلیسی زبان محتوای بیشتری دارد تا فارسی زبان چرا ؟
برای مثال فیلمبردار، نورپرداز، صحنه همگی نشانه بی‌بی‌سی است اما ریزبینی هنری و بیان ساده در میان نیست در واقع گنجشک را جای قناری رنگ کردن که هنر نیست. شاید تماشاچی های در ایران و افغانستان و تاجیکستان ناخواسته یاد گرفته اند که تماشا کنند. فیلم برف سبب گشت که ختم کلام را بیان دارم و مقایسه کنم شما را با کار فیلمساز:
۱-محتوا و سناریو فیلم نا‌ مشخص است که فیلم در مورد فرهاد است یا یک شخص که با روح ا‌و زندگی می کند (اگر اینطور است می تواند مثبت باشد و یا منفی؟)

۲-فیلم برای اینکه چیزی برای بیان ندارد از عکسهای و فیلمهای تکراری هنرمند سوء استفاده کرده تا جذابیت به آن بخشد و زمان را برای تماشاچی طولانی.

۳-استفاده از هنر پیشه معروف در فیلم بادبادک باز، غافل از اینکه وقتی سناریو گیج است چه کمک به‌ ا‌و خواهد کرد در قوی کردن محتوای فیلم.

۴-فرهاد شاید در میان ما نباشد اما ،آهنگ ساز و شاعر آهنگهای ا‌و زنده هستند و میتوان بیشتر اطلاعات به بیننده منتقل کنند تا خواهر هنرمند.

۵-فیلم تا اخر روی دو خط جدا دنبال میشود تا پایان در صورتی که شروع مشخص نیست.

۶-چگونه این فیلم برگزیده شده برای تماشا در بی‌بی‌سی ؟ یا هدف شما هم پر کردن وقت است ؟؟

توضیح: این فیلم ساخته شده توسط بی بی سی نیست و دلیل انتخاب هم این است که تنها فیلم موجود درباره فرهاد است و تنها یادی است از او.

علیرضا از مسجد سلیمان:

برف مستند بود یا نبود اشک مارا درآورد. فرهاد خواننده ای مظلوم بود که یاد و خاطره او همیشه می ماند. با تماشای این فیلم خاطرات دهه چهل و پنجاه ما زنده شد.

الی:

منتها دوست داشتم در مورد فیلم این هفته نظرم رو با شما در میان بگذارم.
مستندی که در مورد فرهاد ساخته شده بود اصلا به زندگی شخصی فرهاد نپرداخته بود و علاوه بر اون به دلیل محدودیتهایی که در ایران وجود داره کارهاش رو هم به خوبی معرفی نکرده بود! کلاً به گونه ای مصنوعی به فیلم پرداخته شده بود...و از کیفیت چندانی برخوردار نبود! بیننده انتظار داشت در مورد شخصیت خود فرهاد بیشتر بدونه اما از این مورد اجتناب شده بود ! علاوه بر اون دیدن فیلم آدم رو کسل و خسته می کرد.

پرهام:

درسته که این کار را نمی توان از نظر مستند سازی قوی یافت اما با توجه به قرار دادن یکی از اسطوره های ایران به عنوان موضوع هر کاستی را از بین برده و آنقدر بیننده غرق نوستالوژی ها و خاطره های خود می شود که مستند سازی یا غیره را پاک فراموش می کند.

سیاوش - ایران

به نظر من این فیلم، یک فیلم گویا بود و به خوبی تصویر واضحی رو به بیننده می داد..
در باره ی انتقادی که به فیلم وارد کردین در مورد اینکه چیزی در مورد فرهاد در پس از انقلاب به بیننده نمیده، به نظر من فیلم ساز برای بیان زندگی بعد از انقلاب فرهاد دچار محدودیت بوده، چون زندگی فرهاد پس از انقلاب پر بوده از انزوایی که رژیم برای هنرمندان درست کرده و از طرفی فیلمساز نمی تونسته سوء استفاده هایی که مسئولان از آثار فرهاد کردن رو نشون بده.

ادیب:

فیلم برف، بسیار فیلم ضعیفی بود. معلوم نبود همایون ارشادی چه نقشی در آن دارد. در ایران فیلم های کوتاه خوب زیادی وجود دارد، ولی گویا رویکرد شما بیشتر بر پخش فیلم هایی است که حالت مستند دارد. اگر از آن فیلم ها استفاده کنید، برنامه ی بهتری خواهید داشت، هرچند الان هم برنامه ی منحصر به فرد و خوبی است.

آرمین:

ضمن تشکر از فیلم زیبای برف باید خاطر نشان کنیم که این میتوانست فقط گوشه ای از تقدیر اوج ستایش از زنده یاد فرهاد باشه. فرهاد به عنوانه یک صدای متفاوت همیشه در ذهن ما باقی‌ خواهد ماند.

سوزان حایری:

فیلم برف خوب ساخته نشده بود. ولی قسمتهای جالب این بود که فیلمهای قدیمی درباره فرهاد رو هم پیدا کرده بود و در فیلم گنجانده بود. اینکه زیاد درباره زندگی فرهاد و سیر هنرش توضیح نداده بود شاید دلیلش شخصیت درونگرای فرهاد بوده که حتی باعث شده بود خواهر و برادرش هم زیاد ازش چیزی ندانند.

میثم ۲۲ ساله از برازجان:

از اینکه این فیلم را در سال گشت مرگ بزرگ خواننده آزادی فرهاد مهراد نهادید کمال سپاس را از شما و سایر دست اندر کاران این برنامه دارم.
ای کاش سازنده فیلم با سفر به خارج از مرزهای ایران با یاران دوران جوانی و همکاران فرهاد از جمله اسفندیار منفرد زاده و شهریار قنبری به گفتگو می نشست و زمان بیشتری را به موضوع اصلی می داد تا تصویری شفاف تر در اختیار بیننده قرار دهد.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۱۰ ۲۱:۱۰ ۲۱:۴۰ ۱۶:۴۰
تکرار جمعه

۱۱:۱۰

۱۱:۱۰

۱۱:۴۰

۰۶:۴۰

تکرارشنبه

۰۰:۱۰ ۰۰:۱۰ ۰۰:۴۰ ۱۹:۴۰

تکرارسه شنبه

۲۱:۱۰

۲۱:۱۰


۲۱:۴۰


۱۶:۴۰

تکرار سه شنبه

۰۰:۱۰

۰۰:۱۰


۰۰:۴۰

۱۹:۴۰

تکرارچهارشنبه

۱۱:۱۰

۱۱:۱۰

۱۱:۴۰

۰۶:۴۰

تکرار چهارشنبه

۱۶:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۱:۳۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.