آغاز جشنواره فیلم ونیز و غیبت جعفر پناهی

Image caption کوئنتین تارانتینو ریاست داوران بخش ونیزیا را بر عهده دارد

شصت و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز، روز چهارشنبه، اول سپتامبر (دهم شهریورماه) با نمايش فیلم قوی سیاه اثر دارن آرونوفسکی، کارگردان برجسته سینمای آمریکا (سازنده فيلم کشتی‌گير) گشايش يافت.

در شصت و هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز ۲۴ فیلم در بخش مسابقه‌ اصلی (ونیزیا)، شرکت دارد که از ميان آنها می توان به فیلم‌های یک جایی ساخته سوفیا کاپولا (دختر فرانسیس کاپولا)، وعده‌های مکتوب بر آب اثر ونسان گالو، ۱۳ آدمکش از تاکاشی میئیکه، میرال از جولین اشنابل، ونوس سیاه از عبداللطیف کشیشه، گلدان ساخته فرانسوا اوزون و سه اثر تام تیکور (کارگردان فيلم عطر) اشاره کرد.

کوئنتین تارانتینو، کارگردان آمریکايی و خالق فیلم‌هایی چون حرامزاده‌های بی‌شرف و قصه های عامه پسند (پالپ فیکشن) ریاست داوران بخش «ونیزیا» را به عهده دارد.

علاوه بر اين ۲۱ فیلم در بخش اوریزونتی، ۱۲ فیلم در بخش کنتروکامپو ایتالیانو و ۲۹ فیلم در بخش خارج از مسابقه اين جشنواره به نمايش درخواهد آمد.

ریاست هیئت داوران بخش اوریزونتی جشنواره ونيز به عهده شیرین نشاط، عکاس و فيلمساز ایرانی مقيم آمريکا و کارگردان فیلم‌ زنان بدون مردان است که سال گذشته جايزه شير نقره ای جشنواره ونيز را به عنوان بهترين کارگردان برای کارگردانی همين فيلم دريافت کرد.

جشنواره فيلم ونيز امسال نيز مطابق سنت هر ساله با اهدا شير طلایی افتخاری از يک چهره سينمایی به خاطر دستاوردهای يک عمر فعالیت سينمايی اش تقدير می کند.

امسال اين شیر طلایی افتخاری به جان وو کارگردان چینی تبار هاليوود و سازنده فيلم هايی چون تیر شکسته، تغییر چهره، مأموریت غیر ممکن ۲، آدمکش و صخره سرخ اهدا خواهد شد.

شصت و هفتمين دوره جشنواره فیلم ونیز روز ۱۱ سپتامبر، با نمايش فیلم طوفان ساخته جولی تایمر، فيلمساز جوان آمریکایی خاتمه می يابد.

غیبت جعفر پناهی

Image caption جعفر پناهی در نامه اش نوشته که در پنج سال گذشته، اجازه ساختن فیلم به طور رسمی را نداشته است

همزمان با آغاز شصت و هفتمين جشنواره فيلم ونيز، جعفر پناهی،کارگردان سينمای ايران، روز چهارشنبه (دهم شهريور) در نامه ای که به اين جشنواره فرستاد، اعلام کرد که با وجود آزادی از زندان، اجازه شرکت در جشنواره های جهانی سينمایی را ندارد.

جعفر پناهی در اين نامه نوشت: "به رغم آزادی (از زندان)، من همچنان آزاد نيستم که به خارج کشور سفرکرده و در فستيوال های فيلم شرکت کنم."

به گزارش رويترز، نامه آقای پناهی قبل از نمایش فيلم کوتاه آکاردئون، ساخته او در جشنواره ونيز قرائت شد.

قرار بود جعفر پناهی هنگام نمايش فيلم آکاردئون در اين جشنواره حضور داشته باشد.

جعفر پناهی در بخش دیگری از نامه خود خطاب به جشنواره فيلم ونيز می نويسد: "وقتی به يک فيلمساز اجازه داده نمی شود که فيلم بسازد، به مثابه اين است که فکر او همچنان در زندان است. ممکن است او در سلول کوچکی در حبس نباشد، بلکه او در زندان بسيار بزرگتری سرگردان است."

کارگردان فيلم های دايره و آفسايد همچنين در نامه خود تصريح کرده است که طی پنج سال گذشته به طور رسمی اجازه ساختن فيلم نداشته است.

جعفر پناهی در سال 1995 به خاطر فيلم بادکنک سفيد، برنده دوربين طلايی جشنواره کن شد. وی همچنین در سال 2000، شیر طلایی ونيز را به خاطر فيلم دايره به دست آورد. فيلمی که داستان سه زن جوان و درمانده را به طور موازی در تهران آن روز روايت می کرد و به خاطر بيان انتقادی صريحش از جامعه ايران و موقعیت زنان در اين جامعه، توقيف شد و هيچ گاه در ايران به نمايش درنيامد.

دستگیری و آزادی با وثیقه

جعفر پناهی که از هواداران جنبش سبز ايران بوده است، به دنبال يک هفته اعتصاب غذا در زندان اوين و حمايت های جهانی از آزادی بدون قيد و شرط او، با گذاشتن وثيقه دويست ميليون تومانی، پس از 88 روز از زندان آزاد شد.

دادستان تهران، جرم او را "امنیتی" دانسته و گفته بود که وی در تدارک تهیه فیلمی" بدون مجوز" از حوادث پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال گذشته، بوده است.

Image caption در مراسم اهدای جوایز جشنواره کن، ژولیت بینوش هنگام دریافت جایزه بهترین بازیگر زن برای فیلم "کپی برابر اصل" ساخته عباس کیارستمی، از جعفر پناهی یاد کرد

جعفر پناهی پس از آزادی از زندان، در گفت‌وگویی با تلویزیون «آرته» فرانسه در پاسخ به این سؤال که فیلم بعدی خود را چه وقت خواهد ساخت، گفته است: "فعلا که ناچارم فقط توی سرم فیلم بسازم."

آقای پناهی در بخشی از نامه خود به جشنواره ونيز از تلاش های سينما گران در حمايت از آزادی وی، به ويژه در جريان جشنواره کن، تشکر کرده است.

او در اين باره نوشته است: "فکر می کنم همه اين حمايت ها از طرف کسانی بود که به سينما و آزادی بيان فيلمساز اعتقاد راسخ داشتند. امیدوار باشیم که روزی همه حکومت های جهان به اين باور برسند."

پناهی و جشنواره ونیز

جورجیو گوزتی مدیر بخش «روزهای مولفان» جشنواره فيلم ونيز درباره حضور پناهی در اين جشنواره گفته بود: "بسیار امیدوارم آقای پناهی بتواند به ما در ونیز بپیوندد تا درست ۱۰ سال بعد از اینکه شیر طلایی ونیز را برای فیلم دایره دریافت کرد، چنان که سزاوار آن است، توسط علاقمندان پرشور سینما مورد تقدیر قرار گیرد."

فیلم کوتاه آکاردئون که در ایران فیلمبرداری شده، بخشی از یک پروژه با عنوان "آنگاه و اکنون؛ ورای مرزها و تفاوت ها" است. فیلم های این پروژه که با حمایت سازمان ملل متحد و با محور ماده هجدهم اعلامیه جهانی حقوق بشر ساخته شده اند که در آن تصريح شده "هرکس حق دارد از آزادی فکر، وجدان و مذهب برخوردار باشد."

داستان فیلم آکاردئون درباره دو نوازنده خیابانی کم‌سن‌وسال است که در پی یک اتفاق، آکاردئونشان از آنها گرفته می شود.

قرار بود امروز، دوم سپتامبر (یازدهم شهریور) آقای پناهی در نشستی ویژه به همراه مزدک طائبی (بازیگر و فیلمساز ایرانی ساکن تورنتو) درحضور رسانه های بین المللی، درباره اين فیلم صحبت کند.

علاوه بر این، قرار بود جعفر پناهی کارگاهی آموزشی برای علاقمندان جوان سینما که اهل کشورهای اروپایی هستند در جشنواره ونيز برگزار کند.

مطالب مرتبط