گران ترین کتاب جهان به فروش گذاشته می شود

کتاب پرندگان آمریکا
Image caption تصور می شود فقط 119 نسخه کامل از "پرندگان آمریکا" وجود داشته باشد

یک نسخه کم نظیر از نقاشی های جان جیمز آدوبون با نام "پرندگان آمریکا"، که به عنوان گرانترین کتاب نقاشی جهان به ثبت رسیده، برای فروش در حراجی ساتبی ارائه شده است.

در حال حاضر فقط 119 نسخه کامل از این کتاب چاپ قرن نوزدهم موجود است که از این تعداد 108 کتاب متعلق به موزه ها و کتابخانه هاست.

نسخه دیگری از این کتاب نقاشی، یک دهه قبل هشت میلیون و 800 هزار دلار به فروش رسید که رکورد فروش کتابهایی از این قبیل را به خود اختصاص داد.

این نسخه کم نظیر به مجموعه شخصی لرد هسکه تعلق دارد و چوب حراج آن در ماه دسامبر زده خواهد شد.

کتاب مذکور حاوی هزار نقاشی در ابعاد واقعی بیش از 500 گونه از پرندگان وحشی است، که جان جیمز آدوبون، نقاش پرندگان وحشی طی دوازده سال آنها را تکمیل کرده است.

او برای این کار به سراسر آمریکا سفر کرد و روش کارش هم به این ترتیب بود که بعد از شکار پرندگان، آنها را با یک سیم نازک آویزان کرده و سپس مشاهداتش را نقاشی می کرد.

آدوبون بعد از اتمام کارش برای چاپ نقاشی ها به بریتانیا سفر کرد و در این مدت با شناسایی ثروتمندان، کتابهای خود را به آنها می فروخت.

کتاب شکسپیر

لرد هسکه یکی از مجموعه داران بریتانیایی است که از جمله یک نسخه کمیاب از کتاب متون ویلیام شکسپیر متعلق به اوست. این کتاب هم در حراجی ساتبی به فروش گذاشته خواهد شد.

این کتاب موسوم به فرست فولیو در سال 1623 میلادی چاپ شد و حاوی 36 نمایشنامه شکسپیر است.

مسئولان حراجی ساتبی می گویند که این کتاب یکی از مهمترین آثار ادبی انگلستان به شمار می رود.

احتمالا از این کتاب 750 نسخه تهیه شده که در حال حاضر فقط 219 نسخه از آن موجود است.

مسئولان حراجی ساتبی ارزش این کتاب را که سه صفحه از آن هم مفقود شده، یک و نیم میلیون پوند برآورد کرده اند.

این کتاب یکی از تنها سه نسخه کامل متون شکسپیر است که دوباره صحافی نشده است.

نامه های الیزابت اول

در حراجی ساتبی که روز هفتم دسامبر برگزار خواهد شد، نامه های دستنویس الیزابت اول، ملکه انگلستان و ایرلند به ماری استوارت ملکه اسکاتلند، هم به فروش گذاشته خواهد شد.

دیوید گلدثورپ، یکی از متخصصان ارشد بخش متون و نسخ خطی ساتبی در لندن می گوید: "ارائه تمامی این مجموعه آثار در یک حراجی، قابل توجه است، موضوعی که هرگز در عمر پانزده ساله فعالیت ام در این قسمت اتفاق نیفتاده بود."

او همچنین گفت، افرادی که قبل از من در این قسمت بوده اند هم چنین خاطره ای ندارند.