به روز شده:  14:56 گرينويچ - سه شنبه 14 سپتامبر 2010 - 23 شهریور 1389

تاجیکستان

برنامه تفریحی تاجیکی، 10 سپتامبر

خوش آمدید به صفحه برنامه تفریحی تاجیکی!

در این برنامه:

نخست نمایش فیلم "آرمانها" در کاخ "جامی"

صحبتی داریم با اسفندیار یک جهانگرد افغان تبار مقیم لندن

قرغانتپه و عید رمضان در ولایت ختلان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

نخست نمایش فیلم "آرمانها"

محی‌الدین جوره‌یف، غیرت قادراف و فرهاد توختشیف سه جوان از استان سغد دو سال قبل دانشکده هنرهای زیبا به نام استاد میرزا تورسون‌زاده را در رشته کار‌گردانی و بازیگری سینما و تئاتر ختم کرده‌اند.

این گروه هنری جوان نخستین فیلم خود را با نام "آرمانهاآ شام 7 سپتامبر در تالار سینمای "کاخ جامی" در شهر دوشنبه به نمایش گذاشتند.

سعدالله رحیم‌اف هنرشناس و منقد سینما گفت که بار اول محی‌الدین جوره‌یف، کارگردان فیلم "آرمانها" را بار نخست در یکی از جشنواره‌های بین‌المللی سینما موسوم به "دیدار" دیده بود. وی گفت که آن وقت محی‌الدین به وی گفته است: "چرا چنین فیلم کم‌ارزشی را در جشنواره بین‌المللی به نمایش می گذارید و من در جواب گفتم که ما فیلم دیگری نداریم. اگر پیشنهاد بهتری داری، بیار."

آقای رحیم‌اف افزود که پس از تماشای فیلم محی‌الدین دریافته است که آن زمان محی‌الدین سخنان او را فراموش نکرده و توانسته‌ات فیلمی را تهیه کند که ارزش جشنواره سینمایی (سینمابزم) "دیدار" را دارد و امسال در این جشنواره نیز معرفی می‌شود.

عبدالمومن شریفی هنرپیشه تئاتر جوانان می‌گوید: "من انتظار داشتم فیلمی ببینم در حد فیلمهایی که امروز در تاجیکستان زیاد تهیه می‌شود و اگر همین گونه هم می‌بود می‌گفتم، آفرین چون نخستین فیلم بچه هاست، اما فیلم خیلی بهتر از انتظاراتم برآمد."

صفر حقداد، رئیس خانه سینمای تاجیکستان کار این جوانان را موفق ارزیابی می‌کند : "من از همه سینماگران حرفه ای در تاجیکستان دعوت می‌کنم که از این بچه های جوان فیلم آفری را، بند و بست فیلم را بیاموزند".

فرهاد توختشیف، یکی از فیلمسازان و بازیگران فیلم "آرمانها" گفت که اولین کار او در سینما بوده است و او پس از تماشای فیلم از ‌بازی خودش راضی نیست.

وی افزود: "در حالی که در محل نواربرداری نقش قهرمانم را اجرا می‌کردم، احساس می‌کردم که حتماً باید همین گونه باشد، اما حالا احساس می‌کنم که بعضی جاها تصمیم نادرست گرفتم."

اما محی‌الدین جوره‌یف، کارگردان فیلم را چیزی دیگر نگران کرده است. وی باید، تا ماه نوامبر پولهایی را که برای تهیه فیلم به عنوان قرض گرفته بود، به سرمایه‌گذار برگرداند.

محی‌الدین گف: "دشواری دیگری که در تهیه این فیلم با آن روبرو شدیم، تجربه نداشتن گروه کاری ما در بخش فیلمبرداری بود. اگر چه من در گذشته دو فیلم مستند تهیه کرده‌ام، یکی با نام "کند" و دیگری "مگر این زندگیست؟"، اما این نخستین فیلم هنری بود که من تهیه کردم".

محی‌الدین می‌گوید، پس از انجام "حساب و کتاب" با سرمایه‌گذاران فیلم دنبال تهیه فیلمی دیگر می‌شود. وی گفت که حالا فیلمنامه‌ای را در دست دارد، اما اسم فیلم و محتوای آن را برای ما نگفت. او گفت تا آغاز فیلمبرداری این سر باقی خواهد ماند.

عاشق لندنی به دوشنبه آمد

این بار در مهمانی برنامه تفریحی دوستم اسفندیار بود که زاده افغانستان است، ولی سالهای طولانی مقیم لندن شده است. حالا پس از زیارت وطنش بلخ، به عنوان جهانگرد از تاجیکستان نیز دیدن می‌کند، ولی تا ببینید، قصه خیلی رمانتیکتر از این است.

اسفندیار بار نخست در باره تاجیکستان از برادرش بهزاد زیاد شنیده است و غایبانه عاشق این کشور و مردمانش شده است.

همسر یکی از برادرادران وی دختری تاجیک از دوشنبه است و اسفندیار می‌گوید، در اینجا خود را هرگز غریب نمی‌شمارد. "در وطن خودم هستم!"

اما هنگامی که از طریق اینترنت در باره تاجیکستان اطلاع بیشتر جمع‌آوری می‌کرد، اسفندیار با گلبهار نام دختر نازنین تاجیک آشنا شده است.

وی در این باره افزود: "حالا فکر می‌کنم این همه محبتها برای من بال دادند، تا من بیام اینجا و این کشور نازنین را و گلبهار گل را با چشمان خودم ببینم."

عید فطر و صفره عیدانه در ختلان

روز 10سپتامبر، مسلمانان تاجیکستان پس از یک ماه رمضان و طاعت و عبادت و روزه عید فطر را تجلیل کردند.

تجلیل از عید فطر با برگزاری برنامه‌های مختلف سنتی صورت می‌گیرد. حتماً در هر خاندان عید صبح زود از شادباش عیدگردک کودکان آغاز شد که در هر خانه را می زدند و در عوض مبارکبادی عیدی دریافت کردند.

بزرگسالان عید فطر را با گذاشتن نماز عید آغاز کرده و مسجدهای جامع پایتخت تاجیکستان لبریز از مردم بود.

اما قبل از عید در دوکان و بازارها جها می‌گذشت و مردم به عید چه گونه آمادگی گرفت؟ همکارم آرزو در شهر قرغانتپه از بازار و دکانها دیدن کرد و گزارشی آماده کرده است.

در ولایت ختلان بالاروی قیمت مواد غذایی، بخصوص میو‌جات و شیرینی همه‌ساله عنعنه‌شده است.

عدیماه فیض‌الله، یک ساکن شهر قرغانتپه از بالا رفتن قیمت غذا در آستانه عیدهای مسلمانان بخصوص عید فطر اظهار نگرانی می‌کند و می‌گوید، با این گونه نرخها امکان تهیه خوان ادانه را ندارد.

امّا مسولین حکومت شهر قرغانتپه می‌گویند که نرخ بازار را زیر نظارت دارند و در تمام بازارها نرخها در مقایسه با چند ماه قبل 30 درصد پایین رفته‌اند.

اما صرف نظر از این همه، در عید رمضان زن ها خوان عیدانه در خانه‌های خود آراسته از مهمانانشان پذیرایی می‌کنند.

اکثراً در هر خاندان حلوا شیرینی دوست داشت ترینی که بانوان ختلان در هر عید آماده می‌کنند، گذاشته می‌شود.

معمولاً دو نوع این شیرینی را تهیه می‌کنند: "حلوای سفیدک" و "حلوای سرخک". در این برنامه بانوان ختلانی برای ما شرح می‌دادند که حلوای تاجیکی چه گونه تهیه می‌شود.

اما قبل از همه عید رمضان را کودکان دوست می‌دارند، زیرا روزیست که در هر خواندان برایشان عیدی آماده است.

لطفاً نظر و پیشنهادهای خود را در باره برنامه تفریحی به ما بفرستید. امییلهای ما: zevarshoh@bbc.tj یا bbc_dushanbe@yahoo.com

با بهترین تمنّیات و آرزوهای نیک، تا آدینه آینده بدرود...

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.