اعتراض به 'پارتی‌بازی' در فستیوال ونیز

برخی از رسانه‌های جمعی ایتالیا کونتین تارانتینو، رئیس هیئت داوران را در آخرین دوره جشنواره سینمایی ونیز به اعمال "پارتی‌بازی" و حمایت از دوستان خود متهم کرده‌اند.

گفته می‌شود که تارانتینو با استفاده از موقعیت خود، بیشتر جوایز اصلی جشنواره را به دوستان و نزدیکان خود تقدیم کرده است.

جایزه بزرگ جشنواره ونیز امسال به خاطر فیلم "در یک جایی" به سوفیا کوپولا تعلق گرفت، خانم کارگردان ۳۹ ساله هالیوود، تا چندی پیش یار زندگی تارانتینو بود. او دختر فرانسیس فورد کوپولا، سینماگر نامی هالیوود است.

الکس دلا ایگلسیا دو جایزه مهم جشنواره را از آن خود ساخت، از جمله جایزه بهترین کارگردانی را برای فیلم "ترانه غم‌انگیزی برای شیپور". ایگلسیا از دوستان قدیمی تارانتینو است.

کونتین تارانتینو گفته است که هیئت داوران جشنواره ونیز، تنها به ارزش هنری فیلم‌ها توجه داشته است.

برخی از منتقدان سینمایی ایتالیا از نحوه اعطای جوایز فستیوال انتقاد کرده‌اند. پائولو مرگتی منتقد سرشناس روزنامه "کوریره دلا سرا" نوشته است که فیلم‌های "در یک جایی" و "راهی به ناکجا" فیلم‌های جالبی هستند، اما در حد جوایز فستیوال ارزش ندارند.

تارانتینو به خبرنگاران گفته است که هرگز تحت‌تأثیر روابط شخصی قرار نمی‌گیرد. او می‌گوید: "من فقط به خود فیلم توجه می‌کنم و به جوانب دیگر هیچ توجهی ندارم."

با این حال برخی از رسانه‌ها به دخالت "منافع شخصی" در اعطای جوایز جشنواره سینمایی ونیز اشاره کرده‌اند.

جایزه بهترین بازیگر نصیب وینسنت گالو شده است، درحالیکه او در فیلم "قتل واجب" به کارگردانی یرژی اسکولیموفسکی نمود برجسته‌ای نداشته است.

هنر "جایزه دادن"

مونت هلمن کارگردان آمریکایی به خاطر فیلم "راهی به ناکجا" جایزه ویژه هیئت داوران را دریافت کرد، که گفته می‌شود علت اصلی آن رابطه نزدیک این سینماگر با تارانتینو بوده است.

تارانتینو در این باره می‌گوید: «این هلمن بود که حدود بیست سال پیش به من یاد داد که چطور باید جوایز را در یک جشنواره سینمایی توزیع کرد.»

تارانتینو توضیح می‌دهد: «وقتی در سال ۱۹۹۲ با فیلم "سگ‌های انباری" در فستیوال ساندنس شرکت کرده بودم، در هیئت داوران دوستی داشتم که خیال می‌کردم به نفع من رأی خواهد داد، اما هلمن به من توضیح داد که دوست تو در هیئت داوران بدترین دشمن توست، زیرا برایش راحت نیست به نفع تو رأی بدهد.»

تارانتینو گفته است که هنگام حضور در جشنواره‌های جهانی، اجازه نمی‌دهد که چنین فشارها و احساساتی بر تصمیم او تأثیر بگذارند.