به روز شده:  16:28 گرينويچ - چهارشنبه 15 سپتامبر 2010 - 24 شهریور 1389

یادها، بوسه ها و خنجرها در آپارات

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

این هفته در برنامه آپارات، فیلم یادها بوسه و خنجرها به نمایش در می آید.

این فیلم که ساخته روجا چمن کار، شاعر و فیلم ساز است، یادی است از منوچهر آتشی، شاعر برجسته ای که ۵ سال پیش درگذشت.

درباره فیلم

منوچهر آتشی در نمایی از فیلم "یادها،بوسه ها و خنجرها" ساخته روجا چمنکار

منوچهر آتشی در نمایی از فیلم "یادها،بوسه ها و خنجرها"

فیلم که برگرفته از شعر معروفی با همین نام از منوچهر آتشی است، مجموعه است از گفت و گو با منوچهر آتشی و افراد صاحب نظر در عرصه شعر ایران و ادبیات ایران.

این فیلم، سعی دارد با استفاده از این گفت و گوها و نیز بازسازی تصویر مهمی از دوران نوجوانی شاعر، در کنار بخش هایی از حضور شاعر در سینما (در فیلم آرامش در حضور دیگران) به مروری بر زندگی و حال و روز منوچهر آتشی و نیز حس و حال و فضای جادویی آثارش بپردازد.

درباره کارگردان

روجا چمنکار، تحصیل کرده سینما هست، چند مجموعه شعر را در کارنامه اش دارد و در حال حاضر در فرانسه مشغول تحصیل در مقطع دکترا است.

خانم چمنکار فیلمسازی است که نگاهی شاعرانه به موضوعات دارد. او خود اهل جنوب است و این ناحیه و حال و هوای آن را به خوبی می شناسد.

نگاه کارگردان :

فیلم "یادها، بوسه ها، خنجرها" اولین تجربه ی جدی من در زمینه سینما است. رشته دانشگاهی من سینما بود، فضا و فرصتی که به من امکان داد تصویر و کلمه را در هم بیامیزم. آمیزش کلمه را با زندگی و با هر دم و بازدم خیلی قبل از آن، در منوچهر آتشی دیده بودم وقتی ده ساله بودم و پنجشنبه ها را برای دیدنش از برازجان به بوشهر می رفتم.

هرگز کسی را تا بدین اندازه شاعر ندیدم. به شکل عجیبی به خودش شبیه بود و به شعرهایش. بخش عظیمی از تصاویری که بعدها از کودکی ام در ذهنم حک شد تصاویر شاعری بود که پنجشنبه ها را کنارش می نشستم کنجکاو به چشمانش زل می زدم و برایم عجیب بود که چطور با دقت به شعرهای کودکانه ام گوش می دهد و با جدیت مرا به بحث کردن وامی دارد، این یکی از ویژگی های بزرگش بود هر شعر ی را از هر شاعری که بود برایش فرقی تمی کرد جوان باشد یا مسن، مطرح باشد یا گمنام، جدی می گرفت و بدون هرگونه غرضی برخورد حرفه ای با اثر می کرد و این بزرگ منشی را بعد ها هم در کمتر شاعری دیدم.


این فیلم، برای من صرف ساخت یک فیلم مستند از زندگی یک شاعر نبود برای من آمیزش تصویر و کلمه و جنوب و دریا و جنون و شعر و تاریخ و درد و مالیخولیا و رها شدن و شروه و رفتن تا انتها و رسیدن به ابتدا و زیستن با تمام شور و شکستن و دوباره رفتن بود. همه اینها در وجود شاعرانه کسی به نام آتشی خلاصه می شد. آنچه در این فیلم برای من مهم بود نشان دادن لایه های دیگری اززندگی این شاعر است، تاثیری که شاعر از فضای وهم آلود جنوب گرفته است، جنوب پری زده، جنوب دریا زده و عاشق شدن در میان این و هم، بازتابش در اشعار ش و اصولا نگاهی که شاعر نسبت به عشق دارد .

همیشه زیباترین اشعار با مفهوم عشق در آمیخته اند، این لحظات چطور خلق شده اند؟ چرا کسی بلند و با پنجره های باز از عشق حرفی نمی زند؟ بلند و از پنجره ای باز، پنجره ای دیگر گونه، پنجره ای دیگر، عمیق و دردناک : تو مثل لاله ی پیش از طلوع دامنه ها/ که سر به صخره گذارد غریبی و پاکی/ تو را ز وحشت طوفان به سینه می فشرم/ عجب سعادت غمناکی

روجا چمنکار کارگردان فیلم "یادها،بوسه ها و خنجرها"

روجا چمنکار

در ادامه از تجربه های شخصی به تجربه های جمعی نسلی از شاعرانی پرداخته می شود که اشعارشان بازتاب وقایع مهم اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشور در زمان خاصی از تاریخ است، نسل اسب های سفید وحشی. نسل عبدوهای جط با سینه هاشان هنوز مدال عقیق زخم. البته این بخش با گفتگوهایی همراه است از محمدعلی سپانلو، جواد مجابی، مریم حسین زاده، علی باباچاهی، غلامحسین سالمی، اسد اله امرایی، کامبوزیا پرتوی و پرویز هوشیار.
و دوره ای که سینما و ادبیات بیش از پیش به هم نزدیک شدند، موج نو سینمای ایران، سینمایی شاعرانه که از نگاه من با قدرتی که شروع شده بود ادامه نیافت. " آرامش در حضور دیگران" نمونه ی بی نظیر سینمایی که کارگردانش از هر شاعری شاعرتر است.

و نگاه و لبخند همیشه زنده شاعری که حتی تا آخرین لحظات زندگی اش در کنج کتابخانه تنهایش با شعر و شعر و شعر زیست و چقدر کلمات تنها شده اند حالا که نیست.

وِِیژگی فیلم:

فیلمساز در این فیلم بر مبنای شناخت خود از شاعر و جغرافیای او، در گفتگو با خود شاعر و دیگران، تلاش کرده با استفاده از بیانی شاعرانه و در عین حال تصویری، شاعری را معرفی کند که با فرمان قلب اش شعر می سرود.
فیلم با وجود آن که تکیه اش بیشتر بر گفتگو با خود شاعر هست، اما به دلیل ریتم سریع اش خسته کننده نیست و بیننده با وجود تنوع تصویری و رنگ در فیلم احساس خستگی نمی کند. فیلمساز همچنین در این فیلم خیلی آگاهانه به سراغ استفاده از رنگ و صدا رفته و سعی کرده در به تصویر کشیدن حالات روحی شاعر از رنگ ها به خوبی استفاده کند و ترکیبی از عناصر شاعرانه در رنگ و صوت را به کار بگیرد. فیلم سوای پاره ای از اشکالات جزیی در تصویر برداری و تدوین از لحاظ تکنیکی و ساختار روایتی دارای انسجام است و کارگردانی قابل قبول و آبرومندانه دارد.

نماها و گفتگو ها به اندازه و کاملا مرتبط با مضمون در فیلم به کار گرفته شده و فیلمساز گرچه لحنی ستایشگر از شاعر را در پیش گرفته و کمتر وارد زندگی شاعر در زمان تصویر برداری فیلم می شود، اما به خوبی توانسته است اطلاعات لازم در مورد شاعر و فضایی را که در آن زندگی می کرده، به مخاطب انتقال بدهد.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۱۰ ۲۱:۱۰ ۲۱:۴۰ ۱۶:۴۰
تکرار جمعه

۱۱:۱۰

۱۱:۱۰

۱۱:۴۰

۰۶:۴۰

تکرارشنبه

۰۰:۱۰ ۰۰:۱۰ ۰۰:۴۰ ۱۹:۴۰

تکرارسه شنبه

۲۱:۱۰

۲۱:۱۰


۲۱:۴۰


۱۶:۴۰

تکرار سه شنبه

۰۰:۱۰

۰۰:۱۰


۰۰:۴۰

۱۹:۴۰

تکرارچهارشنبه

۱۱:۱۰

۱۱:۱۰

۱۱:۴۰

۰۶:۴۰

تکرار چهارشنبه

۱۶:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۱:۳۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.