زندگی فیلمساز محبوب هیتلر به روی پرده می آید

Image caption نمایی از فیلم تبلیغاتی پیروزی اراده ساخته لنی ریفنشتال. ۲۵ هزار نفر در در نورنبرگ، ۱۹۳۴، پیش از سخنرانی هیتلر

طی توافقی میان چند شرکت سینمایی اروپایی زندگی لنی ریفنشتال، معروف‌ترین کارگردان آلمان نازی، به روی پرده سینما خواهد آمد.

جنی الورس البرتزهاگن نقش لنی ریفنشتال را در این فیلم سینمایی ایفا خواهد کرد.

آژانس خانم الورس به خبرنگاران گفته است که تهیه‌کنندگان مایل بودند حتما هنرپیشه‌ای آلمانی نقش لنی ریفنشتال را ایفا کند و برای این کار با جنی الورس (۳۸ ساله) قرارداد بستند که امروزه از برجسته‌ترین بازیگران سینما و تئاتر آلمان به شمار می‌رود.

فیلم زندگی لنی ریفنشتال یک محصول مشترک به نام متهم خواهد بود؛ اما نه از شرکت‌های تولیدکننده و نه از کارگردان خبری منتشر نشده است. تنها گفته می‌شود که یک فیلمساز هلندی کارگردانی فیلم را به عهده دارد.

فیلم متهم از آغاز سال ۲۰۱۱ در برلین و نیویورک و آفریقا فیلمبرداری خواهد شد و قرار است در سال ۲۰۱۲ به روی پرده بیاید.

جنجالی‌ترین مستندساز قرن بیستم

Image caption به اعتقاد برخی، خانم ریفنشتال به عقاید نازی گرایش نداشت و صرفا از روی فرصت‌طلبی به ساختن فیلم‌های تبلیغاتی دست می زد.

لنی ریفنشتال با ساختن فیلم‌هایی مانند پیروزی اراده و المپیا به عنوان برجسته‌ترین چهره سینمای تبلیغاتی آلمان نازی شناخته شد.

گفته می شود که یوزف گوبلز، وزیر تبلیغات رژیم ناسیونال سوسیالیستی، ریفنشتال را بااستعدادترین سینماگر کشور می‌دانست و شخص آدولف هیتلر به او علاقه مخصوص داشت.

لنی ریفنشتال در زمان حیات خود با تمام پیشنهادها مبنی بر ساختن فیلمی درباره زندگی او مخالفت کرد.

لنی ریفنشتال یکی از جدل‌خیزترین زنان قرن بیستم بود. عده ای او را در خطرناک‌ترین تبلیغات برای حزب نازی و رهبر آن آدولف هیتلر مقصر می‌دانند. بسیارند کسانی که عقیده دارند او از معدود زنانی بود که "پیشوا" آنان را ستایش می‌کرد و حتی گفته شده که زمانی معشوقه او بود.

از سوی دیگر بیشتر فیلم‌شناسان لنی ریفنشتال را یکی از بهترین مستندسازان طول تاریخ سینما می‌دانند که هنر او با بیان تصویری قوی و زیباشناسی عاطفی مشخص می‌شود.

هنگامی که پس از شکست فاشیسم، لنی ریفنشتال به دست نیروهای متفقین دستگیر شد، عده‌ای از نامدارترین هنرمندان آن روز، مانند ژان کوکتو خواهان آزادی "نابغه هنر سینما" شدند.

بسیاری عقیده داشتند که خانم ریفنشتال شخصا به عقاید نازی گرایش نداشته و صرفا از روی فرصت‌طلبی به ساختن فیلم‌های تبلیغاتی دست زده است.

از سال ۱۹۸۷ عده‌ای از هنرمندان سینما برای ساختن فیلمی درباره زندگی پرفراز و نشیب لنی ریفنشتال تلاش کردند، از جمله جودی فاستر، کوین کاستنر و مادونا در این باره با خانم فیلمساز تماس گرفتند، اما نتوانستند موافقت او را جلب کنند.

ریفنشتال در واکنش به پیشنهاد جودی فاستر به مطبوعات گفته بود: "من در آمریکا مصونیت ندارم و آنها هرچه دلشان بخواهد درباره من خواهند گفت. مزخرفاتی از این قبیل که من معشوقه هیتلر یا فاحشه نازی‌ها بودم. از این چرندیات درباره من کم گفته نشده است."

لنی ریفنشتال در سال ۲۰۰۳ در ۱۰۱ سالگی درگذشت.