به روز شده:  15:09 گرينويچ - دوشنبه 27 سپتامبر 2010 - 05 مهر 1389

طالبان

برنامه تفریحی تاجیکی 24 سپتامبر

درود به هواداران برنامه تفریحی تاجیکی از بخش فارسی بی بی سی

این هفته مطالب زیر را برایتان آماده کرده‌ایم:

روزهای فرهنگ ترکمنستان در تاجیکستان

مصاحبه با غلامشاه آدینه‌یف، آوازخوانی از بدخشان

آشنایی با ببیماه رحیم‌اوا، سرپرست جنگل در ناحیه دوردست بلجوان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

روزهای فرهنگ ترکمنستان در تاجیکستان

از 21 تا 25 سپتامبر در تاجیکستان روزهای فرهنگ و هنر ترکمنستان برگزار می‌شود و در دایره این برنامه 22 سپتامبر در تالار کاخ باربد در شهر دوشنبه نمایش هنرهای دستی و صنایع ترکمنستان برگزار شد.

تعداد زیادی از مهمانان که به خاطر آشنایی با فرهنگ و هنر ترکمنستان به کاخ باربد آمده بودند از بخشهای مختلف هنرهای دستی و تولیدات صنعتی ترکمنستان خوششان آمد.

توجه بیشتر تماشاچیان تاجیک را فرشها و قالیهای ترکمنی به خودش جلب کرد.

در قسمت اخیر روز در کاخ باربد برنامه کنسرتی با شرکت آوازخوانها و رقصنده‌های دسته‌های هنری ترکمنستان برگزار شد.

ارینه الکاوا، مجری برنامه‌های تلویزیون که از نمایش هنرهای دستی ترکمنستان در کاخ باربد دیدن می‌کرد، از مشترَکات فرهنگی میان تاجیکان و ترکمنها صحبت کرد: “من باور دارم که در گذشته دور دور این دو ملت یکی بوده‌اند و دلیل این گفته‌ها را می‌توان امروز در هنرهای دستی این مردم، در نقش و نگار پیراهنهای قدیمی چه مردانه و چه زنانه پیدا کرد. از این خاطر برای تاجیکستان هنر موسیقی ترکمنستان نیز بیگانه نیست.”

هم‌صحبت دیگرم مهربان عزیز می‌گوید که چند سال قبل به ترکمنستان سفر داشته است و به این خاطر، تا جایی با فرهنگ و هنر این مردم آشنایی دارد: “ما در هیئت گروه رقصی “گلریز” سال 2009 با همراهی استاد دولتمند خال برنامه کنسرتی در شهر عشق‌آباد اجرا کردیم. در این برنامه سراینده‌ها و رقصنده‌های مشهور ترکمنستان نیز شرکت داشتند.”

24 سپتامبر، طبق برنامه طرحریزی شده وزارت فرهنگ تاجیکستان که متصدی برگزاری روزهای فرهنگ ترکمنستان در تاجیکستان هستند، یک گروهی از مهمانان ترکمنستان که میان آنها هنرمندان و شاعر و نویسنده‌ها هستند، به ناحیه جلیکول ولایت ختلان سفر کردند.

آنها با زندگی ترکمن تباران تاجیکستان آشنا شده و برای آنها برنامه کنسرتی با شرکت هنرمندان تاجیکستان و ترکمنستان برگزار شد.

قسمت دیگر به ناحیه حصار سفر کردند و با موضو عهای تاریخی و فرهنگی آنجا آشنا شدند.

آرتق قادر، هنرپیشه سینما و تئاتر تاجیک که از برنامه کنسرتی ترکمنستان دیدن کرد، گفت این مردم توانسته‌اند، لباس ملی و رسم و آیینهای خود را خیلی خوب حفظ کنند.

“بهتر می‌بود اگر متصدیان برگزاری روزهای فرهنگ تاجیکستان نیز در برگزاری روزهای فرهنگ تاجیکستان در کشورهای دیگر از ترکمنستان عبرت می‌گرفتند و در تهیه برنامه‌ها بیشتر رسم و آیین و سنتهای ملی مردم تاجیک و موسیقی مردم تاجیک را معریفی می‌کردند.”

مشکل هنرمندان محلی

پیدا کردن غلامشاه آدینه‌یف، آوازخوان محبوب ساکنان استان بدخشان خیلی دشوار است-وی همیشه مشغول سرگرم کردن مهمانان جشنهای عروسی و برنامه‌های کنسرتی است که اداره فرهنگ ولایت برگزار می‌کند.

در خانواده‌ای که غلامشاه بزرگ شده است، کسی آهنگ و موسیقی و آوازخوانی نمی‌کرد. او می‌گوید: "در خانواده من تنها کسی هستم که آواز خوانی می‌کنم و ساز می‌نوازم. شاید کدام زمانی بابا کلان من چنین محبتی داشته است و من امروز این آرزوی پدربزرگم را برآورده می‌سازم."

نخستین آلبوم آهنگهایش را غلامشاه سال 2007 انتشار کرده است، با نام “تو گل شکفته رویی”. سال 2001 برای نخستین بار در هیئت دسته مطربان و آوازخوانهای مردم در چند کشور اروپای، از جمله فرانسه، پرتقالل، لندن و آلمان، و سال 2003 به ایران و باز چند کشور شرق با ساز و ترانه های مردم بدخشان در هیئت آوازخوانها از استان بدخشان برنامه ها اجرانموده است

غلامشاه با اعضای گروهش

سازی که او نخست نواختنش را آموخته است، رباب بود. “چون عمویم استای سازتراش بود و همیشه در خانواده ما سازهای موسیقی، از جمله سازهای تار موجود بودند، می‌توان گفت که نخستین استاد من در جاده هنر و سازنوازی عمویم بود. من به موسیقی میل و خواهش زیاد داشتم و او به من نواختن سازهای موسیقی را آموخت. سپس نواختن در تنبور، رباب کاشغری، بعداً کیبورد و آکاردیون را یاد گرفتم».

زنی که از گرگها نمی‌ترسد

قهرمان دیگر برنامه ما-ببیماه رحیم‌اوا، یکی از ساکنان جماعت سریخاسار ناحیه بلجوان است.

مسئولان محلی و کارمندان سازمانهای بین‌المللی او را به عنوان “تنها زنی که از گرگها نمی‌ترسد” می‌شناسند.

این زن میانه‌سال جنگلپرور ناحیه دوردست بلجوان در ولایت ختلان است. وی سرپرست جنگل منطقه زیبامنظر سرخاسار است.

ببیماه سوار اسپ به نظارت جنگل برآمده و بی‌وقت شب به خانه برمی‌گردد.

از خانم ببیماه پرسیدم که آیا در واقع از گرگها نمی‌ترسد؟ وی پاسخ منفی داد و گفت: “من از گرگها نمی‌ترسم، برعکس می‌خواهم زود زود آنها را ببینم.”

در کوهستان سرخاسار ناحیه بلجوان دهها هیکتار جنگلزاریست که ببیماه در آن جاها گشت و گذار و آن را نظارت می‌کند.

ببیماه در باره انتخاب شغلش چنین حکایت می‌کند:

"من راستی از بین زنان دهات جرأت پیدا کرده به شوهرم گفتم که می‌خواهم در ساحه جنگل کار کنم و برایم اجازه داد. پس از این نگاه زنان و دختران همسایه به من تغییر یافت. آنها گاها به من میخندند. این که من اسپ‌سوار دیر به خانه بر می‌گردم موضوع شوخیهای همسایگانمان شده بود، ولی دیرتر عادت کردند."

ببیماه از زندگی‌اش راضی است و به نظر می‌رسد که شغلش در اجرای وظایف مادری‌اش به او اخلال وارد نمی‌کند.

هنگامی که برای مصاحبه با ببیماه وارد منزل وی شدم، دو دخترک به هم مانند مرا استقبال گرفتند. فهمیدم که نوه های دوقولوی ببیماه هستند.

ببیماه می‌گوید فرزندان بزرگ و عروس و داماد هم دارد. وی موگوید، مردم باور نمی‌کنند و می‌گویند که به وی نمی‌آید که نه فرزند داشته باشد، زیرا خیلی جوان به نظر می‌رسد. اتّفاقاً، من هم این حرف را به ببیماه گفتم.

وقتی پرسیدم که سر جوانی‌اش در چیست، گفت در کوهستان سرخاسار.

در آخر اعلامی داریم برای دوستداران ترانه‌های صدرالدین نجم‌الدین. شام جمعه امروز در برنامه کوک تلویزیون فارسی بی بی سی پاره هایی از برنامه کنسرتی صدرالدین که اخیراً در لندن برگزار شد، نمایش داده خواهد شد.

شنونده های عزیز اینجا من زیورشاه، مجری و تهیه کننده برنامه، تا هفته دیگر با شما خداحافظی می‌کنم، پدروووووووووووووووووووووووود

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.