به روز شده:  19:45 گرينويچ - چهارشنبه 06 اکتبر 2010 - 14 مهر 1389

"قریه من" در برنامه آپارات

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

فیلم" قریه من" ساخته مهران زینت بخش در برنامه این هفته آپارات به نمایش در می آید.

فریدون فروغی خواننده ای است که سال ها سکوت اجباری اش در دوران پس از انقلاب باعث نشد که ترانه هایش فراموش شوند و نسل های جدیدتر هم متناسب با حال و هوای اجتماعی و سیاسی ایران، با ترانه های او زندگی کردند.

درباره فیلم

فیلم تلاش می کند از نگاهی ستایشگر، فریدون فروغی، زندگی و آثارش را از خلال گفت و گو با نزدیکان و دوست داران او به مخاطب معرفی کند.

فریدون فروغی، زاده سلسبیل تهران بود . ۶۰ سال پیش در بهمن ماه به دنیا آمد. ۹ سال پیش هم در سیزدهم مهرماه از دنیا رفت. خیلی ها گفتند که او دق کرد از بس که آواز نخواند.

فریدون فروغی در نمایی از فیلم قریه من ساخته مهران زینت بخش

فریدون فروغی در نمایی از فیلم قریه من

تک پسر کارمند اداره دخانیات تهران، از ۱۶ سالگی وارد عرصه موسیقی شد و با یک گروه کوچک به اجرای آثار موسیقی سبک "بلوز" پرداخت. بعدها وقتی که ۲۰ ساله بود از طرف خسرو هریتاش کارگردان فیلم آدمک دعوت شد که برای این فیلم ترانه بخواند.

همین آغاز راهی شد که او خواننده متفاوت شد و حدود سی ترانه ارزشمند را به دنیای موسیقی و سینمای ایران معرفی کرد.

فریدون فروغی با صدای خاص خودش و به خصوص با ترانه هایی مثل قاصدک، سال قحطی و یار دبستانی من از جمله خواننده های نسل ترانه معترض ایران شناخته می شود.

فریدون در سال های آخر عمرش، یکی دوبار اجازه پیدا کرد که در جزیره کیش برنامه اجرا کند و برای یه فیلم دیگر هم آواز بخواند. اما همین و نه بیشتر.

نگاه کارگردان

نگاهی نوستالژیک توام با احساس و عشق پاک و زیبایی آفرینی و یک حس مشترک یا فصل مشترک با فرهاد و فریدون ماندنی و استثنائی از آن کارهائی که انگار می بایست در کارنامه ام اتفاق می افتاد. گاهی اتفاق خودش می افتد و آن ضمیر ناخودآگاه است البته هر کاری معایب و نقصهائی هم دارد و با بدشانسی هائی هم همراه است.

مثل این دو کار که من حسرت آن را خوردم که ای کاش حضور زنده و فیزیکی این دو نازنین را جلوی دوربین داشتم و در روزهای آخر حیات آنها هم بدلیل بیماری ایشان این امکان میسر نبود اما باز فکر می کنم توانستم گوشه ای از زندگی آنها و کارهای آنها را به تصویر بکشم.

به نظرم مخاطبان این دو اثر کارهائی ماندگار و پخته و گرم و صمیمی هستند و با تمام وجودم وبا عشق و خون دل ,خلاصه با هزار جور بدبختی و مصیبت این دو اثر را ساختم.

فریدون فروغی در سال ۵۰ با آدمک و پروانه من و زندون دل آمد و کارش اوج گرفت.

و این اواخر می گفت عشق آخرین حرف ما بود. چرا نه؟ ... فردی عاشق و معترض، خسته که ۲۰ سال سکوت را تحمل کرد ولی دیگرتاب نیاورد و خود را رها کرد و پرواز کرد به سوی ابدیت چونکه نمی خواست فقط زنده باشد می خواست زندگی هم بکند با هنرش و آوازش در مملکت خودش.

تدوین "قریه من" کار خودم است. از هیچکدام از کارهایم رضایت کامل ندارم، چرا اگر داشته باشم آخر کار من است ولی آنها را دوست دارم. قصد نقد و یا دفاع ندارم و نمی خواهم از خودم تعریف کنم. هرچه هست را در آثارم گفته ام. اینها نتیجه تجربیات و ذهنیات من در آن سالهاست.

ویدیوی صحبت هابی کارگردان با بییندگان:

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

درباره کارگردان

مهران زینت بخش کارگردان فیلم قریه من

مهران زینت بخش

مهران زینت بخش فیلمسازی است که چند هفته پیش هم فیلم"برف " او را درباره فرهاد مهراد خواننده مطرح ترانه معترض ایران را از او دیدیم، متولد تهرا ن و فارغ التحصیل رشته سینما است. از سال ۱۳۷۳ ساخت فیلم کوتاه را شروع کرده و مدتی نیز به عکاسی و بازیگری مشغول بوده است. از کارهای کوتاه او می توان به "گلهای زرد"، " ستاره خموش" ( در باره حسین سرشار بازیگر وخواننده اپرای مشهور ایران)، فیلم "خورشید بی فروغ" ( درباره کودکان سرطانی)، فیلم" قریه من" (درباره زندگی و مرگ فریدون فروغی)، فیلم "من بادم و تو آتش"(که در قونیه ساخته شده)، فیلم" آسمان رنگ خاک و دریا رنگ خون" (درباره یک مجسمه ساز و شاعر زن) اشاره کرد. او علاوه بر کارگردانی در زمینه نویسندگی فیلمنامه هم فعالیت دارد.

ویژگی فیلم

"قریه من" بیشتر بزرگداشتی است از فریدون فروغی و اطلاعات خیلی تازه ای در مورد او، نوع موسیقی اش و شرایطی اجتماعی که منجر به بروزترانه معترض می شد، در اختیار مخاطب قرار نمی دهد. فیلم همچنین ساختار و تدوین منسجمی ندارد و به لحاظ تصویری با کمبود هایی مواجه است. فیلمساز در کنار سایر محدودیت هایی که با آنها روبه رو بوده، در این فیلم سعی کرده ادای دینی کرده باشد به این خواننده نسل از یاد رفته ایران. همین امکانات کم، او را محدود کرده و باعث شده تا سوالات و ابهامات بسیار نسل های جوان تر در مورد او و مرگش بدون پاسخ بماند. البته هیچکدام این کمبودها باعث نمی شود تا تلاش فیلمساز برای ساختن فیلمی درباره فریدون فروغی تحت شرایط محدود کننده را از یاد ببریم. هیمن تلاش با دست خالی به خودی خود، بسیار ارزشمند و ستایش آمیز است.

مروری برفیلم هفته گذشته:

درباره فیلم کنسرتی که اجرا نشد:

فیلم کنسرتی که اجرا نشد ساخته بهمن فرمان آرا، فیلم ساز شناخته شده ایران است. این فیلم مستندی است در باره پرویز یا حقی که از مشهور ترین آهنگسازان و نوازندگان ایران که پس از انقلاب به انزوا رفت. پرویز یا حقی ۷۵سال پیش در سی و یک شهریور سال ۱۳۱۴ به دنیا آمد. او از جوانی پای ثابت برنامه گل های رادیو بود. چند تن از خواننده های قبل از انقلاب مثل مهستی، حمیرا و مرضیه، با ترانه های او معروف شدند و با صدای ویلون اش خیلی ها دل به موسیقی ایرانی بستند. او بعد از پیروزی انقلاب گوشه گیر شد، گرچه موسیقی اش هیچ وقت گوشه نشین نشد. پرویز یاحقی در یازدهم بهمن ماه سال ۸۵ درگذشت. فیلم نگاهی دارد به زندگی او از زبان خودش و در واپسین سال های عمرش.

نقد کنسرتی که اجرا نشد

ثنا ناصری

رشد سیتم های دیجیتالی و پیشرفت بسیار سریع تکنولوژیهای تصویری و تولد ثانیه ای صفحه ها و سایت ها ، ثبت کردن را آسان کرده است. هرکس می تواند نظرش را بدون پرداخت هزینه در جایی ثبت کند که اولا" همه به آن دسترسی دارند و دیگر مثل کاغذ پاره ها انحصاری نیست و دوما" سالها بعد هم با یک جستجوی ساده در دنیای مجازی میتوان آنرا یافت.

در این میان، این دنیای عجیب و توانای دیجیتال است که وظیفهء حفظ و نگهداری آن اثر تولیدی را اعم از شعر، مقاله ، عکس ، فیلم و . . . به عهده میگیرد . به این ترتیب با انبوه مقاله ها و شعر ها و فیلمها و در کل اطلاعات مواجهیم . آثاری که به راحتی به صورت کدهای صفر و یک بدست ما میرسند اما بندرت به درون ما راه پیدا می کنند.

در ادامه همین روند شاهد فیلمهایی از زندگی یا به بیانی بهتر زندگی پس از مرگ !! شاعران، سینماگران، آهنگسازان و. . . هستیم. (برای مجموعه مصاحبه هایی که همه پس از مرگ هنرمند مورد نظر انجام میشود وبعضا" شاهد دیگرگون شدن نظرات هستیم، نامی بهتر از "زندگی پس از مرگ" نیافتم.

اینک چرا در بمباران اطلاعاتی فیلمهایی از این دست، فیلمی راجع به زنده یاد "پرویز یاحقی"، پیش از آنکه نام سازندهء فیلم را بدانم به ذهن و روح و جان من بیننده نفوذ می کند؟

طبق تعریف هنر در کتاب جامعه شناسی امیر حسین آریانپور، هنر امکانی است برای شناخت جهان بر تاکید بر کیفیات. این فیلم به مثابه یک اثر هنری کیفیت در جهان بودگی پرویز یاحقی را به ما نشان می دهد در حالیکه فیلم های مشابه بر اطلاعات دادن به بیننده تاکید دارند و ملغمه آشفته ای از مصاحبه های بی هدف و تصاویر پراکنده ای از هنرمند مورد نظرند.

بهمن فرمان آرا در نمایی از فیلم کنسرتی که اجرا نشد

بهمن فرمان آرا در نمایی از فیلم کنسرتی که اجرا نشد

فیلم "کنسرتی که اجرا نشد" یک گزارش نیست. فیلمی است تمام عیار که جهان نگری سازنده آن را می شود دریافت کرد. فیلمساز صرفا یک دوربین یا یک گزارشگر بی طرف نیست. نکته اینجاست که فیلمساز در این فیلم سوژه را می شناسد و همچنین به مقوله هایی چون عشق و مرگ پیش تر از این اندیشیده است.

دسترسی به فیلم هایی که زنده یاد پرویز یاحقی از خودش گرفته (و در همان فیلم می گوید که می خواسته کاری را که دیگران قرار است برایم بکنند خودم انجام دهم) و دسترسی به پیغامهای ضبط شده روی پیغام گیر تلفن خانه یاحقی یک شانس است. اما ترکیب این چنینی صداها وتصویرها، سوال های سنجیده ای که از آدم های معدودی پرسیده می شود، انسجام در تصاویر_ علیرغم اینکه با دوربینها و کیفیبتهای کاملا متفاوتی گرفته شده اند_ هنر است. هنر توانایی کادره کردن و جداکردن جزیی از کل است.

هنر شانس و اتفاق نیست. بلکه دست بردن در یک "اتفاق" است. هنر افزودن یک خواست به آن "اتفاق" است. انتخاب تصویر بی انتهای کویر- راه یا تصویر کویر- راه بی انتها و حرکت مداوم دوربینی که گویی محملی است که پیکر پرویز یاحقی را به سوی ابدیت می برد، کاریست که تنها از یک هنرمند به معنای واقعی کلمه بر می آید. "بهمن فرمان آرا"، اتفاقی و بدلیل نزدیک بودن به مرحوم یاحقی این فیلم را نساخته. او فیلم ساز است و دلیل ساخت این فیلم، فیلمساز بودن اوست نه دوستی با مرحوم یاحقی.

صدایی که همزمان با تصویر یاد شده می شنویم نه تصنیف، نه صدای ساز یاحقی و نه حتی نوای یک موسیقی سکرآور بلکه صدای افرادی است که طی ۴۸ ساعتی که از مرگ پرویز یاحقی می گذشت و کسی از این واقعه اطلاعی نداشت، نگران او بودند. این صداها به نوعی بازتاب دهنده نگاه بیرونی اطرافیان به پرویز یاحقی هم هست.

تدوین متقاطع این تصویر در طول فیلم و ضرباهنگ تغییر ماهیت پیغامهای روی پیغام گیر، از پیغامهایی برای احوالپرسی به نگرانی، شک، نگرانی بیشتر، قهر،تنها برای شنیدن پاسخ، آشتی ، التماس، شک . . . و یقین، تاثیر گذارترین نکته و بخشی از تفاوت فاحش این فیلم با فیلمهایی از این دست است که به قصد ادای دین، یا زنده نگه داشتن یاد هنرمند و شناساندن هرچند اندک هنرمند ساخته می شود.

شناختی که سازنده فیلم از هنرمند مورد نطرش و دریافتی که از هنر او دارد، اشراف فرمان آرا بر فیلمسازی، و از همه مهمتر سالهای سال تفکر و تعمق بهمن فرمان آرا در مورد مقوله مرگ، علت حس متفاوتی است که فیلم "کنسرتی که اجرا نشد" به ما می دهد.

کیفیت، وزن و روح جاری هنر در یک اثر چیزی است که صفر و یک ها در آن دخیل نیستند. آمیختن اندیشه و توانایی، پدید آمدن کیفیتی این چنین متفاوت را در فیلم "کنسرتی که اجرا نشد" موجب می شود.

نظرات بینندگان درباره فیلم کنسرتی که اجرا نشد

کاظم:

هر کشوری برای خودش یک نمادی داره که توسط اون به جهان معرفی می شود و در ایران همیشه سرافرازمون موسیقی می توانست کشورمون رو به دنیا بشناسونه. ولی متاسفانه این گونه نشد.

میثم از برازجان:


به کار بردن صحنه هایی حاشیه ای از زندگی شخصیت فیلم مثل پختن یا میل کردن غذا یا پیامهای تلفنی تا حدودی جذاب بود ولی بدلیل طولانی بودن, این صحنه ها بیننده را ملول وخسته می کرد.
در این فیلم کارگردان بیشتر قصد به تصویر کشیدن انزوای یاحقی را داشت تا به تصویر کشیدن ابعاد و فراز و نشیب های زندگی هنری اش ایشان را.

حمید رضا علی نقی:

فیلم مستند کنسرت اجرا نشده به کارگردانی آقای بهمن فرمان آرا در مورد استاد پرویز یا حقی بسیار عالی بود. همچنین صحبتهای آخر برنامه با آقای بهمن فرمان آرا نیز جالب بود. در ضمن در یکی از برنامه هایتان صحبت از امکانات بی بی سی فارسی برای پخش فیلم ها و سایر مشکلات در برنامه هایتان کردید. مجری گرامی برنامه آپارات، با وجود مشکلاتی که عنوان کردید در مقایسه با تلویزیون ضرغامی که همه امکانات مملکت در اختیارش است گل کاشتید و بسیار برنامه تان پرمحتواست.

سوری

برای پخش فیلم زندگی پرویز یا حقی بسیار متشکرم. با این حال که داستان زندگی اش خیلی تلخ بود بود، اما در حقیقت آن تمام زندگی او نبود. بیشتر مردم ایران با سختی در این حکومت زندگی می کنند. به هر حال استاد پرویز یا حقی حیف شد و نام او و خاطره او همیشه در ذهن ما است. خداوند او را برکت دهد..

جواد از مشهد

پرویز یا حقی در نمایی از فیلم کنسرتی که اجرا نشد ساخته بهمن فرمان آرا

پرویز یا حقی در نمایی از فیلم کنسرتی که اجرا نشد ساخته بهمن فرمان آرا

فیلم مستند "کنسرتی که هرگز اجرا نشد"، بهمن فرمان آرا شاید یکی از اثرگذارترین برنامه های شما باشد. پرداختن به هنرمند فقید پرویز یاحقی حقیست از او بگردن رسانه ها که در سالهای عزلت و گوشه گیری این هنرمند بزرگ فقدان ناتمامی داشت. گرچه فیلم از انسجام کافی برخوردار نبود و مسائل مورد علاقه طرفدارن هنرمندان در آن به کار نرفته و تنها یک دلمشغولی شخصی برای بهمن فرمان آرا به حساب می آمد. اما مغتنم بود و دیدنی.
اشخاصی مشهوری مثل پرویز یاحقی یا بیژن ترقی را نباید با فیلم خودبرداشته کسل کننده تهیه شام نشان داد. قطعه قطعه موسیقی باید با گفت و گوی صاحب نظران همدوره شان در فیلم باشد که نیست. بهرحال در کویر بی خبری موسیقی و ترانه و هنر برنامه امشب حالی به ما داد و شوری برانگیخت. همین الان که میل را می نویسم در حال گوش دادن به گلهای رنگارنگ شماره ۵۰۰ و ۴۶۰ هستم. از تلاش شما برای پرکردن خلا نمایش فیلم های مستند معاصر در تلویزیون سپاسگذارم. این فرصت گرانبها را مانند همه فرصت های دیگر بی بی سی فارسی در اختیار ما می گذارد.

امیر از اصفهان:

در مورد مستند کنسرتی که اجرا نشد، با کمال احترام برای آقای فرمان آرا باید گفت زندگی پرویز یاحقی به صورت مستند ارایه نشد. شاید به این دلیل است که تخصص آقای فرمان آرا در ساخت فیلمهای داستانی است. از اینکه مردم را با دیدنیهایی که نمی توانند ببینند سپاس گزارم.

مهری از مشهد:

از پخش مستند کنسرتی که هرگز اجرا نشد خیلی متشکرم. اما انتظار بیشتری داشتم. هنرمند بی نظیری مثل پرویز یاحقی مستحق کار بهتری بود. آقای فرمان آرا که احترام زیادی برایشان قائلم نتوانسته بود حق مطلب را بدرستی ادا کند. استفاده از نوارضبط شده خصوصی و بی ربط به هنر یاحقی و میکس تماسهای زجرآور مکرر ۴۳ باره بر روی تصویر کویر آن هم درست موقع پخش قطعات موسیقی استاد کمال بی سلیقگی بود. آقای فرمان آرا با استفاده نادرست از امکانات عکس و تصویر و موسیقی به ارزش هنری یاحقی لطمه زد.

از بین کسانی که یاحقی برایشان کار کرده و از قضا خیلی هم آثاری مشهوری دارند خانم مرضیه هستند که هنوز در قید حیاتند. کاش لااقل با ایشان درباره همکاری و خلاقیت یاحقی گفتگو می کردند یا صحبتهای خانم حمیرا را کمی بسط می دادند و گلهای رنگارنگ را مطرح می کردند.

کاش از نقش داوود پیرنیا در موفقیت یاحقی موضوعی باز می کردند. به گمانم آقای فرمان آرا این مستند را از پشت میز کارش ساخته است. یاحقی برای دوستداران و علاقه مندانش قدری مرموز و ناشناحته ماند. هنرمندی که در ۴۳ سالگی و در اوج خلاقیت به انقلاب رسید و پژمرد، بایستی بیش از این نمایانده می شد. همانطور که بیژن ترقی یار غار یاحقی و ترانه سرای نامی در این عزلت ناشناخته ماند و فرمان آرا او را در حاشیه باریک این مستند نشان داد و بس !!

ازتهران

دوستی میهمان من بود نشست که فیلم کنسرتی که اجرا نشد را ببیند. کم کم ضمن اینکه از صحنه های بسیار طولانی و کسل کننده از جمله صحنه آشپزخانه و شام خوردن عصبانی شده بود، از شخصیت پرویز یاحقی هم بشدت عصبانی شد چون به نظر می رسید که مادر پرویز مرتب به ا و تلفن می کند و او جواب مادرش را نمی دهد. خلاصه دوستم بلند شد و گفت فکر نمی کردم یاحقی چنین آدمی باشد که با مادرش چنین برخوردی بکند و از خانه ما رفت. راستش من هم حال مشابهی داشتم. اما با عصبانیت تحمل کردم و فیلم و برنامه را تا آخر دیدم و تازه فهمیدم که جریان چه بوده. و ضمنا فهمیدم که فیلمساز خوب یعنی چه و چگونه یک فیلم ساز معروف می تواند فیلمساز بدی نیز باشد.

بهروز

برنامه آپارات در مورد آقای یاحقی بسیار خسته کننده و آماتور بود، انتظار من این بود که در باره این استاد بی نظیر موسیقی مستندی وزین تری درست می شد.

سجادی

ممنون از انتخاب فیلمتون، معلومه آقای فرمان آرا زیاد با انتقاد میانه خوبی نداره، مخصوصا موقعی که شما گفتی صحنه ها کند و کسل کننده هستن، گفت شما فیلم اکشن زیاد نگاه می کنید، معلوم بود ناراحت شد، اما کاریش نمی شه کرد چون با یک سری راش محدود فیلم ساخته شده و اگر تایم فیلم را کم نکند مطمئنا سکانسهایی از فیلم کسل کننده می شود.

هانا:

فراوان از دیدن فیلم لذت بردم.مرسی از نمایشش..از اون دسته مستند های بی بدیل بود. خداوند فرمان آرای بزرگ را از ما نگیرد.

فرزاد:

پرویز یاحقی همانند مشکاتیان وفرهاد و یغمایی و همه ملت هنر دوست ایران که این روزها در انزوا هستند اما مگر آدمهای حقیر می توانند کوهها، و دریاها را ریشه کن کنند ... هنر هم همین است هر چه بیرحمی بیشتر شود ماندگار تر می شود مثل اشعار حافظ

معین:

به نظر من آقای فرمان آرا از چندین نوارفیلمی که در اختیارشون بود می تونستن قطعات بهتری رو انتخاب کنند. همینطور نشون دادن تصویری از بیابان در حین پخش صداها از پیغام گیر تلفن منزل مرحوم یاحقی نامتناسب و بی ربط بود.

فرزاد:

فیلم خوبی بود مخصوصا به خاطر همون موتیف کویر و تلفن و البته فیلم هایی که خود استاد از خودش گرفته بود هرچند با تمام احترام به آقای فرمان آرا و عباس گنجوی این سوال برام موند که آیا استفاده بهتر وخلاقانه تری نمی شد از اون راش ها کرد؟ آیا واقعا این قسمت هایی که که در فیلم اومده از قسمتهایی که استفاده نشده مناسب تر بودند برای نمایش؟ اما در کل خوشحالم که شبیه مستند پرتره های معمول نبود که از اول تا آخرش محدود میشه به چند تامصاحبه و نمای نزدیک از سوژه و آشنایانش.

مهرناز:

آقای صلح جو شما فیلم زد و خوردی نمی بینید که فیلم مستند آقای فرمان آرا را در قسمتهایی بسیار کند توصیف کردید من و قطعا بسیاری از دیگر ببیندگان نیز همین نظر را دارند با توجه به در نظر داشتن ارزشمند بودن این فیلم از سایر زوایا، امیدوارم هنرمندان زمینه های استقبال بهتری از نظر ببینندگان آثار خود را داشته باشند.

هومن:

خیلی خوب بود. و به عقیده من نقد شما هم نسبت به کندی در بعضی صحنه ها قابل تامل است.

زرگر:

فیلم تلخ بود. هنرمندانی چون یاحقی که هنر ایران مدیون آنهاست، متاسفانه در انزوا هستند و عده ای که از هر حیث شایستگی لازم را ندارند در راس امور.

فواد

فرمان آرا خدا حفظ ات کند استاد. ما که آرزوی دیدن استاد یاحقی به دلمون موند.

کیانا:

فیلم خوبی بود. ولی شاید میتونست خیلی بهتر از اینا باشه...با قسمت های بیابون و تلفن ارتباط برقرار نکردم...ولی حرفای اخر اقای فرمان آرا بسیار جالب بود.

علیرضا:

فیلم یه مقدار لحنش کند پیش می رفت خودتونم به این موضوع اشاره کردید. اما احساس می کنم وقتی اولین انتقاد جدی رو به آقای فرمان آرا کردید. و ایشونم اون جواب رو در مورد نوع فیلم دیدن شما گفتن یه مقدار زیاد از حد احتیاط کریدن و انتقاد نکردین نمیشه گفت ترس اما یه جورایی از نام فرمان آرا ترسیدید.

مهتاب:

برنامه این هفته بسیار عالی بود، تلاش این مستند این بود که نشان بده ما سالهای زیادی که جواهری را از موسیقی ایران از دست دادیم و چه ساده از کنار این مسائل گذشتیم حتی در آخرین لحظات زندگی اش هم تنها بود؛ مثل یک تراژدی قدیمی که فقط توی قصه ها وجود داره، این مستند یک تلنگر بود... که از این به بعد مراقب باشیم که نابغه های دیگر کشورمون را قبل از مرگشون دوست داشته باشیم، قبل از اینکه مرگ به سراغشون بیاد ما به سراغشون بریم و ازشون اسم ببریم، یاد تمام بزرگان ایران گرامی.

ابوالقاسم:

فیلم آقای فرمان آرا همه ی ما را میخ کوب کرد. بر روان همه هنرمندان در گذشته ی این مرز و بوم شاد باش گفتیم.

میثاق:

یا حقی‌ برای من یعنی بابابزرگم، یعنی آن رادیو کوچیک. اون سماور که هیچ کدوم نیستن....

علیرضا:

همونجوری که آقای فرمان آرا گفت مرگ می تونه آدم رو به زندگی امیدوار کنه، این فیلم نشون داد که یا حقی تا آخرین لحضات عمرش به زندگی امیدوار بود و هر چیزی رو که تو زندگیش براش مهم بودن رو تو فیلمای شخصی اش گذاشته بود حتی از جا انگشتی سازش هم نگذشته بود... فیلم خوبی بود چون بیشتر به زندگی یا حقی پرداخته بود، تا به مرگش.

آرمین:

واقعا زیبا بود.صدای زن روی پس زمینه شوره زار تکان دهنده بود.بنظر من تاکید زیادی روی ریتم کند فیلم از طرف مجری محترم شد که بنظر من ضرورتی نداشت و ذات این فیلم چنین ریتمی رو اقتضا می کرد.البته با تمام احترام زیادی که برای شخص آقای فرمان آرا قائلم بنظرم جواب تند ایشون به مجری محترم که شما زیاد فیلمهای زد و خوردی نگاه می کنید برازنده ایشون نبود و بهتر بود با آرامش بیشتری فقط از فیلم خودشون دفاع می کردند. به هرحال از جناب فرمان آرا بابت شناساندن این موسیقی دان بزرگ به نسل جوان امروز کمال تشکر و سپاس رو دارم.

سینا:

فیلم شاید از لحاظ ساختار یه کم بلنگه اما به خاطر وجود شخصیتی به اسم "پرویز یاحقی" فیلم تکرارناشدنی و بی نظیریه.

امین:

دیشب این فیلم رو برای بار چهارم دیدم و دوباره تحت تاثیر قرار گرفتم.

کامیار:

فیلم بی نظیری بود.

مهرداد:

یکی از متفاوت ترین مستندها درباره شخصیت های بزرگ بود. واقعا تحت تاثیر قرار گرفتم و با گذشت هر ثانیه از این فیلم آهی از ته دل می کشیدم که چگونه بزرگان ما در خانه و وطن خود محبوسند و غریب.
خداوند بزرگانی چون جلیل شهناز، حسن کسایی، محمدرضا شجریان، فضل اله توکل و... والبته بهمن فرمان آرا ! را در پناه خویش حفظ نماید.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۰:۱۰

۲۱:۱۰ ۲۱:۴۰

۱۷:۴۰

تکرار جمعه

۱۱:۱۰

۱۱:۱۰

۱۱:۴۰

۰۷:۴۰

تکرار جمعه

۱۵:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۲:۲۰

تکرار شنبه

۱۹:۱۰

۲۱:۱۰

۲۱:۴۰

۱۷:۴۰

تکرار سه شنبه

۲۳:۱۰

۲۴:۰۰

۰۰:۴۰

۲۰:۴۰

تکرارپنج شنبه

۱۵:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۲:۲۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مطالب پرخواننده کنونی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.