آثار چاپی و دیجیتال در نمایشگاه کتاب فرانکفورت

Image caption هم اکنون حدود یک سوم تمام کتاب‌های تازه، به صورت دیجیتال نیز عرضه می‌شوند

"نمایشگاه بین‌المللی کتاب" در فرانکفورت روز چهارشنبه (۶ اکتبر) افتتاح شد.

این نمایشگاه بزرگترین مرکز عرضه کتاب و خرید و فروش حقوق آثار در جهان است.

در نمایشگاه امسال روی هم ۷۵۳۳ ناشر از ۱۱۱ کشور شرکت دارند. بریتانیا با ۷۳۳ غرفه و ایالات متحده با ۶۰۷ غرفه بزرگترین کشورهای شرکت‌کننده هستند.

در کنار غرفه‌های عرضه کتاب، در سالن‌ها و راهروهای بیشمار نمایشگاه، برنامه‌های متنوع فرهنگی و صدها جلسه بحث و گفت‌وگو برگزار می‌شود.

شصت و دومین دوره نمایشگاه کتاب فرانکفورت بامداد چهارشنبه با حضور کریستینا فرناندز دکیرشنر، رئیس جمهور آرژانتین، مهمان ویژه جشنواره و گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان گشایش یافت.

موضوع محوری نمایشگاه امسال، انتشارات دیجیتال و کتاب‌های الکتریکی است.

در حال حاضر حجم فروش کتاب‌های الکتریکی بیش از یک درصد نیست، اما انتظار می‌رود که در آینده نزدیک ده در صد از کل انتشارات به صورت دیجیتال خریده و خوانده شود.

هم اکنون حدود یک سوم تمام کتاب‌های تازه، به صورت دیجیتال نیز عرضه می‌شوند.

وزیر خارجه آلمان در سخنرانی خود گفت: "کتاب از تمام کسانی که از مرگ آن حرف می‌زنند، بیشتر عمر خواهد کرد." آقای وستروله افزود که کتاب دیجیتال، جای کتاب چاپی را نمی‌گیرد، بلکه آن را تکمیل می‌کند.

خانم دکیرشنر، رئیس جمهور آرژانتین در سخنانی گفت که خود را از "نسل گوتنبرگ" می‌داند، اما می‌داند که هم‌نسلان دخترش کار با رسانه‌های دیجیتال را ترجیح می‌دهند.

مهمان ویژه: آرژانتین

Image caption رئیس جمهوری آرژانتین زنی سالمند را به روی سن برد و به حاضران معرفی کرد که شوهر او نویسنده بود و به دست دیکتاتوری نظامی به قتل رسید

آرژانتین مهمان ویژه این دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت است. به همین خاطر رئیس جمهور این کشور در گشایش نمایشگاه شرکت داشت و حدود صد ناشر آرژانتینی در نمایشگاه حضور دارند.

به مناسبت نمایشگاه کتاب حدود ۲۰۰ اثر از نویسندگان آرژانتین به ۳۱ زبان دنیا ترجمه و عرضه شده است.

حدود ۷۰ نویسنده نامی آرژانتین به نمایشگاه کتاب دعوت شده‌اند.

مطالعه و کتاب‌خوانی در آرژانتین رواج فراوان دارد. در این کشور با ۴۰ میلیون جمعیت، سالانه بیش از ۲۲ هزار عنوان کتاب منتشر می‌شود.

دولت آرژانتین به نشر کتاب و رشد فرهنگ مطالعه اهمیت می‌دهد و قیمت کتاب به طور نسبی بسیار ارزان است.

برگزارکنندگان نمایشگاه کتاب عقیده دارند که اهل کتاب، ادبیات آرژانتین را با نویسندگان بزرگی مانند خورخه لوئیس بورخس و خولیو کورتاسار می‌شناسند، در حالیکه ادبیات معاصر آرژانتین چهره‌های مهمی دارد، که به خوبی در جهان شناخته شده نیستند.

غرفه‌های وسیع ناشران آرژانتین به حالت لابیرنت تنظیم شده است، که "هزارتوهای بورخس" را تداعی می‌کنند.

روی دیوارها دهها عکس و سند و قطعه فیلم، افراد بازدیدکننده را با سیر تاریخ ادبیات آرژانتین آشنا می‌کند.

دستمایه‌های فرهنگی و اسطوره‌ای در ادبیات آرژانتین جای خاصی دارد.

Image caption در نمایشگاه امسال روی هم ۷۵۳۳ ناشر از ۱۱۱ کشور شرکت دارند

دوران دیکتاتوری نظامی در آرژانتین از ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۳ همچنان در کانون ادبیات سیاسی این کشور قرار دارد. در دوره حکومت ژنرال‌ها، دهها هزاران نفر در آرژانتین "ناپدید" شدند که بیشتر آنها اعضای احزاب چپ و سازمان‌های کارگری بودند.

کریستینا دکیرشنر، رئیس جمهور آرژانتین در سخنرانی خود گفت: "ادبیات آرژانتین در برخورد با دوران سیاه دیکتاتوری بیرحم است و چهره خود را بزک نمی‌کند."

خانم رئیس جمهور زنی سالمند را به روی سن برد و به حاضران معرفی کرد که شوهر او نویسنده بود و به دست دیکتاتوری نظامی به قتل رسید. هکتور اوسترهلد به همراه چهار دختر خود "ناپدید" شد.

آرژانتین امسال دویستمین سالگرد استقلال خود را جشن می‌گیرد.

این سومین بار است که نمایشگاه کتاب فرانکفورت مهمان ویژه خود را از آمریکای لاتین انتخاب می‌کند: در سال ۱۹۷۶ مکزیک مهمان ویژه نمایشگاه بود و در سال ۱۹۹۴ برزیل.

در نمایشگاه کتاب فرانکفورت ۱۹ ناشر از ایران حضور دارند که بیشتر کتاب‌های علمی و دینی عرضه کرده‌اند.

گفته می‌شود که برخلاف سالهای گذشته، در این دوره از ایران تنها ناشران وابسته به دولت حضور دارند.

نمایشگاه بین‌المللی کتاب در سه روز اول تنها به مراجعان حرفه‌ای اختصاص دارد، اما روزهای شنبه و یکشنبه (نهم و دهم اکتبر) به روی عموم باز است.