به روز شده:  12:21 گرينويچ - شنبه 09 اکتبر 2010 - 17 مهر 1389

برنامه تفریحی تاجیکی، 8 اکتبر

با درود!!!!!!!!!

خوش آمدید به برنامه تفریحی تاجیکی این هفته که من زرینه در همکاری با زیورشاه، آرزوجان و اسفندیار برایتان آماده کردم.
مطالب برنامه این هفته:

سامی یوسف در تاجیکستان. مصاحبه زیورشاه را با این خواننده ایرانی‌تبار،


محافل تجلیل از "روز زبان" و نظراتی در باره زبان،

زادروز حسنشاه سیبدیک، آوازخوان بدخشانی،

و در برنامه این هفته صحبتهای شیرین و مشورتهایی برای دختران را از یک دختر جسور و ورزشکار تاجیک پیشکش شما می‌کنیم.


همچنین این هفته با کمک یکی از همکارانمان می‌رویم به سیر سر خاسار، یکی از منطقه‌های زیبای کوهستانی در ختلان.


و نظر فاطمه، یک دختر جوان که با وجود مشکلات بینایی در دانشگاه تحصیل می‌کند.

روز مولود برخی از آوازخوانان تاجیک از جمله روز تولد نرگس بندیشایوا نیز در هفته گذشته بود.

صحفه ویژه برنامه تفریحی را بخوانید و از خبرهای فرهنگی هفته گذشته باخبر شوید!

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

روز چهارشنبه 7 اکتبر سامی یوسف در دوشنبه کنسرتی برای دوستداران هنرش اجرا کرد.
ترانه‌های این آوازخوان در تاجیکستان توسط سی دی و دی وی دی و نوارهایش مشهور شده و در کوتاهترین فرصت سامی یوسف توانست توجّه بسیاری از جوانان را به خود جلب کند.

زیورشاه قبل از اجرای برنامه کنسرتی با سامی صحبتی داشت از این قرار:

می‌خواستم نخستین تاثرات خود را از تاجیکستان بگویید؟

من خیلی هیجانزده هستم، خیلی خوشحال و متاثرم، زیرا تاجیکستان شاید برایم نزدیکترین جا به ایران باشد-کشوری که من در آنجا، در تهران، متولد شدم. احساس می‌کنم که این جا من با مردم خودم هستم و این تنها یک کنسرت دیگر نیست.

تاجیکستان و بسیاری از کشورهای دیگر، مانند آذربایجان، پس از فروپاشی اتحاد شوروی سرنوشت خود را به دست خود گرفته‌اند و دوباره در جستجویی هویت خود هستند.

چه فضای تکان‌دهنده و زمان مناسبیست و من مردمی را می‌بینم که سرشار از امید و آرزو هستند. می‌خواهم به همه بگویم که خدا همه‌اتان را بیامورزد. من بسیار خوشبختم که این جایم و به دیدار شما مشرف شده‌ام. سپاس از مهمانداری شما.

بعد از تاجیکستان به کجا می‌روید و چه برنامه هایی دارید؟

ما یک نمایش در هلند، در راتردام، داریم. بعداً سه سفر هنری به شهرهای بزرگی در اروپا انجام می‌دهیم که دهها هزار شرکت خواهند کرد. یک برنامه دیگر در ارینا داریم.

ما عازم یک سفر جهانی نیز هستیم. و صدقاً می‌گویم که من خیلی می‌خواهم تا شش ماه آینده باز به تاجیکستان آیم و یک نمایش بزرگی برای مردم، برای توده‌ها، اجرا کنم.

زبان من-جهان من.....

اما روز 5 اکتبر در تاجیکستان از "روز زبان" تجلیل به عمل آمد. همکارم زیورشاه هفته گذشته در یکی از محافل روز زبان شرکت داشت و با عسکر حکیم، شاعر معروف، در مورد ضرورت تجلیل از روز زبان صحبت کرد.

آقای حکیم بر این نظر است که برای آن که مردم در تاجیکستان به زبان تاجیکی-فارسی صحبت گوارا کنند، قبل از آن باید به جوانان خواندن کتب را یاد داد.

ولی وی می‌گوید: "در تاجیکستان کتب و مجله هایی که در آن آثار نیاکان و ادیبان کنونی در جشده‌اند، به تعداد اندک نشر می‌شوند. همچنین، خواندن کتب را برای جوانان باید از سن مکتبی و حتی قبل از آن یاد داد."

از سوی دیگر، داریوش رجبیان، خبرنگار تاجیک مقیم لندن، علل اصلی کاسته شدن زبان فارسی در تاجیکستان را از میان بردن خط فارسی می‌داند.

آقای رجبیان معتقد است که به پاکسازی زبان و یاد گرفتن آن به طور شیوا و فصیح تنها از راه گذار از خط سیریلیک به خط فارسی دست یافتن ممکن است.

آقای رجبیان گفت: "در میان مقامات تاجیکستان کسی را پیدا کردن مشکل است که با زبان تاجیکی درست و بدون اشتباه صحبت کند. اکثر آنها به هنگام سخنرانی زبان تاجیکی را با زبانهای غیر و یا با واژه‌های نامفهوم و ناجا آمیخته می‌کنند."

حسنشاه-آوازخوان ترانه‌های پامیری

بسیاری از زبان‌شناسان در محافلهایی در رابطه با تجلیل از روز زبان به خطرات از میان رفتن برخی از زبانهای کهن ایرانی در تاجیکستان اشاره‌ می‌کردند و پیشنهادهایی در مورد نگهداری آنها ارائه می‌کردند.

سوم ماه اکتبر حسنشاه سیسدیک، یکی از آوازخوانان معروف که در فهرست برنامه‌های کنسرتیش ترانه‌های زیادی را به زبانهای رایج در بدخشان اجرا می‌کند، روز تولد داشت.

حسنشاه در شهر خاروغ گروه هنری خود را تأسیس داده و در آن همزمان با ترانه‌های زمانوی ترانه‌های سنتی مردم بدخشان را اجرا می‌کند. حسنشاه بیشتر خواندن ترانه‌های مردمی را با شیوه زمانوی دوست می‌دارد.

"از دختران مشت‌زن نهراسید"

موزونه چارییوا، قهرمان مسابقات آسیایی در مشت‌زنی، این هفته مهمان برنامه ماست.

موزونه می‌گوید که هرچند در مسابقات جام جهانی در بربداس در مشت‌زنی میان ورزشکاران دختر تا 60 کیلوگرم وی هیچ جایزه‌ای را به دست ناورده، ولی "این نخستین بار بود که در مسابقات جام جهانی یک دختر مشت‌زن از تاجیکستان شرکت کرد."

موزونه بانو قول داد که در مسابقات آینده جام آسیایی که در ماه نوامبر در چین برگزار خواهد شد، وی مقام اول قهرمانی را به خود اختصاص خواهد داد. بدین منظور موزونه حالا شب تا روز تمرین می‌کرده است.

از موزونه پرسیدم با درنظرداشت آن که وی به ورزش به اصطلاح مردانه مشغول است، آیا نگران نیست که جوان‌پسران عاشقش از بیم “کتک خوردن” به او اظهار محبت نکنند؟

اما موزونه گفت: "در انتخاب ورزش مشت‌زنی پدرم سهم دارد. راستی، ما دختران مشت‌زن هرچند بازوان قوی داریم، ولی در منزل و زندگی معمولی ما خانم هستیم و من سعی می‌کنم از بازوان خود در زندگی اجتماعی و خانوادگی استفاده نکنم."

موزونه مانند دختران دیگر تاجیک خوراکپزی را دوست می‌دارد و می‌گوید که تمام کار روزگار را خودش انجام می‌دهد.
بیا برویم سر خاسار...

سر خاسار از منطقه‌های زیبا و کوهستانی ولایت ختلان است و همکارمان آرزوی کریم برای آشنایی خود و ما با این منطقه اخیراً سفری به آنجا داشت.

آرزو می‌گوید که برای سفر به این منطقه می‌خواست از وسایل مسافربری استفاده کند، ولی پیدا کردن اتوبوس خیلی مشکل بوده است.

بالاخره آرزو با ماشین باربری به منطقه رسیده و بیش از 100 کیلومیتر راههای پرغبار و دشوارگذر را طی کرده است، تا با برخی از ساکنان سر خاسار صحبتهایی انجام دهد

.

فاطمه، یک ساکن دهه شهیدان می‌گوید که هفت فرزند دارد. وی می‌گوید از نبودن مکتب همه فرزندانش بی‌سواد مانده‌اند.

رجبماه، ساکن دیگر سر خاسار که در روستای پیشتاوه این ناحیه به سر می‌برد، می‌گوید که به خاطر تأمین خانواده با مواد غذایی به جمع‌آوری سبزیجات و میوه و خشکاندن آنها مشغول است.
رجبماه شیوه پوختن خوراک را برای آرزو به نمایش گذاشته است.

بابای قربان‌علی 111 سال دارد و تمام عمر خود را در سر خاسار گذرانده است.
وی می‌گوید که حتی از قلمرو جماعت سر خاسار به مرکز ناحیه نرفته است. وی بعد از سصحبت، هنگامی که آرزو قصد بازگشت را داشت، به وی دعای خیر کرده و آرزومند آن شده است که در ناحیه آنها همیشه نیروی برق باشد.

مشکلات جوانان معلول و نابینا

هفته گذشته همایشی برای بررسی مسائل نابینایان و معلولان در دوشنبه برگزار شد. فاطمه شمس‌الدیناوا از شرکت‌کنندگان این همایش بود.

وی از جمله معدود دانشجویانیست که مشکل بنایی دارد. فاطمه بانو در بخش حقوق دانشگاه ملی تاجیکستان تحصیل می‌کند. وی می‌گوید که در دانشگاههای تاجیکستان تعداد اندکی از افراد معلول و نابینا تحصیل می‌کنند.

فاطمه یکی از مشکلات عمده افراد نابینا و معلول در تاجیکستان را نبودن جای کار برای آنها و از بازارها برآوردن محصولاتی عنوان کرد که آنها در کارخانه‌های ویژه تولید می‌کردند.

در دوران شوروی اجازه تولید چنین محصولات به نابینایان داده می‌شد.

فاطمه می‌گوید: "بهانه اصلی که برای بسیاری از افراد معلول امکان دانشجوی شدن نمی‌دهد، نبود متخصصان ویژه در مؤسسه‌های آموزشییست که توانند با افرادی مثل من کار کنند."

فاطمه می‌گوید که قانون دسترسی تمام ساکنان به آموزش و پرورش را فراهم کرده، اما در اصل در این جاده حقوق بسیاری از افراد معلول نقض می‌شود، یعنی آنها از تحصیل برابر در دانشگاهها با سایر جوانان محروم هستند.

نرگس لالایی خوان......

نرگس بندیشایوا 8 اکتبر سال 1966 در شهر دوشنبه به دنیا آمد. در این روز همه‌ساله والدان نرگس دسترخوان می‌آرایند و یکجا با دوستانش روز مولودش را جشن می‌گیرند.

نرگس از اوان کودکی به موسیقی علاقه داشت و در مدرسه موسیقی به تحصیل پیان و پرداخت. نرگس در سال 1983 برای تکمیل دانش موسیقی‌اش وارد رشته موسیقی حرفه‌ای دانشگاه هنرهای زیبای تاجیکستان شد.
وی در سال 1989 در مسابقه هنری "اوازخوانان جوان" شرکت کرد و برنده شد. در آغاز دهه 1990 بود که هنر نرگس فراتر از تاجیکستان رفت.

در این سالها در قزاقستان مسابقه‌ای با نام "اواز آسیا" دایر می‌شد و در آن بهترین آوازخوانان منطقه برنده می‌شدند.
تابستان سال 1991 نرگس در کنار 60 شرکت‌کننده دیگر رویی صحنه این مسابقه بین‌المللی در شهر آلماتی رفت و جایزه اول مسابقه را به خود اختصاص داد.

در تیره‌ماه سال 1991 نرگس قبل از تجلیل از 25 زادروزش در یک سانحه‌ جان خود را از دست داد. تا حال سی دی و نوارهای موسیقی نرگس در میان جوانان و دوستاران موسیقی خریداران زیادی دارند.
به همه آنهایی که به این صحیفه امروز سر زدند، تشکر می‌گویم و تا فرصت بعدی از من و سایر همکارانم پدرووود!!!!!!!!!!

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.