جایزه صلح نمایشگاه کتاب فرانکفورت برای نویسنده اسرائیلی

داوید گروسمن نویسنده اسرائیلی
Image caption این نویسنده که از فعالان جنبش صلح در اسرائیل است، از راه حل تشکیل دو دولت مستقل دفاع کرد

"نمایشگاه بین‌المللی کتاب" در فرانکفورت روز یکشنبه (دهم اکتبر) طبق معمول هر سال طی مراسمی برای اهدای "جایزه صلح" به یک نویسنده به پایان رسید.

امسال این جایزه به داوید گروسمن نویسنده اسرائیلی تعلق گرفت.

هیئت ژوری با اهدای "جایزه صلح" از تلاش‌های داوید گروسمن در راه آشتی میان اسرائیل و فلسطینی‌ها تقدیر کرد.

در تقدیم‌نامه گفته می‌شود: "گروسمن تصمیم گرفت بخشی از مکانیسم نفرت‌جویی و انتقام‌کشی نباشد و در راه صلح و دوستی گام بردارد."

داوید گروسمن در دهها داستان و نمایشنامه و گزارش از برقراری صلح در خاورمیانه دفاع کرده است.

مراسم اعطای "جایزه صلح ناشران آلمان" در کلیسای "پاول" فرانکفورت برگزار شد. در کنار دهها چهره سیاسی و فرهنگی از آلمان و سراسر جهان، کریستیان وولف، رئیس جمهور آلمان حضور داشت.

داوید گروسمن در نطق سپاسگزاری خود گفت: "آرزو می‌کنم که کشورم اسرائیل این توانایی را بیابد که تاریخ خود را از نو بنویسد."

نویسنده ۵۶ ساله که از فعالان جنبش صلح در اسرائیل است، از راه حل تشکیل دو دولت مستقل دفاع کرد.

آقای گروسمن گفت: "هر دو ملت، هم مردم اسرائیل و هم فلسطینی‌ها، حق دارند در صلح و آرامش، به دور از اشغال و نفرت و وحشت زندگی کنند. هر دو ملت حق دارند که در قلمرو خود از حاکمیت سیاسی برخوردار باشند و با حیثیت انسانی زندگی کنند."

گروسمن همچنین گفت: "اسرائیل پس از ۶۲ سال و با تمام قدرت و فشار نظامی، هنوز نتوانسته به شهروندان خود احساس امنیت بدهد. واقعیت غم‌انگیز این است که اسرائیل هنوز نتوانسته انسان‌های یهودی را از گذشته تلخ رهایی بخشد و به آنها اطمینان بدهد که قومی آواره و بدون سرزمین نیستند. تا زمانی که صلح برقرار نشود، اسرائیلی‌ها به این احساس نخواهند رسید که در کشور خود زندگی می‌کنند."

نویسنده اسرائیلی افزود: "اسرائیل باید بیاموزد که با گذشته خود به نحو دیگری روبرو شود و خود را به گونه‌ای دیگر برای جهان تعریف کند."

پسر جوان گروسمن در جریان جنگ جنوب لبنان، بر اثر اصابت راکت حزب‌الله جان خود از دست داد. گروسمن ماجرای قتل پسر خود را در کتاب "زنی که از خبر فرار می‌کرد" بازگو کرده است.

گروسمن در مراسم دریافت "جایزه صلح" در فرانکفورت گفت: "از صمیم قلب آرزو می‌کنم که فلسطینی‌ها، پس از چندین نسل سرکوب و آوارگی سرانجام با عزت و سربلندی در کشور مستقل خود زندگی کنند."

جایزه صلح آلمان از صندوق اتحادیه ناشران تهیه می‌شود و ارزش آن ۲۵ هزار یورو، (حدود ۳۸ هزار دلار) است.

جایزه صلح هر سال در پایان نمایشگاه کتاب فرانکفورت به فردی اهدا می‌شود که از راه فعالیت‌های علمی یا ادبی به صلح جهانی خدمت کرده باشد.

نمایشگاه کتاب فرانکفورت بزرگترین مرکز عرضه کتاب و خرید و فروش حقوق آثار در جهان است.

در نمایشگاه امسال روی هم ۷۵۳۳ ناشر از ۱۱۱ کشور شرکت داشتند. بریتانیا با ۷۳۳ غرفه و ایالات متحده با ۶۰۷ غرفه بزرگترین کشورهای شرکت‌کننده بودند.

شصت و دومین دوره نمایشگاه کتاب فرانکفورت بامداد چهارشنبه با حضور کریستینا فرناندز دکیرشنر، رئیس جمهور آرژانتین، مهمان ویژه جشنواره و گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان گشایش یافت.

موضوع محوری نمایشگاه امسال، انتشارات دیجیتال و کتاب‌های الکتریکی بود.