به روز شده:  18:41 گرينويچ - چهارشنبه 13 اکتبر 2010 - 21 مهر 1389

هنر ایران

رودخانه هنوز ماهی دارد در برنامه آپارات

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

این هفته در آپارات فیلم"رودخانه هنوز ماهی دارد" ساخته "مجتبی میرطهماسب" به نمایش درمی آید.

درباره فیلم:

رودخانه هنوز ماهی دارد حکایت تلاش یک استاد دانشگاه برای جلب توجه به محیط زیست از طریق حکاکی بر روی سنگ ها در حاشیه رودخانه هاست.

ماهی و آب، معنا و منشا زندگی به حساب می آیند. ولی پدیده گرم شدن زمین، آلودگی های محیطی، کم آبی، جنگ ها و بحران های انسانی و طبیعی در سراسر جهان، زندگی در کره زمین را با خطر رو به رو کرده است.

دکتر احمد نادعلیان با کشیدن تصاویر مختلف بر سنگ در جویبارها و رودخانه های ایران و خیلی جاهای دیگر به دنبال این است که به آدم ها یادآوری کند که ماهی ها و آب ها هنوز زنده هستند و باید مراقبشان بود. او اسطوره های قدیمی و نشانه های بدوی را یک بار دیگر به حاشیه زندگی روزمره انسان امروز وارد می کند و سعی دارد که با ساده ترین خطوط و عناصر، انسان را به طبیعت نزدیک تر کند.

نمایی از فیلم رودخانه هنوز ماهی دارد ساخته مجتبی میر طهماسب

نمایی از فیلم رودخانه هنوز ماهی دارد

احمد نادعلیان؛ یکی از چهره های شناخته شده هنر محیطی در عرصه بین المللی است. او بیشتر عمرش را در طبیعت می گذراند، به گوشه و کنار جهان سفر می کند و آثارش را در کشورهای مختلف به اجرا در می آورد. آثار او در بیش از ۴۰ کشور دنیا پراکنده هستند.

او هزاران سنگ کوچک و بزرگ را با تصاویر ماهی، خرچنگ، چهره، دست و پا کنده کاری کرده و در گوشه و کنار جهان یا روی زمین بجا گذاشته، یا دفن کرده و یا به داخل آب انداخته است. " فیلم رودخانه هنوز ماهی دارد"، تصویری است از تلاش های این هنرمند.

این فیلم ساخته مجتبی میرطهماسب است. مستندساز با تجربه ای که کارهای خوب و به یاد ماندنی را در عرصه سینمای مستند در ایران انجام داده و در انتخاب موضوعات فیلم هایش معمولا سراغ موضوعات جذاب و دست نخورده رفته است. او در این فیلم همراه با احمد نادعلیان به سراغ ماهی های سنگی رودخانه می رود و ماحصل فیلمی دیدنی است.

درباره کارگردان:

مجتبی میرطهماسب کارگردان فیلم، متولد۱۳۵۰ در کرمان و دانش آموخته دانشگاه هنر تهران است. از سال ۱۳۶۹ وارد حرفه فیلمسازی شد. او از ابتدا در این حرفه بسیار پرکار بود و با عناوین متعددی چون صدابردار، عکاس، محقق، دستیاری کارگردان، مدیریت تولید، تهیه کنندگی، نویسندگی و کارگردانی در این حرفه مشغول به کار بوده است.

مجتبی میرطهماسب علاوه بر ساخت فیلم مستند، چندین ویدئو کلیپ نیز کارگردانی کرده و فیلمهای مستندی درباره هنر نیز برای شبکه دوم تلویزیون ساخته است. بخشی از فیلم های او در مقام تهیه کننده و کارگردان عبارتند از: "خانه استاد مطهری"، "پا بر روی توپ"، "سوگ سیاوش"، "بانوی گل سرخ" و " رودخانه هنوز ماهی دارد". صدای دوم و ساز مخالف هم از دیگر فیلم های اوست.

ویژگی فیلم:

مجتبی میر طهماسب کارگردان فیلم رودخانه هنوز ماهی دارد

مجتبی میر طهماسب

"فیلم رودخانه هنوز ماهی دارد" ریتمی منطقی، روان و ساده دارد و فیلمساز سعی کرده بی واسطه و قضاوت، سرراست اصل موضوع را بگوید و کنجکاوی بیننده را برای یافتن منشا این ماهی های سنگی تحریک کند. فیلمساز بدون این که به سراغ قاعده های مرسوم در مستندسازی برود، سعی می کند شخصیت اصلی اش را در جریان کار و ارتباطش با آدم های اطراف معرفی کند. او روایتی پنهان را در این مستند پی می گیرد. حکایت نبرد سنگ ها، انسان و لودرهایش خیلی خوب و بدون اینکه شعار تقابل تکنولوژی و ماشین با طبیعت را فریاد بزند، به تصویرکشیده می شود.

فیلم ساختاری منسجم و جمع و جور دارد و فیلمساز آگاهانه و هدفمند اجزا مختلف را برای استفاده در فیلم انتخاب کرده است. آقای میرطهماسب همچنین لحنی روان و ساده را در پرداخت تصاویر فیلم پی می گیرد. به موضوع فیلمش وفادار است. درازگویی نمی کند و با پرهیز از پیچیده کردن روایت، بیننده را در لذت کشفی بکر سهیم می نماید. فیلم تصویر برداری خوب و پذیرفتنی هم دارد و در محیطی خاکی و خاکستری، رنگ ها خوب از کار در آمده اند.

صدای آب رودخانه یا خیلی ساده تر صدای پای آب در این فیلم همان کارکرد معمول موسیقی متن فیلم را دارد. این فیلم فیلمی است درباره طبیعت و برای طبیعت و فیلمساز به درستی از همه عنصرهای طبیعی برای جلو بردن فیلمش استفاده کرده است.

مروری بر فیلم هفته گذشته:

درباره فیلم قریه من:

فیلم تلاش می کند از نگاهی ستایشگر، فریدون فروغی، زندگی و آثارش را از خلال گفت و گو با نزدیکان و دوستداران او به مخاطب معرفی کند.

فریدون فروغی، زاده سلسبیل تهران بود. ۶۰ سال پیش در بهمن ماه به دنیا آمد. ۹ سال پیش هم در سیزدهم مهر ماه از دنیا رفت. خیلی ها گفتند که او دق کرد از بس که آواز نخواند.

فریدون فروغی در نمایی از فیلم قریه من ساخته مهران زینت بخش

فریدون فروغی در نمایی از فیلم قریه من ساخته مهران زینت بخش

تک پسر کارمند اداره دخانیات تهران، از ۱۶ سالگی وارد عرصه موسیقی شد و با یک گروه کوچک به اجرای آثار موسیقی سبک بلوز پرداخت. بعدها وقتی که ۲۰ سال اش بود از طرف خسرو هریتاش کارگردان فیلم آدمک دعوت شد که برای این فیلم ترانه بخواند. همین آغاز راهی شد که یک خواننده متفاوت و حدود سی ترانه ارزشمند را به دنیای موسیقی و سینمای ایران معرفی کرد. فریدون فروغی با صدای خاص خودش و به خصوص با ترانه هایی مثل قاصدک، سال قحطی و یار دبستانی من از جمله خواننده های نسل ترانه معترض ایران شناخته می شود.
فریدون در سال های آخر عمرش، یکی دو بار اجازه پیدا کرد که در جزیره کیش برنامه اجرا کند و برای یک فیلم دیگر هم آواز بخواند. اما همین و نه بیشتر.

نظرات بینندگان در مورد فیلم قریه من

توماج

به نظرم فیلم دارای اشکالات زیادی بود، یکی از نقاط ضعف فیلم استفاده از لوکیشنهای تکراری و همچنین عکسهای تکراری بود. در چندین مرحله تصاویر زنده یاد فریدون نشان داده شد که چند لحظه قبلش همان تصاویر نشان داده شده بود، همچنین استفاده زیاد و تکراری از لوکیشنهای طبیعت و بدون نظم نشان دادن آنها بسیار به چشم می خورد. این در حالی بود که فقط یک پیام در آن نهفته بود، فریدون عاشق طبیعت است، به نظرم برای نشان دادن این موضوع کارگردان نیاز نبود خیلی بیش از حد به طبیعت زوم کند.

تدوین فیلم بسیار گیج کننده بود از پخش تصاویر آرشیو گرفته تا زمان هایی که تصویری به صورت ناگهان از خیابان های تهران نمایش داده می شد. بیننده تا می خواست با سکانس ارتباط برقرار کند، مجدد با سرعت زیاد به بوئین زهرا برده می شود و تصاویر ختم نشان داده می شد در حالی که آماده می شدیم در آن فضا قرار بگیریم مجدد به تصاویر آرشیو می رسیدیم. واقعا گیج کننده بود. یکی دیگر از ضعفهای فیلم کلیشه ای بودن روند فیلم بود از همان آغاز صدای فریدون پخش می شد بعد از دوستانش صحبت می کردند و بعد دوباره این روند تکرار می شود و این روند تا آخر فیلم تکرار شد، این باعث شده بود خیلی از سکانس ها قابل پیش بینی باشد.

حرفهای نه چندان مهم دوستان فریدون و عدم کالبد شکافی زندگی شخصی فریدون باعث به وجود آمدن سوال های زیادی در ذهن بیننده می شد که در آخر بدون پاسخ ماند.

استفاده بیش از حد از آرشیو تصاویر قدیمی باعث کندی روند فیلم می شد که با تکرار بیش از حد خسته کننده می شد.

از کارگردان بخاطرتلاش برای هرچه بهتر شدن فیلم تشکر می کنم اما این که محدودیت باعث نقاط ضعف در فیلم شده بود بنده اعتقاد ندارم چرا که در محدودیت است که ذهن انسان با دقت و حساسیت بیشتر سعی در اکران افکار ش می کند و این حساسیت و دقت در این فیلم مشاهده نشد.

رضا از تهران

بابت پخش فیلم قریه من فریدون فروغی و همینطور دعوت از آقای منفردزاذه از شما تشکر می کنم. کاش صدا سیمای ایران هم یه جو به این هنرمندان توجه و نگاهی رو داشت که شما با پخش دو فیلم به فرهاد مهراد و فریدون فروغی داشتید. امیدوارم بازم فیلم های این چنینی رو در برنامه آپارات ببینیم.

ژینا

از دیدن برنامه ی این هفته آپارات در مورد فریدون فروغی بسیار خوشحال شدم.

همایون

آقای صلح جو جگر من و همسرم را با زنده یادها فرهاد، یاحقی و فریدون فروغی خون کردید. امیدوارم که با دلی شاد زنده باشی و حضور آقای منفرد زاده ام در برنامه فرصتی کمیاب بود.

وحید

در مورد فیلم "قریه من" به نظر من بازهم شاهد یک فیلم بسیار ضعیف از آقای زینت بخش بودیم، اما آنچه جالب بود خودستایی مهمان برنامه آقای اسفندیار منفردزاده بود که سعی داشت صدای ماندگار خواننده هایی که با او کار کرده اند را بی اهمیت جلوه دهد! و خود را به عنوان آهنگ ساز در راس هرم قرار دهد که واقعا باعث تاسف بود.

فرهاد

فیلم قریه من اگرچه ضعف هایی را که خود شما برشمردید را دارا می باشد ولی درعین حال گویا و تاثیرگذار بود. ولی متاسفانه مهمان برنامه آقای منفرد زاده با این مصاحبه نشان دادند که بیش از اندازه خودشیفته هستند، اولا کمتر سعی می کرد به فریدون فروغی و حتی فرهاد بپردازد و در همین پرداخت ناچیز آنها را فاقد حس سیاسی خوانده و فقط آنان را مجری اوامر خودشان قلمداد نمودند، اتفاقا برعکس است آقای منفردزاده!! حس سیاسی فرهاد و فریدون بود که به شعرهایشما معنا بخشید والا در این مرزوبوم بسیار از این دست شعرها سروده و فراموش شده است.

توضیح:

آقای منفرزاده هرگز صدای این خوانندگان را بی اهمیت جلوه نداد، بلکه بر نقش و قدرت صدای این افراد تاکید کرد و در عین حال به درستی به نقش آهنگساز و شاعر در خلق یک اثر اشاره کرد. نقشی که معمولا کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

کیانا

بد نبود...برای یک بار دیدن خوب بود.

شهرزاد

جالب نبود! در واقع فیلمبرداری از مراسم ختم بود و نه بیشتر.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۰:۱۰

۲۱:۱۰ ۲۱:۴۰

۱۷:۴۰

تکرار جمعه

۱۱:۱۰

۱۱:۱۰

۱۱:۴۰

۰۷:۴۰

تکرار جمعه

۱۵:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۲:۲۰

تکرار شنبه

۱۹:۱۰

۲۱:۱۰

۲۱:۴۰

۱۷:۴۰

تکرار سه شنبه

۲۳:۱۰

۲۴:۰۰

۰۰:۴۰

۲۰:۴۰

تکرارپنج شنبه

۱۵:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۲:۲۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.