حضور یک فیلم ایرانی در جشنواره فیلم لندن

Image caption کری مولیگان و کیرا نایتلی در "هرگز نگذار بروم" ساخته مارک رومانک بازی می کنند

پنجاه و چهارمین جشنواره فیلم لندن چهارشنبه (13 اکتبر) با نمایش فیلم بریتانیایی هرگز ترکم مکن ساخته مارک رومانک آغاز به کار کرد.

این فیلم که بر اساس رمانی به همین نام از کازو ایشی گورو، نویسنده ژاپنی تبار بریتانیایی ساخته شده و در آن کری مولیگان و کیرا نایتلی بازی می کنند، داستان سه دختر جوان است که دوران سختی را در یک مدرسه شبانه روزی در انگلستان می گذرانند. فیلم از دید کتی (کری مولیگان) روایت می شود که خاطرات دوران مدرسه شبانه روزی را که آمیزه ای از عشق، حسادت و خیانت است، خارج از دروازه های مدرسه، به یاد می آورد.

ایشی گورو که به همراه کارگردان و بازیگران فیلم در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم لندن حضور داشت، بعد از پایان نمایش فیلم، درباره اقتباس سینمایی از رمانش گفت که تماشای این فیلم، دید او را نسبت به داستان و شخصیت ها عمیق تر ساخته است. وی از اقتباس مارک رومانک از کتاب او اظهار رضایت کرد و آن را یک پرده برداری عالی خواند. ایشی گورو که قبلا رمان بازمانده روز او به وسیله جیمز آیوری به فیلم برگردانده شده بود، خود را با یک آهنگساز مقایسه کرد و گفت: "من آهنگم را نوشتم و حال از مردم می خواهم که ورسیون های مختلف خود را از آن داشته باشند."

امسال جشنواره لندن با مدیریت همیشگی خاتم ساندرا هبرون، میزبان فیلمسازان سرشناسی چون کن لوچ، ژان لوگ گدار، برتران تاورنیه، رشید بوشارب، یرژی اسکولیموفسکی، الخاندرو گونزالس ایناریتو، مایک لی، دارن آرونوفسکی، جان سیلز، جولین اشنبل و محمد صالح هارون است.

در بخش گالای جشنواره فیلم لندن که مهم ترین بخش این جشنواره غیررقابتی است، علاوه بر دو فیلم یاد شده، فیلم های نطق پادشاه (ساخته تام هوپر)، سالی دیگر ساخته مایک لی (فیلمی که در جشنواره کن امسال درخشید)، نخستین آموزگار (ساخته جاستین چد ویک)، محکومیت ساخته تونی گلدوین (با بازی هیلاری سوانک)، قوی سیاه (آخرین ساخته دارن آرونوفسکی و با بازی ناتالی پورتمن)، بچه ها همه خوبند ساخته لیزا چولو دنکو (با بازی جولین مورو انت بنینگ)، زیبا ساخته الخاندرو گونزالس ایناریتو، میرال ساخته جولین اشنبل، عمو بونمی که می تواند گذشته اش را به یاد آورد (ساخته آپیچات پونگ وراستیکول و برنده نخل طلای امسال کن)، از خدایان و انسان (اگزویه بووا) و فیلم مستند سکوت سفید عظیم از مجموعه گنجینه های آرشیوی بی اف آی درباره قطب جنوب به نمایش درمی آید.

فیلم در میدان

در بخش فیلم در میدان، تعدادی از فیلم های برگزیده جشنواره های بین المللی دیگر مثل کن، ونیز، برلین و کارلو وی واری به نمایش درمی آید.

آئوررا ساخته کریستی پیویی، کارگردان رومانیایی فیلم مرگ آقای لازارسکو، 13 آدمکش اثر حماسی تاریخی تاکه شی میکه از ژاپن، آمیگو آخرین ساخته جان سیلز فیلمساز مستقل آمریکایی که درباره استعمار اسپانیایی ها در فیلیپین ساخته، آمریکایی ساخته آنتون کوربین (فیلمساز مجاری) با بازی جرج کلونی، کارلوس فیلم پنج ساعته الیویه اسایاس درباره زندگی ایلیچ رامیرز سانچز معروف به کارلوس (شغال)، انقلابی سابق و تروریست مشهور ونزوئلایی، خارج از قانون ساخته جنجال برانگیز رشید بوشارب فیلمساز الجزایری تبار فرانسوی، راه ایرلندی ساخته کن لوچ، مردی که فریاد می کشد ساخته محمد صالح هارون و فیلم سوسیالیسم آخرین ساخته ژان لوک گدار از مهم ترین فیلم های بخش فیلم در میدان است.

Image caption امسال مدیران این جشنواره به غیر از فیلم اوریون هیچ فیلمی را از ایران نپذیرفتند

در بخش سینمای اروپا نیز چند فیلم نسبتا با اهمیت وجود دارد که از میان آنها، باید از اسرار لیسبون ساخته رائول روییز سینماگر شیلیایی، زندگی ما ساخته دنیل لوچتی، لانه پشه ساخته اگوستی ویلا با شرکت جرالدین چاپلین، حتی در باران ساخته ای سی یر بولین با بازی گائل گارسیا برنال، و اتوبیوگرافی نیکلای چائوشسکو ساخته اندرو اوجیکا مستندساز رومانیایی نام برد.

سینمای جهان، انقلاب فرانسوی، سینمای جدید بریتانیا، سینمای اکسپریمنتال، گنجینه های آرشیوی و شورت کاتز، از دیگر بخش های جشنواره امسال فیلم لندن اند.

تنها نماینده سینمای ایران

برخلاف سال قبل که جشنواره لندن میزبان چند فیلم مطرح ایرانی بود، امسال اوریون ساخته علی زمانی‌عصمتی تنها نماینده سینمای ایران در پنجاه و چهارمین دوره جشنواره فیلم لندن است.

این فیلم که در بخش بازار مستقل‌های جشنواره فیلم کارلو وی واری هم شرکت داشت، موفق شد جایزه نت‌پک، مربوط به انجمن ارتقای سینمای آسیا، را کسب کند.

اوریون، داستان دختر جوانی به نام الهام است که در ارتباط جنسی با دوست پسرش، بکارت خود را از دست می‌دهد و برای حل آن به روش‌های غیرقانونی متوسل می‌شود و در نهایت تاوان سختی برای این کار می‌پردازد.

این فیلم که به طور زیرزمینی و با جسارت در ایران تهیه شده، مورد استقبال وسیع تماشاگران جشنواره کارلو وی واری قرار گرفت و بحث های حاشیه ای زیادی در باره ایران و سینمای ایران برانگیخت.

گنجینه های آرشیوی بی اف آی

یکی از بخش های مهم و دیدنی جشنواره لندن که برای همه دانشجویان وعلاقمندان تاریخ سینما و آثار کلاسیک برگزیده سینمای جهان جذاب است، بخش فیلم های آرشیوی این جشنواره است که عموما مربوط به فیلم هایی است که موسسه فیلم لندن (بی اف آی)، نسخه های ترمیم شده و پاکیزه ای از آنها را به مجموعه گنجینه های آرشیو سینمایی فوق العاده غنی اش افزوده است.

امسال بی اف آی، تعدادی از شاهکارهای سینمای جهان از بودوی نجات یافته از آب ژان رنوار گرفته تا پل رودخانه کوای دیوید لین و مردی با دوربین فیلمبرداری ژیگاورتوف را در این بخش گنجانده است. در این میان تعدادی از فیلم های کمتر دیده شده نیز وجود دارد که تماشای آنها فرصتی است که تکرار آن شاید ممکن نباشد. به ویژه نسخه ترمیم شده پیک نیک ساخته جاشوا لوگان با بازی ویلیام هولدن و کیم نواک، رود وحشی ساخته الیا کازان (با بازی لی رمیک و مونتگمری کلیف) و جعبه پاندورا شاهکار اروتیک صامت جی دبلیو پابست سینماگر اکسپرسیونیست آلمانی سال های دهه سی.

پنجاه و چهارمین جشنواره فیلم لندن روز 28 اکتبر با نمایش فیلم 127 ساعت به کارگردانی دنی بویل سینماگر انگلیسی و سازنده فیلم میلیونر زاغه نشین، پایان می یابد.

این فیلم که بر اساس یک ماجرای واقعی ساخته شده، داستان مهیج و تکان دهنده 5 روز از زندگی آرون رالستن کوهنورد آمریکایی است که در شکاف یک کوه در کوهستان های اوتا گرفتار می شود و بدون آب و غذا دوام می آورد. وی در این مدت با دوربین ویدئویی اش، لحظات تنهایی و گرفتاری اش را ثبت می کند.