اعتراض نامزد بوکر به 'سانسور' در دانشگاه بمبئی

Image caption میستری: دانشگاه بمبئی به طرز خطرناکی به نهادینه کردن خود سانسوری نزدیک شده

روهینتون میستری، نویسنده برجسته هندی تبار، به حذف کتابش از فهرست متون آموزشی دانشگاه بمبئی، به شدت اعتراض کرد.

رمان سفری بسیار بلند پس از اعتراض حزب ناسیونالیست شیو سنا به اشارات "موهن" به اعضای این حزب، از فهرست متون درسی دانشگاه بمبئی حذف شد.

آقای میستری این اقدام را "نمایشی تاسف‌ بار از کتاب سوزی" خواند.

رمان سفری بسیار بلند که نامزد جایزه بوکر سال 1991 بوده، جزو متون درسی سال دوم رشته هنر در مقطع کارشناسی دانشگاه بمبئی محسوب می شد.

"زبان زننده"

پس از دیدار یک مقام رسمی در حزب شیو سنا با معاون رییس دانشگاه بمبئی و اعتراض نسبت به این کتاب، رمان سفری بسیار بلند در ماه گذشته از لیست متون درسی دانشگاه حذف شد.

بسیاری از اهالی جامعه هنری هند از جمله آناند پاتواردان، مستندساز- به شدت نسبت به این اقدام اعتراض کرده اند و آن را "شتابزده" خوانده اند.

مقامات دانشگاه اصرار دارند که آنها پیش از حذف این کتاب که به گفته آنان "حاوی تعابیر زننده است"، فرایند درستی را طی کرده اند.

رمان آقای میستری داستان زندگی گوستاد نوبل، یک بانکدار از پارسیان هند است که برای تامین زندگی خانواده اش به زحمت می افتد. این رمان زندگی او را در اوایل دهه 1970 در بمبئی به تصویر کشیده است.

Image caption سیاستمداران اندکی این کتاب را واقعا خوانده اند

در این رمان درباره شیو سنا نظراتی مطرح شده است- گاهی در لابه لای گفتگوها و گاهی در روایت داستان. در هیچ یک از این نظرات، از سیاست های این حزب چندان تمجید نشده است.

آقای میستری که شهروند کاناداست از معاون رییس دانشگاه بمبئی به دلیل "تسلیم زیر فشار سیاسی" انتقاد کرده است.

در بیانیه ای که از سوی روهینتون میستری منتشر شده، آمده است: "در نمایش تاسف‌بار کتابسوزی و سانسور کتاب، شیو سنا سناریوی همیشگی خود را دنبال کرده است که به طرزی تاسف‌بار آشنا و به طرزی کسالت‌بار قابل پیش‌بینی است و هرگز چیزی جز ارعاب و تهدید نبوده است. بمبئی این سناریو را از هنگام تاسیس این حزب در سال 1966 تحمل کرده است."

او در بخشی از بیانیه خود نوشته است: "یک حزب سیاسی خواستار تغییر سریع در فهرست متون درسی شد و دانشگاه بمبئی سراسیمه و صبح روز بعد، این کتاب را از فهرست متون آموزشی حذف کرد."

آقای میستری نوشته که دانشگاه بمبئی با حذف کتابش "به طرز خطرناکی به نهادینه کردن خودسانسوری نزدیک شده است."

با این حال، آشوک چاوان، سروزیر ایالت ماهاراشترا گفت که او هم حس کرده که کتاب "توهین آمیز" است.

آقای چاوان هم همچون بسیاری از سیاستمدارانی که در این باره صحبت کرده اند، گفت که همه کتاب را نخوانده اما بخش هایی از آن را دیده است.