به روز شده:  06:45 گرينويچ - سه شنبه 26 اکتبر 2010 - 04 آبان 1389

برنامه تفریحی تاجیکی، 22 اکتبر

دوروووود به علاقه‌مندان همیشگی برنامه تفریحی تاجیکی،

محتوای برنامه:

نتایج جشنواره فیلم “دیدار-2010”، اعطای جوایز و نظر فیلمسازان،

بعد ده سال سکوت غنچه‌گل دولتاوا، عضو گروه معروف "موج وخش" دوباره آلبوم آهنگهایش را ضبط می‌کند،

صحبتی داریم با فرهاد میلاد، ترانه‌سرا و آهنگساز که اکنون خودش به آوازخوانی شروع کرده است.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

نتایج جشنواره "دیدار-2010"

در جشنواره بین‌المللی فیلم “دیدار-2010” فیلم "سوت-اکه‌"، ساخته اکتن اریم کوبت، سینماگری از قرقیزستان، پیروز‌شد.

همچنین، جایزه برای فیلم کوتاه به بصیر سنگی، کارگردانی از افغانستان، و جایزه بهترین کارگردان را مجید برزگر از ایران به خود اختصاص دادند.

در این سینمابزم که از 14 تا 16 اکتبر در کاخ زیب‌النسای شهر دوشنبه دایر شد، حدود 60 فیلم هنری و مستند پیشکش تماشاچیان و داوران و مهمانان جشنواره شد.

مجید برزگر، برنده جایزه بهترین کارگردان، در جشنواره "دیدار" می‌گوید: "ما بر اجرای نقش در این فیلم بازیگران حرفی را دعوت نکردیم. از تجاربی که در گذشته نیز داشتیم، نابازیگران و یا بازیگران غیرحرفه‌ای خیلی خوب می‌توانند نقش ‌بازی کنند."

داستان فیلم "فصل بارانهای موسمی" از مجید برزگر اطراف یک جوان می‌چرخد که گرفتار مشکلات خانوادگی شده و پدر و مادرش از هم جدا می‌شوند و این که این حادثه تا چه ‌اندازه روی زندگی سینا، قهرمان 16 ساله فیلم، اثر می‌گذارد.

چنانچه آقای برزگر افزود: “در مجموع، این فیلم داستان زندگی بچه‌های امروز تهران، خانواده‌های تهران و روزگار نوجوانان این شهر را بازگویی می‌کند."

اما بصیر سنگی، برنده جایزه بهترین فیلم کوتاه در جشنواره “دیدار-2010”، در باره فیلم خود می‌گوید: "من با این فیلم می‌خواستم بگویم که انتحار راه اصلی رسیدن به مقصد نیست، راه رسیدن به مطلق، خداوند و یا مکافات نیست و مردم از این سودی نمی‌بینند. و انتحار مردمانی را به مرگ می‌رساند که کلاً بی‌گناه هستند."

محتوای اصلی فیلم آقای سنگی روی بنیادگری مذهبی می‌چرخد و طبعاً موضوع انتحار (انفجار با راه خودکُشی) و عواقب ناگوار آن برای جوانان در افغانستان است که در این کشور در میان جوانان زیاد شده و جان هزاران مردم بی‌گناه را می‌گیرد.

غنچه‌گل دولتاوا، تنها آوازخوان گروه “موج وخش”

در اواخر سالهای 90 قرن گذشته گروه موسیقی با نام “موج وخش” در ناحیه وخش استان ختلان از محبوبیت زیادی برخوردار بود. در سراسر تاجیکستان و در بسیاری از جماهیر سابق اتحاد شوروی این گروه برنامه‌های کنسرتی اجرا کرده بود.

اما در گرداب جنگ شهروندی در تاجیکستان در سالهای 1992-97 بسیاری از اعضای این گروه کُشته شدند.

غنچه‌گل دولتاوا یگانه عضو این گروه بوده که جان به سلامت برده است و پس از سالهای سکوت دوباره شروع کرده است به آوازخوانی. آرزوی کریم، خبرنگار محلیمان در شهر قُرغانتپه، صحبتی انجام داده است با خانم دولتاوا.

غنچه‌گل دولتاوا می‌گوید که به خاطر سرایندگان کشته‌شده، بخصوص راهبر دسته اهل‌الدین نور‌الله‌اف که هم‌قسمت غنچه‌گل بود، خاموشی پیشه کرده بود.

بانوی غنچه‌گل می‌گوید به خاطر سخنان همسرش اهل‌الدین نور‌الله‌اف که می‌گفت "در هر صورتی که سلامت باشی، نام دسته را زنده نگاه دار" دوباره تصمیم گرفته است، دسته "موج وخش" را زنده کند.

می‌توان گفت که غنچه‌گل دوباره به صحنه آمد و بعد خاموشی طولانی و از نظرها دور بودن باز سرودهای نوی را برای دوستدارانش ایجاد کرد و با صدا و سیما به مخلصانش رساند.

غنچه‌گل از عهده خواندن همه گونه سرود می‌برآید، ولی از روزهای اول او را با خواندن سرود خلقی "دستمال می‌دوزم"، "چپرکاکول" می‌شناسند.

غنچه‌گل حالا از پی آفریدن سرودهای نو است و آلبوم موسیقیهایش به نام "‌محمد" آماده شنیدن است و آلبومش در شکل ویدیو شامل یکچند کلیپ است که در دوبی ضبط شده‌اند.

فرهاد میلاد: "سراینده‌ها درد مرا به شنونده ها نمی‌رسانند"

فرهاد میلاد، قهرمان دیگر برنامه ما، چندین آهنگ و تصنیفها را برای آوازخوانهای جوان تاجیک ایجاد کرده است، مثل آهنگ “مهاجربچه” و آهنگ “شرابی”و “ترانه شب” بهرام غفوری.

تصنیف شش آهنگ از آلبوم “بابونه” شبنم ثریا را نوشته و چندین جوانها که تازه به جاده آوازخوانی و موسیقی قدم گذاشته‌اند، آهنگهای فرهاد را اجرا کرده‌اند.

چندی قبل دو آهنگ جدیدی را شنیدم که فرهاد میلاد خودش می‌خواند و روز پنج‌شنبه‌در دفتر بخش فارسی رادیوی بی بی سی در شهر دوشنبه صحبتی داشتم با فرهاد میلاد.

نخست از فرهاد سبب آوازخوانیش را پرسیدم. وی گفت: "اصلا آوازخوانی من از آوازخوانی آوازخوانهایی که من برای آنها آهنگ و تصنیف می‌سازم، فرق دارد. آنها به خاطر محبوبیت و شهرت آوازخوانی می‌کنند، اما من برای تسکین دلم آوازخوانی می‌کنم."

"در بیشتر اوقات آن حال و هوا و احساساتی که در هر یک آهنگ هست، خواننده نمی‌تواند آن را به شنونده رساند. اکثراً بعد شنیدن آهنگ از زبان یگان آوازخوان می‌بینم که نه این آنچه بود که من می‌خواستم. اگر چه موسیقی در جایش، متن نیز غلط اجرا نمی‌شود، اما آن محبت و بیان پنهانی که هر یک سرود در خود دارد، ناگفته می‌ماند. تنها همین چیز مرا آوازخوان کرد."

نخستین آهنگی که فرهاد میلاد، به قول خودش، آوازخوانی را از همین آهنگ شروع کرده است، “ای دوست” نام دارد. کلام این آهنگ بر قلم قهار عاصی، شاعر افغان، تعلق دارد، اما موسیقی آن را چنان که فرهاد می‌گوید، خودش ساخته است. اما بر همین تصنیف فرهاد دریا، آوازخوان پرآوازه افغان نیز آهنگی اجرا می‌کند.

فرهاد می‌گوید: "بسیاری از آوازخوانهایی مثل بهرام غفوری و باز چند نفر دیگر که من برای آنها تصنیف و موسیقی می‌نویسم، می‌خواستند که همین آهنگ را اجرا کنند و حتی پول زیادی نیز وعده کردند، اما این آهنگ برای من آنچنان عزیز است که من نخواستم کسی دیگر آن را اجرا کند.

بعد پنج سال تعمق خودم بالاخره با صدای خودم آن را ضبط کردم. مرتب این آهنگ نیز سبزعلی محمدلی، از دوستان دیرینه‌ام است."

از فرهاد پرسیدم که به جز این دو آهنگی که خودش اجرا کرده است، باز آهنگهای دیگری نیز اجرا خواهد کرد و یا نه؟

فرهاد گفت: "در حال حاضر 25 آهنگ برای خودم ساخته‌ام و شش آهنگ حالا در استودیو مرتب می‌شود و روزهای نزدیک باید صدایم را ضبط کنم. این آهنگهایی هستند که طی سالها ساخته‌ام و همیشه می‌دانستم که به جز من این آهنگها را کس دیگر اجرا کرده نمی‌تواند."

هدف اصلیت از آوازخوانی چیست؟

فرهاد: "هدف من از آوازخوانی هرگز این نبوده که من برای کسی چیزی را اثبات کنم که این گونه باید آوازخوانی کرد و یا به عنوان مثال زندگی باشم برای کسی، نه هرگز این هدفها را ندارم.

حتی آرزوی شهرت و یا محبوب بودن را ندارم. تنها برای تسکین دلم می‌خواهم آوازخوانی کنم، اگر برای کسی سروده‌های من پسند آمده باشد، خیلی ممنونم از محبت آنها."

در ادامه‌صحبتش فرهاد افزود که علاوه بر کیبورد که چند ماه قبل خریده بود باز یک ارمانیا و یک گیتار نیز خریداری کرده است و دارد با شوق می‌آموزد نواختن سازهای موسیقی را. اما برای ثبت آهنگها همیشه تکیه می‌کند به دستان مطربان و رامشگران حرفه‌ای.

شنونده‌های عزیز صحبت پره ما را با فرهاد میلاد می‌توانید در برنامه‌های نیمروزی رادیوی بی بی سی برای تاجیکستان روز چهارشنبه، ساعت 15 به وقت دوشنبه، و ساعت 10 به وقت لندن، بشنوید.

نظرات و پیشنهادهای خود را در باره برنامه به آدریس الکترونی ما zevarshoh@bbc.tj یا bbc_dushanbe@yahoo.com به ما فرستید.

تا برنامه دیگر، بیدرووووووووووود...

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.