به روز شده:  18:27 گرينويچ - چهارشنبه 27 اکتبر 2010 - 05 آبان 1389

سفر به "شهر خاموشان" در آپارات

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

این هفته فیلم "شهر خاموشان" درباره یکی از گورستانهای تهران در برنامه آپارات به نمایش در می آید.

این فیلم درباره هیچکس نیست. نقش اول این فیلم را هم اصلاً نمی بینیم. گرچه او همیشه درهمین نزدیکی های ما قدم می زند ولی ما خیلی وقت ها بودنش را از یاد می بریم. شهر خاموشان فیلمی است درباره مرگ و آداب آن در ایران.

درباره فیلم

این فیلم مستندی است از مراسم و آیین های مرتبط با خاکسپاری و همه مشاغل و حرفه های مرتبط با آن و نیز سند ماندگار خوبی از یک دوره تاریخی در ایران نیز هست. جایی که مادری عکس به دست همچنان دنبال جنازه پسر گم شده اش می گردد و یا جایی که پیرزن از اقدام به خودکشی اش بعد از مرگ فرزندش در جنگ سخن می گوید. فیلم درباره جایی است که مردگان آینده از همین حالا به فکر خرید مسکن بعد از مرگشان هستند. گرچه زندگی در همین بیخ گوش این مرگ زار به شدت و پر نفس جریان دارد. دیدن این فیلم کار سختی است، اما ارزش دیدن را دارد.

نمایی از فیلم 'شهر خاموشان'

نمایی از فیلم 'شهر خاموشان'


بقای آدمی به آنی بند است، یک لحظه هست و ثانیه ای بعد ممکن است دیگر بودنی در کار نباشد. "شهر خاموشان"، را به جایی می برد که در آن بیش از هر چیزی درباره مرگ صحبت می شود. جایی که انسان امور روزمره و همه تقلایش را برای به دست آوردن فراموش می کند. جایی که آدمی باورش می شود که مرگ به همان اندازه به او نزدیک است که زندگی. این فیلم نگاهی دارد به همه اتفاق هایی که طی یک شبانه روز، در بهشت زهرای تهران رخ می دهد . "شهرخاموشان" به ویژه در نیمه اولش دارای صحنه هایی است که ممکن است برای گروهی ناراحت کننده باشد.

ویژگی فیلم

فیلم روایتی بی واسطه، صریح و بی قضاوت از بهشت زهرا و اتفاقات روزمره آن است. دوربین فیلمساز در این فیلم این قدر صریح و برهنه به ثبت مرگ و آیین هاش در بهشت زهرای تهران پرداخته است که برنامه آپارات مجبور شد برخی صحنه های دلخراش آن را حذف و یا محو کند. اما آنچه فیلم را پخته تر جلوه می دهد نه حضور این صحنه های کمتر دیده شده و گاه دلخراش بلکه نمایش روی دیگر سکه است، آنجا که زندگی روزمره مردمانی را نشان می دهد که روز تا شب با این مردگان سر و کار دارند و از برکت وجود آنان امرار معاش می کنند و یا آنجا یی که مردمی را نشان می دهد که گورستان را برای گل گشت خود انتخاب کرده اند. فیلم فاقد هرگونه گفتار متنی است ولی علیرغم صدابرداری معمولی از صداگذاری قابل توجهی برخوردار است. باند صدای فیلم در بعضی از صحنه ها ترکیبی از صداهای طراحی شده است که ظاهرآ در پی القاء حسی خاص به مخاطب است.

مروری بر فیلم هفته گذشته

درباره فیلم "عروس ایل ترکمن"

فیلم "عروس ایل ترکمن" داستان " آراز" پسر ترکمنی است که به پدرش قول می دهد که در قبال آموزش فنون اسب سواری و نیز قرض دادن اسب اصیلش به او، وی در مسابقه اسب دوانی برنده شود و با پول حاصل از آن برای پدرش عروسی زیباروی از ایل همسایه بگیرد. این ماجرا محملی است که فیلمساز از طریق آن به نمایش نقشها، بافته ها، آوازهای عاشقانه، لالائی ها، طبیعت، فرهنگ و باورهای ایل ترکمن بپردازد و ما را با آداب و آیین هایشان آشنا کند.

نظرات بینندگان در مورد فیلم عروس ایل ترکمن

مهدی:

با اینکه خط داستانی فیلم دور از دغدغه های هر روزه ماست اما در نوع خود داستان منحصر به فرد و خوبی بود و با شوک به جا و پایان خوش و دلنشینی به پایان رسید. جای تقدیر داره که تصاویر بسیار با دقت گرفته شدند و در فضایی که انباشتگی رنگها کار را برای ایجاد یک هارمونی بصری سخت می کند تصاویر چشم نواز و بی نقص هستند.

شیما:

نمایی از فیلم 'عروس ایل ترکمن 'ساخته 'کیومرث درم بخش'

نمایی از فیلم 'عروس ایل ترکمن 'ساخته 'کیومرث درم بخش'

فیلم جالبی بود ولی بعضی صحنه ها تکراری و خسته کننده بودند.

فرشاد:

جالب بود، چه بهتر که در مورد ایل های دیگه در ایران همچون شاهسون‌ها و قشقایی‌ها هم مستنداتی پخش بشود.

راتب از کابل:

بنده یکی از علاقه مندان تلویزیون فارسی بی بی سی هستم از کابل افغانستان، جمعه که گذشت فیلم عروس ایل ترکمن در آپارات را با دوستانم دیدم خیلی لذت بردیم از آن واقعا فیلم ساز زحمات زیادی را برای تهیه این فیلم کشیده بود و خیلی عالی داستان را در تصویر آورده بود و از نگاه صدا، تصویر، سکانس های عالی از واقعیت های زندگی روستائی، رسم و روش های سنتی، زندگی قبیله ای خلاصه می توان یک فیلم چند بعدی به آن گفت امیدوارم از این قبیل فیلم های آموزنده و مستند در آینده نیز در برنامه خوب تان داشته باشید.

مریم:

قبل از هر چیز من از طرف تمام ترکمنهای ایران و جهان بخاطر نشان دادن فیلم بسیار خوب عروس ایل ترکمن و دادن توضیحات کامل و بسیار خوب از زندگی ترکمنهای ایران کمال تشکر را می نمایم.

با امکانات بسیار کمی که در مناطق ترکمن نشین ایران وجود دارد برای ما دیدن این چنین فیلمهایی به زبان ترکمنی تقریبا به یک رویا تبدیل گشته. ما از نحوه ساخت این فیلم نمی توانیم ایراد بگیریم برای اینکه در این مناطق امکاناتی برای ساخت فیلمهای بسیار جذاب وجود ندارد.

این اولین باری بود که این چنین چیزی را از یک شبکه فارس زبان می دیدم و بسیار خوشحالم و تشکر فراوان دارم.

ما ترکمنهای ایران خواسته ای که از شماها داریم این است که بیشتر برنامه هایی را در زمانهای مشخص به این قوم عقب نگهداشته شده اختصاص بدید.

محمد امین:

من ترکمنم و مدت ۶ سال تو شهرهای شاهرود شیراز و اصفهان درس خوندم تصور همه همکلاسی هایم این بود که با اسب میریم مدرسه، کلاه پشمی داریم و تو آلاجیق ها زندگی می کنیم. حتی استادم هم نمی دونست ما مجتمع های مسکونی داریم نه آلاچیق و یورت. بابا جان اونا مال ۱۰۰ سال پیشه. همه این تصورها تقصیر این مستند ها و فیلم های ابتدایی این آقایون هست. این مستند هم واضح بود که چند نفر رو وادار کردن لباس سنتی بپوشند، از تازگی لباس ها و گشاد بودن لباسها برای بچه ها معلوم بود. خواهش می کنم در انتخاب مستند ها دقت کنید.

از یکجا نشین شدن اکثریت ایل یموت توسط رضا خان ۸۰ سال و همین طور از تشکیل اولین شهرهای ترکمن ۱۴۵ سال می گذرد. منتها هر چه مستند در ارتباط با قوم ترکمن ساخته می شود، فقط فقط مربوط آلاچیق و اسب ترکمن است. به طوریکه وقتی از افرادی که با قوم ترکمن از نزدیک ارتباط نداشته اند بپرسیم آنها را هنوز سوار بر اسب تصور می کنند. بنده به شخصه ترکمنی که در آلاچیق یا یورت زندگی کند به عمرم ندیدم. مستند راجع به یورت و اسب تکراری و کسل کننده است. می بایست بیشتر به واقعیات اجتماعی ترکمن ها پرداخته شود.

شلر مامندی:

فیلم عروس ایل ترکمن از لحاظ تصویری بسیار برایم جذاب بود. اما فرهنگ ضد زن و مردسالارانه فیلمنامه با فضای داستان در تضاد بود.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۱۰

۲۲:۱۰

۲۲:۴۰

۱۷:۴۰

تکرار جمعه

۱۱:۱۰

۱۲:۱۰

۱۲:۴۰

۰۷:۴۰

تکرار جمعه

۱۶:۰۰

۱۷:۰۰

۱۷:۳۰

۱۲:۲۰

تکرار شنبه

۲۱:۱۰

۲۲:۱۰

۲۲:۴۰

۱۷:۴۰

تکرار سه شنبه

۲۴:۰۰

۰۱:۱۰

۰۱:۴۰

۲۰:۴۰

تکرارپنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۷:۰۰

۱۷:۳۰

۱۲:۲

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.