برنامه تفریحی تاجیکی، 29 اکتبر

دوروووود،

خوش آمدید به صفحه برنامه تفریحی تاجیکی!

مطالب این هفته:

از مصرف مواد مخدر دست کشید، و گرنه معتاد خواهید شد! مطلبی داریم در باره مرکزی که مشغول بازپروری و بازگرداندن معتادان به زندگی معمولی است.

خبرنگار محلی آرزوی کریم، ما را به سیر چهل و چهارچشمه، یک مکان نادر در ولایت ختلان می‌برد.

مهمان برنامه ما فیلمساز و پژوهشگر جوان ایرانی، روزبه قاسمی،

و همچنین، مهمانان این هفته برنامه ما پژوهشگران فرانسوی هستند که در باره کنفرانس و کنسرت هنرمندان ایرانی، افغان و تاجیک صحبت می‌کنند.

حنیفه مولاناوا، هنرپیشه مردمی شوروی، درگذشت. صحبت با نظام نورجان، در باره محبوبیت این هنرمند آوازه‌دار.

و دولتمند خال، آوازخوان ممتاز، این هفته روز مولود داشت.

بازپروری افراد معتاد

"از مصرف مواد مخدر دست کشید!"چنین شعار را مرکز ویژه بازرپروری معتادان به مواد مخدر هدف اصلی فعالیت خود قرار داده است.

این هفته من به این مرکز که “سپین-پلس” نام دارد و مشغول بازپروری افرادی که سابقه طولانی اعتیاد به مواد مخدر دارند، رفتم و با برخی از افرادی که در این مرکز به سر می‌برند، صحبت کردم.

علیشیر اسماعیل اف از جمله افراد اندکیست که در مورد معتاد شدن خویش به مواد مخدر و راه خلاصی از آن به طور آشکار حرف می‌زند.

علیشیر که همزمان مشاور اصلی این مرکز است، می‌گوید که اگر وی تواند با صحبتها در باره تجربه تلخ خود جوانی را از مصرف مواد مخدر بازدارد، خود را خوشبخت احساس می‌کند. در این مرکز چند نفر از دخترانی که به مواد مخدر معتاد شده‌اند به سر می‌برند.

کلیک گزارش در باره این مرکز این جاست

یک جوان معتادی که از بردن نامش به دلایل امنیتی خودداری کرد، می‌گوید که برخی از مأموران پلیس شهر چند مدت است که به مرکز “سپین پلس” می‌آیند و جوانانی را که مشغول بازپروری هستند، اذیت می‌کنند.

رهبران این مرکز می‌گویند که به سبب کمبود سرمایه امکان دارد فعالیت آن متوقف شود.

و سؤال مطرح این است که سرنوشت این جوانان در آینده چه خواهد شد؟

ما هم جانبدار آن هستیم که هیچ جوانی در تاجیکستان به مصرف مواد مخدر که چشیدن اول آن هم منجر به عادت همیشگی می‌شود، دست نزند.

مهمان برنامه ما: فیلمساز ایرانی

روزبه قاسمی فیلمساز، پژوهشگر و عکاس جوان از ایران است که از یک سال پیش بدین سو در دوشنبه به سر می‌برد.

آقای قاسمی می‌گوید که در تاجیکستان مشغول راه‌اندازی چند برنامه فرهنگی، از جمله آماده کردن فیلمها در مورد مهاجران کاری تاجیک که از این کشور به روسیه برای کار می‌روند و همچنین زندگی دانشجویان در تاجیکستان است.

آقای قاسمی قصد دارد در آینده فیلم جدیدی در باره هنر رقص و استفاده از آن در محافل و مراسم در تاجیکستان تهیه کند.

به گفته وی، هرچند مردم همواره در مراسم عروسی عادت تماشا و رقصیدن را دارند، ولی با این وجود طرز برخورد مردم با این هنر متفاوت است.

و به گفته وی، برخیها رقص را چون فرهنگ نامناسب برای بویژه دختران جوان می‌خوانند.

روزبه قاسمی منتظر سرمایه لازم برای آغاز نواربرداری این فیلمش است.

پدرود با دزدمانا صحنه تاجیک

حنیفه مولاناوا، هنرمند مردمی شوروی، بعد از ظهر روز یکشنبه 24 اکتبر در شهر مسکو در سن 86 سالگی درگذشت. حنیفه مولاناوا از سال 1996 تا آخر عمرش در شهر مسکو، پایتخت روسیه، زندگی می‌کرد.

صبح روز سه‌شنبه‌26 اکتبر، بعد از مراسم وداع با حنیفه مولاناوا جسد وی در گورستان سراسیای شهر دوشنبه به خاک سپرده شد.

کلیک گزارش در باره حنیفه مولاناوا این جاست

پرفسور نظام نورجان، هنر‌شناس تاجیک، در باره محبوبیت حنیفه مولاناوا به بی بی سی گفت که این هنرمند در تشکل هنر اپرا و ترانه‌خوانی در تاجیکستان نقش بزرگی ایفا کرده است.

به گفته آقای نورجان، وی یکی از بهترین اجراکنندگان نقش دزدمانا در تاجیکستان بوده است.

به عقیده آقای نورجان، حنیفه مولاناوا در رشد هنر اپرای تاجیک مانند ملکه صابراوا، رقصنده ممتاز باله نقش سازنده‌ای داشته است.

به چهل و چهارچشمه با آرزوی کریم

یکی از نادرترین جایهای دوستداشته (مورد علاقه) مردم ولایت ختلان و حتی بیرون از آن موضع چهل و چهارچشمه می‌باشد که با جوش زدن 44 چشمه مصفا، ماهیهای زیبا و مارهای زیاد بی‌ضررش خاطر مردم را به خود جلب می‌کند.

همکارمان آرزوی کریم از چهل و چهار چشمه گزارشی برای برنامه تفریحی فرستاد. آرزو می‌گوید که این مکان از نادرترین مکانهای آب پاک و آرامگاه شخصیتی معروف در ناحیه ناصر خسرو است و صدها جهانگرد خارجی و مهمانان داخلی را مفتون کرده است.

اگر چه گرمیهای فصل تابستان گذشته‌است و کسی میل آب‌بازی کردن را ندارد، ولی چهل و چهارچشمه همانا پُر از آدم می‌باشد.

به گفته اسماعیل که حفاظت از این چشمه را بر عهده دارد، این موزیع در قرن یک پیش از میلاد عرض هستی داشته است، ولی در عصر 8 میلادی شهرتش اوج گرفته است.

وی می‌گوید: "اسب پرور لشکر حضرت علی‌باباقمر در محاربه‌ای به خاطر پایداری اسلام در بدخشان زخمی شده و در خواب موضع چهل و چهارچشمه را می‌بند، ولی کسی نمی‌داند که چهل وچهار چشمه در کجا جایگیر است."

"چند گروه از سپاهیان اسلام به جستجوی چهل و چهار چشمه آمدند. دریای آمو را عبور کرده و همین چهلوچهارچشمه را در ولایت قبادیان کشف کرده‌اند."

محققان در کتابهای گوناگون گفته‌اند که جسد بابا قمر در بلندی چهل و چهارچشمه گورانده شده و زیارتگاهی را در این مکان تأسیس کرده است. اما دلایل علمی و تاریخی در این باره در دست نیست و باستان‌شناسان می‌گویند که این روایتها قابل تأیید نیستند.

همه چهل و چهار چشمه موجود در این مکان اسمهای ویژه‌ای دارند و به گفته متخصصان، به مریضیهای مختلف شفا می‌بخشیده‌اند. یکی از این چشمه‌ها چشمه «فرزند» نام دارد که گویا برای بی‌فرزندی دوا بوده است.

تهمینه و علیشیر نیز به خاطر خوشبختی در روز عروسیشان به چهل و چهارچشمه آمده عکّاسی کردند و از چشمه‌ای با نام «بخت» آب نوشیدند. تورسونای، یک دختر جوان از ناحیه شهرتوس در شاخ درختی در نزدیکی چشمه ”بخت” دست‌رویمالی را بست.

وی گفت: "این یک عادت شده است و ما به خاطر خوشبختی کار را می‌کنیم. و چندین دختری که شوهر نداشتند، به اینجا آمده، بخت خود را یافتند."

هر گشه‌ای از چهل و چهارچشمه روایت عجیبی دارد که از زبان ساکنان بومی شنیدنشان عجیبتر است.

همایش موسیقی در تاجیکستان

هفته گذشته یک کنفرانس بن‌المللی موسیقی در تاجیکستان برگزار شد و در پایان این کنفرانس کنسرت مشترَک نوازندگان و آوازخوانان تاجیک، ایرانی و افغان در هنرستان شهر دوشنبه دایر شد.

این همایش و کنسرت با حمایت مالی سفارت فرانسه در تاجیکستان برگزار شده و مهمان این هفته برنامه ما ارینه زیوکا، فرانسیس ریشارد و جان دیورینگ، دانشمندان فرانسوی و مبتکران کنفرانس ویژه و کنسرت هستند.

فرانسیس ریشارد، محقق فرانسوی، می‌گوید خوشبخت است که توانسته چنین همایش را در تاجیکستان برگزار کند. وی نقش این همایش و کنسرت را در آشنایی مردمان این سه کشور با فرهنگ موسیقی همدیگر سازنده خواند.

آقای ریشارد که خود در فرانسه مشغول پژوهش ادبیات فارسی‌زبان است، می‌گوید که برای آنها نیز آموزش موسیقی و هنر تاجیکان و پیوند آنها با ادبیات نیاکان خیلی جالب بود.

60 سال پرفیض و پرهنر......

و این هفته دولتمند خال، هنرمند مردمی تاجیکستان و رهبر و تأسیسکننده گروه “فلک”، روز مولود داشت. استاد دولتمند چندساله شده است، این را آشکار نمی‌کنیم، ولی استاد در مهمانی برنامه ما بود.

وی می‌گوید که در آینده نزدیک قرار است به نروژ و برخی دیگر از کشورهای اروپایی رود و چند برنامه کنسرتی اجرا کند. به گفته آقای خال، وی و همکارانش حالا مشغول تمرین این برنامه کنسرتی هستند.

دولتمند خال در گذشته نیز در اروپا و آمریکا برنامه‌های کنسرتی اجرا کرده بود. وی می‌گوید که در حال حاضر مرخصی گرفته و مشغول کارهای علمی و فرهنگی بوده است.

ولی آقای خال قول داد که در اوایل فصل بهار در تاجیکستان یک برنامه کنسرتی با گروه “فلک” اجرا کند.

و در این جا من با شما خوانندگان عزیز خداحافظی می‌کنم.

نظرات و پیشنهادهای خود را در باره برنامه به آدریس الکترونی ما zevarshoh@bbc.tj یا bbc_dushanbe@yahoo.com به ما فرستید.

تا برنامه دیگر، بیدرووووووووووود...

مطالب مرتبط