مخالفت جیمز کامرون با سه‌بعدی کردن فیلم‌های قدیمی

Image caption جیمز کامرون می گوید که تبدیل فیلم های قدیمی به شیوه سه بعدی "نافرجام" است

جیمز کامرون، کارگردان هالیوود، با تولید نسخه‌های سه بعدی از فیلم‌های موفق سینمایی مخالفت کرد و گفت که این تکنیک تنها برای برخی از فیلم‌های کلاسیک مانند "ای تی" یا "آرواره‌های کوسه" مناسب است.

کارگردان فیلم معروف و سه بعدی "آواتار" اضافه کردن تکنیک سه بعدی به فیلمی مانند "هری پاتر و قدیسان مرگ" را خطایی بزرگ دانست.

او همچنین پیش‌بینی کرد که در آینده، تولیدکنندگان تلویزیون نیز تلاش خواهند کرد هم فیلم‌های سه بعدی بسازند و هم تولیدات سابق خود را با تکنیک سه بعدی ارائه دهند.

آقای کامرون در یک مهمانی در هالیوود بر نظر پیشین خود تأکید کرد: تکنیک سه بعدی را نباید در مورد فیلم‌هایی به کار برد که با روش معمولی دوبعدی فیلمبرداری شده‌اند.

او تصریح کرد که نمی‌توان از فیلمی دوساعته مانند "برخورد تیتان‌ها" ظرف چند هفته یک نسخه "سه بعدی" تولید کرد. به نظر کارگردان نامی هالیوود چنین تلاشی موفق نخواهد بود.

کامرون به آخرین فیلم از سری فیلم‌های هری پاتر اشاره کرد و گفت که این پروژه شکست خورد، زیرا غیرعملی بود.

زیاده‌روی در استفاده از سه بعدی

شرکت سینمایی "وارنر برادرز" گفته بود که قصد دارد فیلم "هری پاتر و قدیسان مرگ" را به شیوه سه بعدی به بازار بفرستد. اما این شرکت بزرگ ماه گذشته اعلام کرد که نمی‌تواند تولید فیلم را به شیوه سه بعدی به موقع به پایان برساند.

آخرین فیلم هری پاتر قرار است ۱۹ نوامبر در ایالات متحده و بریتانیا به روی پرده بیاید.

جیمز کامرون گفت که در استفاده از تکنیک سه بعدی نباید افراط کرد، زیرا اضافه کردن تکنیک سه بعدی، به وقت و امکانات زیادی نیاز دارد.

او گفت که شیوه سه بعدی را تنها باید از آغاز تولید در یک فیلم اعمال کرد. او گفت که می‌توان تمام یا بخشی از صحنه‌های برخی از فیلم‌های ماندگار و کلاسیک را با صرف فرصت و سرمایه کافی به تکنیک سه بعدی مجهز کرد، فیلم‌هایی مانند "آرواره‌های کوسه"، "ای تی"، ایندیانا جونز"، "برخورد نزدیک" و "تایتانیک".

در اواخر ماه اکتبر، کمپانی فاکس قرن بیستم اعلام کرد که دنباله فیلم "آواتار"، در دسامبر سال ۲۰۱۴ و قسمت سوم آن، یک سال بعد، در پایان سال ۲۰۱۵ اکران خواهد شد.

فیلم "آواتار" با ۲ میلیارد و ۷۷ میلیون دلار فروش و کسب سه جایزه اسکار، موفق‌ترین فیلم تاریخ سینما به شمار می‌رود. از این فیلم نسخه‌های تازه به شیوه "بلو-ری" در ماه نوامبر به بازار می‌آید.

کامرون پیش‌بینی می‌کند که به زودی تکنیک سه بعدی رواج فراوان خواهد یافت و تهیه‌کنندگان ناگزیرند آثار خود را به این شیوه تولید کنند، اما به نظر او تبدیل فیلم‌های پیشین به شیوه سه بعدی راهی نافرجام خواهد بود.

کامرون همچنین پیش‌بینی کرد که احتمالا تا ده سال دیگر تماشای فیلم‌های سه بعدی بدون کاربرد عینک مخصوص امکان‌پذیر خواهد بود.