گزارشی از اختتامیه جشنواره فیلم رم

Image caption حسین کشاورز، کارگردان فیلم عرق سگی، پس از دریافت جایزه اش از جشنواره فیلم رم

جشنواره بین المللی فیلم رم، جمعه 5 نوامبر با اهدای جوایز به بهترین های این دوره به کار خود پایان داد.

تنها فیلم ایرانی شرکت کننده در جشنواره با عنوان عرق سگی ساخته حسین کشاورز، توانست جایزه ویژه رئیس جمهوری ایتالیا برای فیلمی که «بیشترین تاکید را بر ارزش های انسانی و اجتماعی دارد» دریافت کند.

عرق سگی که در تهران پیش از انتخابات ریاست جمهوری به صورت بدون مجوز فیلمبرداری شده، داستان چند جوان را روایت می کند که هر یک مشکلات خاصی با قوانین جامعه و سنت های رایج در آن دارند.

حسین کشاورز با حضور بر صحنه، از همکار فیلمنامه نویس و همکار تهیه کننده اش، مریم آزادی و همچنین بازیگران فیلم تشکر کرد.

سرجیو کاستلیتو، بازیگر، نویسنده و کارگردان ایتالیایی که ریاست هیئت داوران را به عهده داشت، هنگام اعطای جایزه به کشاورز گفت:"ما در حالی این جایزه را اعطا می کنیم که می دانیم سکینه در زندان است و هر لحظه ممکن است اعدام شود. ما همگی خواستار سالم و سلامت دیدن ایشان هستیم."

از میان طرح های ارائه شده به جشنواره رم برای مشارکت در ساخت فیلم هم، طرح فیلمساز ایرانی مقیم پاریس، نادر تکمیل همایون، برنده شد. او به تازگی با فیلم تهرون در جشنواره ونیز شرکت کرده بود.

جایزه بهترین فیلم پنجمین دوره جشنواره رم به فیلم لطفاً مرا بکش به کارگردانی اولیاس براکو از بلژیک رسید. این فیلمساز جوان که فیلمش را در سبک و سیاق تارانتینو می دانند، روی صحنه گفت که عاشق سینمای ایتالیاست و تحت تاثیر مارکو فره ری و فیلم جاودانه اش پرخوری بوده است.

لطفاً مرا بکش به سبک پرخوری همه چیز را به هجو می کشد و این بار موضوع مورد هجو، خودکشی است. این واقعیت که در سوئیس کلینیک هایی برای خودکشی افراد مبتلا به بیماری های ناعلاج باز شده، دستمایه فیلمی قرار گرفته که در آن قهرمان هایی که می خواهند بمیرند و در یکی از این کلینیک ها برای خودکشی جمع شده اند، با مهاجمان محلی ای روبرو می شوند که می خواهند آنها را بکشند.

این فیلم سیاه و سفید خوش ساخت که به حق جایزه بهترین فیلم را دریافت کرد، به رغم نمایش خشونت زیاد، یک کمدی تمام عیار است که لحظه ای تماشاگرش را رها نمی کند.

در این فیلم خواننده اپرایی وجود دارد که پیر شده و صدایش را از دست داده و حالا می خواهد بمیرد. آرزوی او خواندن مارسی یز، سرود ملی فرانسه، برای یک جمع است و در پایان به طرز غریبی مارسی یز را می خواند. بازیگر این نقش که در جشنواره حضور داشت با کیفی قرمز که بر روی آن نوشته شده بود: «لطفاً مرا بکش»، روی صحنه حاضر شد و در اختتامیه جشنواره رم مارسی یز را خواند که مورد استقبال حاضران واقع شد.

جایزه بزرگ هیات داوران، جایزه 40 هزار یورویی یک بانک ایتالیایی و جایزه فیلم برگزیده تماشاگران، همگی به فیلم در جهانی بهتر ساخته سوزان بی یر از دانمارک رسید.

خانم بی یر در کنفرانس خبری در جواب این سوال که فیلمش نماینده دانمارک در مراسم اسکار برای دریافت بهترین فیلم خارجی خواهد بود، گفت طبیعتاً از دریافت این جایزه بسیار خوشحال خواهد شد.

پل ساخته کریس کراس از هلند هم جایزه ویژه داوران را به دست آورد. فیلم داستان پزشکی را روایت می کند که در دوران جنگ یک قصابخانه انسانی با اجساد مردگان دشمن به راه انداخته و دختر خردسال او شاهد ماجراست.

جایزه بهترین بازیگر مرد به تونی سرویلو بازیگر ایتالیایی بابت ایفای نقش در یک زندگی آرام تعلق گرفت و جایزه بهترین بازیگر زن به تمام بازیگران زن فیلم مکزیکی علف خوب اعطا شد.

جایزه بهترین مستند به فیلم De Regenmakers از هلند رسید که مستندی درباره چین است و حکایت چهار مبارز را با مسئولان محلی به نمایش می گذارد.

جایزه استعداد تازه جشنواره هم به کاسپر مانک از دانمارک برای فیلم Hold OM Mig رسید که حکایت چهار نوجوان را روایت می کند که به دنبال هویت خود می گردند.

جایزه بازیگری امسال جشنواره رم هم برای مجموعه آثار به جولیان مور اهدا شد.

جشنوار رم در حالی به این دوره اش پایان داد که تعداد تماشاگران، میزان فروش بلیت و حضور مهمانان بین المللی، بیش از سال قبل بود.